Olen pitänyt Excelillä yhdistyksen rekisteriä. Jäseniä l. rivejä on n. 300 ja erillaisia jäsenkohtaisia tietoja l. sarakkeita on tällähetkellä n.70. Hallitsen taulukon kohtalaisesti ja kun muistan pitää päätaulukosta päivitettyjä kopioita niin ei ole päässyt suurempaa sekaannusta syntymään. Ongelmana on "virheherkkyys" kun tekee jonkin virheliikkeen eikä ole huolehtinut tallennuksista. Minun on myös vaikea antaa tämä toisen hoidettavaksi.
Olen ymmärtänyt, että taulukon tietojen käsittelyyn voisi rakentaa jäsenkorttimuotoisen käyttäjäliittymän. Korttiin täytetään/päivitetään halutut tiedot ja kun hyväksyy kortin tiedot ne siiryvät taulukkoon. Perustaulukon voi tällöin pitää rauhassa levyllä suojattuna näppisvirheiltä.
Onko tämä mahdollista ja jos niin onko jokin opus josta asiaa voisi opiskellä?
Jäsenrekisterin hoitaminen Excelillä
Kyselevä
2
269
Vastaukset
tietolomake ..
oli itelläkin hukassa versiossa 2010, mistä sen napin löytää (koodilla mä yleensä....)
http://www.addintools.com/documents/excel/where-is-data-form/where-is-data-form.html
Keep EXCEling
@Kunde- Kyselevä
Kyllä se lomake löytyy kuin löytyykin Excel Ohjeen perusteella. Sen saa pikatyökaluriville. Omassa se oli jopa aktivoituna ( voi pyhä yksinkertasuus ). Ellei se ole voi sen lisätä sinne.
Aloittaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1495119Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv822724Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?851727Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91196- 48934
- 66902
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122883- 21883
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75862Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23808