nyt talvella molemmilta eli germanwingsiltä ja Vbirdiltä pääsee alle kuudellakympillä verot hinnassa mukana saksaan ja takaisin. Onko hinnat kesälläkin samantapaiset? Houkuttelisi kovasti lähteä eurooppaan kesällä halvalla.. :)
kiitos jo etukäteen jos joku kertoo kokemuksia!
kiitos jo etukäteen jos joku kertoo kokemuksia!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ainakin viime kesänä hinnat olivat jopa kalliimpia kuin SAS/Blue1:lla ja Finnairilla ja nyt syksylläkin lähilähtöihin hintapyynnöt ovat todella kovia. Kuitenkin, jos varaa jo kuukausia ennen voi halpakin lippu osua kohdalle. Varsinkin Germanwings myy halvalla varsin pienen
osan paikoistaan. Germanwings on Lufthansan omistama yhtiö ja sen ei haluta erityisemmin häiritsevän Lufthansan bisneksiä Suomessa.
VBirdillä on silloin tällöin huippuhalpoja kampanjoita, jolloin voi saada ainakin lennon toiseen suuntaan todella halvalla. Silläkin hinnat nousevat rajusti lähtöpäivän lähestyessä.
Yleisesti halvin hintataso on Ryanairilla, joka myy suurimman osan paikoistaan halvalla. Meno-paluu Frankfurt-Hahniin nytkin alkaen 40 euroa ja 29 tai 39 euron lippuja suuntaansa saa vielä varsin lähelläkin lähtöpäivää näin syksyllä ja talvella. Kesä ja muut loma-ajat ovat sitten aivan eri juttu.
Halpisyhtöihin pätee se, että mitä aikaisemmin lennon ostaa, sitä halvemmalla pääsee. Eikä pidä unohtaa oheiskustannuksia. Germanwings vie lähelle Kölniä, minne pääsee kentältä parilla eurolla; V-Bird ja Ryanair lentävät korpikentille, mistä on pitkä ja usein lentolipun hintainen matka lähimpään isompaan kaupunkiin. Ryanairhan on tunnettu yölennoistaan ja myös V-birdin aikataulu Suomeen päin lennettäessä on aivan hanurista eli Niederrheiniin pitää lähes tulla yöpymään ehtiäkseen Helsinkiin lähtevään koneeseen. Pelkkä lennon hinta ei siis vielä kerro kaikkea.
Ryanair ei lennä ollenkaan yöllä. Koneet ovat kentillä klo 00-06.
Tampere-Frankfurt lentojen aikataulu on erinomainen. Lähtö Tampereelta on iltapäivällä ja perillä ollaan alkuillasta. Paluu on puolenpäivän jälkeen. Ei siis aikaisia aamuja ja myöhäisiä iltoja. Hahnin kentän sijainti on erinomainen yhdellä saksan tärkeimmistä matkailualueista. Bussiyhteydet Kölniin, Frankfurtiin ja Luxemburgiin ja moniin muihin paikkoihin ovat edulliset ja erinomaiseti toimivat.
Hahnista bussi esim. Frankfurtiin (rautatieasema ja lentoasema) 12e - mielestäni halpa.
V-Bird lähtee nrn:sta helsinkiin klo 9:35, eli ei mielestäni vaadi yöpymistä... Ko. yhtiöllä muuten nyt kampanja jossa lippuja lokakuullekin vielä 30€.
Ryanairin aikataulu muuttuu entistä paremmaksi.
Saapuminen Saksaan alkuillasta. Todellisuudessa perillä ollaan yleensä jopa puolisen tuntia etuajassa. Suora jatko Hahnista mm. Barcelonaan, Roomaan ja Milanoon.
Tampere - Frankfurt (Hahn)
FR 1922 31.10.04 - 26.03.05 16.25 - 17.50
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
Frankfurt (Hahn) - Tampere
FR 1921 31.10.04 - 26.03.05 12.20 - 16.00
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun