Ei pääsyä tänne

Menee hermo. Miksei kotikoneelta pääse tänne laittamaan viestejä? Kaikki sujuu hienosti siihen asti kun on painanut "Lähetä"-nappulaa, jonka jälkeen selain heittää etusivulle ja viesti on kadonnut jonnekkin bittiavaruuteen. Aiemmin ongelmaa ei ollut, eikä ole hajuakaan miksi, miten ja milloin se alkoi. Kotona käyttiksenä on XP, aiemmin w2k, silloin ei ainakaan ollut tuota ongelmaa. Tämän viestin lähetän toiselta koneelta, toisesta kaupungista (heh) käyttiksenä myös XP. Sikäli että tää nyt edes lähtee. Kiitollisena mahdollisista vastauksista... jään odottamaan.
11393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

sanoa että toista selaintakin on tullut testattua, ilman apua.

Äänestä

Asetukselta Jos on Norton niin www sisältö-tietojasivustoista joilla on käyty-salli (B).

Oiskohan tästä apua

Äänestä

Kyse voi olla palomuuristasi. Itselläni Norton ja Kerio eivät sallineet viestien lähettämistä tänne. Käyttiksenä oli w2k ja selaimena IE. Yksi syy voi olla myös IE, jos sinulla on joitain lisäohjelmia päällä, esim. SpywareBlaster, WebWasher, PopUpKiller jne. tai sitten yksinkertaisesti selaimen internet asetukset, jotka eivät salli lomakkeiden lähettämistä tälle sivustolle.

Itselläni nykyisellä kokoonpanolla (w2k Sygaten palomuuri)IE:tä käytettäessä joudun sammuttamaan ennen viestin lähettämistä niin SpywareBlasterin kuin Webwasherinkin ja myös PopUpKillerin. Operan selaimella ei mitään ongelmia.

Eli suosittelisin palomurin vaihtamista sekä Operan käyttöönottoa.

Äänestä
  • Spywareblaster ei ainakaan estä näiden lomakkeiden lähetystä.

    Äänestä

No mulla on Norton, pitää vilkasta mitä se sanoo. Mutta tuo pop-up juttu... mä laitoin itelleni sen googlen toolbarin ja siinähän on pop-up killer! Otan sen pois ko pääsen kotiin ja testaan. Muistaakseni olen Operalla testannut ja Firefoxilla... vielä ois Netscape testimättä. *huokaus* Mutta kiitokset jo nyt vastauksista, toivottavasti löydän vian.

Äänestä

IE:n asetuksissa välilehti suojaus ja mukautettu taso ja siellä kohta "lähetä salaamattoman lomakkeen tiedot" ruksi kohtaan ota käyttöön. Jos ei auta kokeile palauttaa oletusasetukset. Vaikuttais kyllä vähän popupkillerin toimilta.

Äänestä
  • ootko varmasti huomannu "keskeytä" ja "lähetä viesti" -nappien järjestyksen?

    Alkuun mä ainakin aina huitasin jostain tottumuksesta keskeytä -nappia.

    Äänestä

Töissä taas. Kaikki ehdotukset on käyty läpi, lukuunottamatta tuota Nortonin hommaa, koska en minä eikä tuttavatkaan ymmärtäneet hölkäsen pölähtävää mitä siinä tarkoitettiin. Ei toimi ei. Joku sanoi että IP ois bannattu, mutta kun sekin on jo vaihtunut kun vaihdoin palvelun tarjoajaa. Hermo menee! Yksi vaihtoehto olis soittaa tuonne suomi24:n palvelunumeroon, mutta kuka siitä haluaa maksaa? En minä ainakaan. Yrittäkää vielä auttaa naisparkaa...

Äänestä

osasin

Äänestä
  • testing

    Äänestä

  • iiiuu kirjoitti:

    testing

    testing taa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiukku kirjoitti:

Menee hermo. Miksei kotikoneelta pääse tänne laittamaan viestejä? Kaikki sujuu hienosti siihen asti kun on painanut "Lähetä"-nappulaa, jonka jälkeen selain heittää etusivulle ja viesti on kadonnut jonnekkin bittiavaruuteen. Aiemmin ongelmaa ei ollut, eikä ole hajuakaan miksi, miten ja milloin se alkoi. Kotona käyttiksenä on XP, aiemmin w2k, silloin ei ainakaan ollut tuota ongelmaa. Tämän viestin lähetän toiselta koneelta, toisesta kaupungista (heh) käyttiksenä myös XP. Sikäli että tää nyt edes lähtee. Kiitollisena mahdollisista vastauksista... jään odottamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu