Hei,en ole koskaan omistanu koiraa enkä niistä niin paljoa tiedäkkään,mutta olen huolissani.naapurillani oli aiemmin koira jonka nyt on näköjään myynyt/antanut pois/ vienyt piikille en tiedä kohteli tätä edellistä koiraa huonosti ja väkivaltaisesti ja koira käyttäytyi kaikella muulla tavalla kun pitäis.nyt tämä naapurin herra on sitten ottanu sellaisen valkoisen alkukantaisen näköisen koiranpennun.en tiedä rotua mutta naama vähän roikkuu.naapuri kehuskelee että koira kasvaa kuulemma isoksi ja että monilla ei tällaisia koiria ole.minulla rupesi hälytyskellot soimaan jo edellisen koiran kanssa joten joudunko nyt pelkäämään sitten henkeni ja lapsien henkien edestä kun tämä uusi koira kasvaa isoksi ja vaaralliseksi.mies jo nyt on pennulle todella ankara,uutaa ja potkii maata jos koira ei tottele.mies selkeästi hermostuu koiralle usein.pelottaa ja mitä voin tehdä?
Huolestunut naapuri
muutanko pois?
13225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Miksi tämän edellisen koiran käyttäytyminen sai sinussa aikaan pelkoreaktion (käyttäytyi kaikella muulla tavalla kuin pitäis)? Eli miten käyttäytyi? Eikö ollut omistajansa hallinnassa, juoksenteliko vapaana, irvisteli, murisi, kyttäsi? Selkeästi tiedät koirista enemmän kuin annat ymmärtää (esim. alkukantainen on mielestäni termi, jota ei koiria-tuntematon käytä).
Naapurisi kyllä tuntuu olevan mies, joka on ottanut koiran k...in jatkeeksi. Ja jos koirasta ei noilla metodeilla kasva vihaista, niin ei sitten millään. Onkohan toivoton ajatus, että yrittäisit keskustella miehen kanssa? Valitettavasti tyypin ego on varmasti niin suuri, että et voi mennä paukauttamaan hänelle, että hänen koulutustapansa ovat vähintäinkin arveluttavat. Voisitko avata keskusteluyhteyden kyselemällä häneltä koirasta: "Minkä ikäinen, rotuinen, miten iso siitä tulee, onko se vihainen...." Ja päälle täräytät sitten jossain vaiheessa (hienovaraisesti), että pitääkö sinun pelätä, että se käy lastesi päälle. Jopa koiraihmisen on vaikea sanoa, että juu kyllä se tappaa joka penskan, joka kohille sattuu. Ehkä tyyppi saa siitä kimmokkeen kasvaa itse aikuiseksi. Tai sitten ei.
Ikävää, että tällaiset pullistelijat pilaavat kaikkien koiraihmisten maineen!
No tätä sanaa alkukantainen käytin ehkä siksi koska kun juttelimme erään toisen naapurimme kanssa tästä miehestä nii naapuri käytti sitä termiä.todellisuudessa en oikeastikkaan tiedä koirista juurikaan mitään.miehen edellinen koira oli aika nuoren oloinen ehkä 2-3?hyökki aina jalkoihin ja haukkui kaikille ihmisille koirille oraville muovipusseille yms.mies huusi ja retuutti koiraa.tämän miehen kans on aivan turha luoda mitään keskustelua joka viittaa hänen taidottomuuteensa.pätee ja riehuu,
hain googlettamalla hakutermiä valkoinen koiranpentu taistelukoira niin tuli kuva jollainen miehellä on :
https://www.google.fi/search?q=valkoinen koiranpentu alkukantainen&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=u5WPUqOyKenm4QSxgIHIDQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1600&bih=796#q=valkoinen koiranpentu taistelukoira&tbm=isch&facrc=_&imgdii=_&imgrc=W8sfUrntdlGKJM:;07b8KUm3lHvzUM;http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/92/Argentine_Dogo_puppy.jpg;http://fi.wikipedia.org/wiki/Dogo_argentino;640;480
Kuvaus sopii dogo argentinoon. Kennelliiton tietojärjestelmän mukaan viimeisin pentue on syntynyt helmikuussa. Eli pennun pitäisi olla jo lähes aikuisen kokoinen, jos on kennelliiton hyväksymä pentue. Kysymyksessä voi tietysti olla (ja siltä pahasti vaikuttaa) "villi"pentue, jolloin ei kasvattajakaan välttämättä ole se, johon kannattaa yhteyttä ottaa.... Pikaisesti selailin noita dogojen luonnetestitilastoja (itsekin olen kiinnostunut kyseisetä rodusta) eikä siellä mitään hälyttävää ollut (ei siis mitään yli-aggressiivisiä koiria ym). Voin kuitenkin uskoa, että tuosta rodusta saa "tappajan", jos sitä ihan urakalla yrittää. Täällä varmaan on joku, joka noita tuntee paremmin?
Joka tapauksessa väärissä käsissä koira on, oli rotu mikä hyvänsä. Arvelinkin, ettei tälle besserwisserille voi mennä juttelemaan. Eli nyt naapureiden kanssa yhteistoimintaa, kirjaatte ylös kaikki laiminlyönnit, pahoinpitelyt ymv. ja ilmoitatte niistä eläinsuojeluun. Se on kuitenkin kaikkien koiranomistajien etu, että karsitaan nämä mädät omenat pois.... Johan sen sanoo järkikin, että teillä on oikeus olla ja elää kodissanne ilman, että oman tai lasten hengen puolesta tarvitsee pelätä. Parempi tehdä asioille jotain ennen kuin sattuu mitään.
Missähän tämä Dogo argentinon mainetta tulevaisuudessa pilaava älykääpiö asuu?
Tuollaisella käsittelyllä dogosta tulee ihan varmasti niitä lööppejä aiheuttava koira :o(
Dogo täytyy ehdottomasti sosiaalistaa ja kouluttaa kunnolla, sitä ei saa käsitellä väkivalloin eikä sille saa huutaa. Dogo on koira jonka kunnioitus pitää ansaita.
Dogo on vain yhden omistajan koira jota ei saa ottaa hetken mielijohteesta ja kenkätä kun kiinnostus loppuu. Rodun suojelu ja vartiointiviettiä ei saa korostaa. Eikä koira saa olla agressiivinen ihmistä kohtaan.
Oikeissa käsissä Dogo on mitä rakastavin seura, perhe ja harrastuskoira joka tosin luulee olevansa sylikoira :oD Omani tykkää nukkua saman peiton alla kainalossa ja aamulla hukuttaa minut märkiin pusuihin. Hänen paras kaverinsa on Mäyräkoira Moona. Kun imuroin niin hän nappaa isoimman pehmolelunsa ja juoksee sen kans sängylle "turvaan" ja imuroinnin jälkeen levittää kaikki lelut tyyriinä pitkin asuntoa. Kaikkiin uusiin ihmisiin Dogoni tutustuu avoimesti, mutta ei asuntooni kannata siltikään murtautua.
Jos alkaa näyttään että naapurisi koirasta ei tule tuollaista rakastavaa Dogoa, ja sitä lyödään tai ei tutustuteta naapureihin ja toisiin koiriin niin ilmoita eläinsuojeluun, minä pyydän että ilmoitat sillä en halua kuulla enää yhtään "tappajakoira" juttua väärissä käsissä olleista Dogoista.
"sami1345
19.10.2013 16:24
-6
Sulje
Tulin siihen tulokseen että annan koiran pois ja etsin itselleni sopivamman dogo argentoino koiran jonka kasvatan itse ihan pennusta asti niin ei tule sitten ongelmia kun kouluttaa itse koiransa niin siitä tulee juuri sellainen kuin haluan sen olevan.kaikki nuo koirakouluttaja-humpuukit voi unohtaa saman tien kyllä jokaisen pitää osata kouluttaa itse koiraansa."
Onkohan tuo naapurisi sama kaveri, joka kehui lokakuussa ottavansa uuden koiran. Tällä palstalla oli pitkä keskustelu asiasta. Hae sami1345.
Taitaa muuten olla tämän kyseisen naapurin nimi Sami.Ainakin kun olen kuullut kännisten kaverien huutavan yöllä samia parvekkeen alla.Eikai tässä muu auta kun perheellisen muuttaa pois,en halua lapsiani raadeltavan.Tämän kyseisen henkilön edellinen koira oli suuri ja huonosti käyttäytyvä joten pelkään edelleen että mitä tuleman pitää.Eläinsuojeluun menee ilmoitus heti aamusta.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11793582
Lueppa aloittaja tuo keskustelu.
Luin ton sami -keskustelun läpi ja jos se on oikeasti aloittajan naapurin, toivoisin että naapuri minun puolestani vetäisi kyseistä miestä turpiin. Kiitos. :)
(tai vaihtoehtoisesti nakkaisit Tommy Wirenin "Onnistu koirasi koulutuksessa" -kirjan henkilön käsiin.)
Eläinsuojeluyhdistys otti asian saman tien hoitaakseen,menivät poliisin kanssa asuntoon.Nyt kuulin huhuja että tämän kyseisen henkilön edellistä koiraa olisi jonkun toimesta mm. poltettu tupakantumpeilla.Kuulin naapurilta että eläinsuojeluyhdistys ja poliisit olisivat vieneet tämän uuden pennun mukanaan.tiedä siitä sitten......
Olisiko se kuitenkin valkoinenpaimenkoira? Seeferithän ei ole vieraiden ystäviä, kasvavat isoksi ja ovat valkoisia, 'alkukantaisia' koiria. Voin sanoa, ettei sellainen kyllä luonteensa puolesta pelota ketään. Normi sessejä ovat :)
aloitus: Hyvä, että asialle tehtiin jotain. Toivottavasti pennulle haetaan uusi ja hyvä koti. Kiitos, kun kävit täällä kommentoimassa.
Dogo Argentinot ovat hyvin kasvatettuina huippu koiria! Kilttejä ja lapsirakkaita.
Tosin monet pelkäävät niitä niiden ulkonäön ja koon vuoksi ja sen vuoksi ylireagoivat täysin ja tulkitsevat esim. innostuneen koiran agressiiviseksi.
Minunkin koiraani joka ei tekisi kelleen pahaa on haukuttu hengen vaaralliseksi sekopääksi vain ja ainoastaan ulkonäkönsä vuoksi.
Toivon siis ettette tuomitsisi koiria ja niiden omistajia liiann nopeasti... eihän tässä muut kuin aloittaja ole kyseistä miestä ja koiraa nähnyt, emmekä voi tietää onko hän koirista tietämättömänä vain yli reagoinut ja liioitellut asioita.
Me emme (tai ainakaan minä) tuominnut Samia vain aloittajan sanojen vuoksi. Lueppa tämä ketju, ja kerro minulle minkälainen ton kasvattamasta koirasta tulee?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11793582
Epävarma? Hermostunut? Stressaantunut? Vihainen?
En todellakaan olisi sanonut että Dogo Argentino on aggressiivinen koira jos tiedossani ei olisi ollut että tuo henkilö kasvattaa sen.