AVA, LUVA ja sertit??

19+8

Kertokaa nyt tyhmälle: mitä ovat aksassa jaettavat LUVAt ja sertit, miksi niitä jaetaan, kenelle niitä voidaan jakaa (ja millä perusteilla) ja millä pääsee hyppäämään luokasta toiseen? Mitä tarvitaan AVAan? Kolme sertiä kolmosluokasta? Kuinka monta sertiä/luvaa voidaan jakaa per kilpailu tai luokka? Ja mikähän kettu on tuplanolla ja minkä maailman merkitys sillä on??

Sori ku oon pihal ku postilaatikko mut en löytänyt näihin selvyyttä vaikka kuinka googlasin.

2

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siellä ne on

      Kannattaa opiskella säännöt suomen kennelliiton sivuilta :)

    • agiagiagi

      Mene Suomen agilityliiton nettisivulle ja avaa sieltä kohta kilpailutoiminta. Vasemmasta reunasta löydät säännöt. Siellä on selitetty äärimmäisen selkeästi koko systeemi. Samalle sivulle olisit jo päätynyt itse, jos olisit laittanut googleen agility kilpailusäännöt. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      178
      4163
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      88
      2717
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      129
      2205
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      72
      2169
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2021
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      21
      1931
    7. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1763
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      82
      1747
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1743
    10. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      12
      1557
    Aihe