Vieläkö muita sähköttömiä Eino-myrskyn jäljiltä?

Agrekaatin varassa

Meidän talossa seitsemäs vuorokausi aluillaan ilman sähköjä Leppävirran kirkonkylällä Uitukanharjussa. Lieneekö täällä ketään muita saman kohtalon omaavia? Ainakin kaikilla muilla naapureilla näyttää sähköt olevan. Samoin tuolla lähimetsässä olevalla hiihtoladulla.

Savon Voima lupaa hyvittää vahingon siiromaksuja palauttamalla. Mitä sitten? Kun eivät ole viikkoon mitään siirtäneet, ei hyvitettävääkään paljoa kerry. Minulle palautettavat rahat saisivat laittaa mielummin maan alle laitettavaan kaapeliin. Tai perustaa niillä sellaisen rahaston, että minun maakaapelini pesämuna olisi valmis.

Priorisoinnista:
On se törkeää, että pienimpien asiakkaiden sähköt palautetaan viimeiseksi. Lieneekö sorsakoskelainen sotaveteraani saanut sähköjään vieläkään? Hänen talonsa on 50 m päässä muuntajasta, joka oltiin käyty korjaamassa heti korjausrevohkan alussa. Mutta ei veteraanin sähkölankaa siitä näköetäisyydeltä. Naapuriavulla ja sitkeydellä on veteraani selvinnyt.

Koska itse maksan siirtomaksua yhtiölle vain 5-600,- vuodessa. Saan varmasti odottaa vielä pitkään sähkölankojen liittämistä. Parempituottoiset asiakkaat siis etusijalla jonossa.

Puhelin/laajakaistakaapelin korjaaja saapui heti seuraavana päivänä ilmoituksestani. Hän kertoi heillä olevan määräyksen, että viimeiseksi ilmoitetut viat korjataan ensin. Siten tulee vähiten korvattavaa asiakkaille. Sama se on varmaankin ahneusajattelu myös Savon Voiman korjausjärjestyksessä?

Toivotan jaksamista asentajille, että joskus tulee vielä sähköt meillekin. Kiitos jo etukäteen.

3

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Agrekaatin varassa

      Valkeus tuli lopulta Voimatelin asentajien avulla lauantai iltapäivällä 147 tunnin pimennyksen jälkeen. Kiitos heille. Ei ollut ennen tämmöisiä katkoksia tämän talon yli 60 vuotisen historian aikana.

      • dhdimey

        Nyt sitten vaan vaatimaan korvausta sähköfirmalta


    • pimeää

      Miten voi olla mahdollista. On hidasta ollu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe