ei pidä tehdä äkkinäisiä päätöksiä siinä pelossa,

että joku jyrää ;)

"Emme halua paniikkiratkaisua (2007)" "Ei hötkyillä, jarrutetaan (2013)"

http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/selanteen-kuntaliitos-karille/21677/

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013061917176907_uu.shtml

Tilanne vuonna 2067? : Jotakin tarttis tehdä...Ei hötkyillä, jarrutetaan.


http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuntaliitos_Suomessa

"Seitsemän viimeisen vuoden aikana, vuosina 2007-2013 Suomessa on toteutunut 68 kuntaliitosta. Kuntien lukumäärä on vähentynyt tänä aikana 111:llä eli noin neljänneksellä (Keskustan toimesta)"

5

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Troldenmå

      "Maakunnissa ja erityisesti pienissä kunnissa oppositiopuolueet ovat enemmistönä.
      Kuntauudistukset nähdään ongelmana nimenomaan vallan murenemisen kannalta, ei itse asian puolesta. Niimpä oppositio on kehottanut kuntia jarruttamaan kuntaliitosselvityksiä.
      Ajatus on toimia varjohallituksena ilman vastuuta gallupien huumassa.
      Heinäkuun alussa voimaan tullut laki kuntarakennelaista tarkoittaa käytännössä ja kirjaimellisesti sitä, että kuntaliitosselvitykset on lain mukaan tehtävä. Tässä valossa kehotus kuntaliitosselvitysten jarruttamisesta on hyvinkin kyseenalainen. luottamusta ja moraalia tästä näytelmästä on mahdoton nähdä.
      Kansanedustajien tehtävä on säätää lakeja ja noudattaa niitä myös itse.

      Tosi on, että oppositiopuolueet eivät ole onnistuneet estämään kuntarakennelain etenemistä eduskunnassa. Valta-aseman turvaaminen epämääräisin keinoin on kuitenkin kansan kannalta häpeällistä.
      Taistelu vallasta on näyttää olevan tärkeämpää kuin itse asioiden hoitaminen. Suurin ongelma on on todellisuudessa juuri tässä. Tulevaisuutta ajatellen hallituksen kuntauudistus on vietävä läpi laillisin keinoin.
      Meillä riittää haasteita vuoden 2015 vaalien jälkeenkin, ilman tietoista vastustamista vain vastustamisen vuoksi.

      (Kuntauudistus on kallis näytelmä - ilman moraalia 20.07.2013 Kaleva)"

      "Katainen Turun Sanomille: Pakkoliitoksia ei luvassa laajassa mitassa
      Sunnuntai 6.10.2013
      Pääministeri Jyrki Kataisen (kok) mukaan hallitus voi turvautua kuntien pakkoliitoksiin ennaltaehkäisykeinona, jotta kunnat eivät ajautuisi taloudelliseen kriisiin.

      - On nurinkurista, että voidaan toimia vasta silloin, kun ihmisten palvelut ovat nurin ja kunta konkurssissa. Valtiovalta ei voi jättää poliittisen päätöksenteon kyvyttömyyden seurauksena ihmisiä heitteille.

      Katainen kuitenkin arvioi, että pakkoliitoksiin ei ole laajaa tarvetta."

    • ikkefoders!

      Paras –laki (laki valmisteltiin kepulaisen kuntaministerin johdolla ja oli voimassa 2007-2012)
      http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2007/20070169
      1 §
      Lain tarkoitus
      Lain tarkoituksena on luoda edellytykset kunta- ja palvelurakenneuudistukselle. Uudistuksen tarkoituksena on kunnallisen kansanvallan lähtökohdista vahvistaa kunta- ja palvelurakennetta, kehittää palvelujen tuotantotapoja ja organisointia, uudistaa kuntien rahoitus- ja valtionosuusjärjestelmiä sekä tarkistaa kuntien ja valtion välistä tehtäväjakoa siten, että kuntien vastuulla olevien palvelujen järjestämiseen ja tuottamiseen sekä kuntien kehittämiseen on vahva rakenteellinen ja taloudellinen perusta. Tarkoituksena on parantaa tuottavuutta ja hillitä kuntien menojen kasvua sekä luoda edellytyksiä kuntien järjestämien palveluiden ohjauksen kehittämiselle.
      Lain tavoitteena on elinvoimainen ja toimintakykyinen sekä eheä kuntarakenne. Lisäksi lain tavoitteena on varmistaa koko maassa laadukkaat ja asukkaiden saatavilla olevat palvelut. Palvelurakenteen on oltava kattava ja taloudellinen ja sen on mahdollistettava voimavarojen tehokas käyttö.

      4 §
      Keinot
      Kuntarakennetta vahvistetaan yhdistämällä kuntia ja liittämällä osia kunnista toisiin kuntiin. Kuntajaon muutokset toteutetaan ja niiden tekemistä tuetaan siten kuin kuntajakolaissa (1196/1997) säädetään.
      Palvelurakenteita vahvistetaan kokoamalla kuntaa laajempaa väestöpohjaa edellyttäviä palveluja ja lisäämällä kuntien yhteistoimintaa.
      Toiminnan tuottavuutta parannetaan myös tehostamalla kuntien toimintaa palvelujen järjestämisessä ja tuottamisessa sekä vahvistamalla pääkaupunkiseudun ja muiden yhdyskuntarakenteellisesti ongelmallisten kaupunkiseutujen toimintaedellytyksiä.
      5 §
      Kunnan ja yhteistoiminta-alueen muodostaminen
      Kunnan tulee muodostua työssäkäyntialueesta tai muusta sellaisesta toiminnallisesta kokonaisuudesta, jolla on taloudelliset ja henkilöstövoimavaroihin perustuvat edellytykset vastata palveluiden järjestämisestä ja rahoituksesta.

      Eduskunnassa käsiteltävänä oleva hallituksen esitys
      http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=...
      http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=...
      Kuntarakennelaki
      2 §
      Kuntajaon kehittämisen tavoitteet
      Kuntajaon kehittämisen tavoitteena on elinvoimainen, alueellisesti eheä ja yhdyskuntarakenteeltaan toimiva kuntarakenne, joka vahvistaa kunnan asukkaiden itsehallinnon edellytyksiä. Tavoitteena on myös, että kunta muodostuu työssäkäyntialueesta tai muusta toiminnallisesta kokonaisuudesta, jolla on taloudelliset ja henkilöstövoimavaroihin perustuvat edellytykset vastata kunnan asukkaiden palvelujen järjestämisestä ja rahoituksesta sekä riittävästä omasta palvelutuotannosta.

    • Menikö oikein?

      Kuntien lainakanta asukasta kohden
      2007 - 1548€
      2012 - 2261€

      Valtion velka
      2007 - 56,1 miljardia
      2012(?) -75,2 miljardia

      • no ei ihan

        Talous 23.8.2013 klo 18:03 | päivitetty 23.8.2013 klo 18:03
        Ennätys rikkoontuu - Suomen julkinen velka ylittää lamavuosien kauhuluvut
        Valtio korottaa nettovelanottoaan 1,2 miljardia euroa kevään arvioista. Vanha velkaennätys rikkoontuu tänä vuonna.


        Grafiikka valtion ja kuntien velasta.
        Kuva: Yle Uutisgrafiikka
        Valtiovarainministeriön perjantaina julkistama lisätalousarvioesitys merkitsee toteutuessaan sitä, että valtion ja kuntien yhteenlaskettu julkisyhteisöjen bruttovelka ylittää 1990-luvun lamavuosien kauhistellut velkaprosentit jo tänä vuonna.

        Ministerio arvioi alkukesästä, että Suomen julkinen velka nousee tänä vuonna 57,1 prosenttiin bruttokansantuotteesta, mikä on vain karvan alle 1990-laman velkaliemivuosien. Mutta kun lukuun ynnätään perjantaina kerrottu tarve lisätä nettolainanotoa 1,2 miljardia euroa aiemmin tiedetystä, livahdetaankin jo lamavuosien yli velkaantuneisuudessa.

        Reilun miljardin lisälaina nostaa velkaantuneisuutta noin 0,6 prosenttiyksikköä, jolloin päästään 57,7 prosenttiin bruttokansantuotteesta.

        Julkinen velka oli edellislamassa korkeimmillaan 1994, jolloin se oli 57,6 prosenttia bruttokansantuotteesta.

        Valtiovarainministeriö ei vahvista uuden, kyseenalaisen, ennätyksen syntymistä, koska se tulee ulos talousennusteensa kanssa lähiaikoina.

        Valtion velka kipuaa vuoden loppuun mennessä noin 93 miljardiin euroon. Ensi vuonna kolkutellaan sadan miljardin rajaa. Kuntien lainat ovat ensi vuonna reilut 16 miljardia euroa.

        Valtiovarainministeriön ennusteen mukaan ensi vuonna julkinen velka nousee jo 59,2 prosenttiin ja 2015 jo 59,9 prosenttiin bkt:sta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18294
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5182
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4817
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      27
      4730
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4550
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      74
      4447
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4013
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3665
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2944
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2649
    Aihe