Olen pitänyt Excelillä yhdistyksen rekisteriä. Jäseniä l. rivejä on n. 300 ja erillaisia jäsenkohtaisia tietoja l. sarakkeita on tällähetkellä n.70. Hallitsen taulukon kohtalaisesti ja kun muistan pitää päätaulukosta päivitettyjä kopioita niin ei ole päässyt suurempaa sekaannusta syntymään. Ongelmana on "virheherkkyys" kun tekee jonkin virheliikkeen eikä ole huolehtinut tallennuksista. Minun on myös vaikea antaa tämä toisen hoidettavaksi.
Olen ymmärtänyt, että taulukon tietojen käsittelyyn voisi rakentaa jäsenkorttimuotoisen käyttäjäliittymän. Korttiin täytetään/päivitetään halutut tiedot ja kun hyväksyy kortin tiedot ne siiryvät taulukkoon. Perustaulukon voi tällöin pitää rauhassa levyllä suojattuna näppisvirheiltä.
Onko tämä mahdollista ja jos niin onko jokin opus josta asiaa voisi opiskellä?
Jäsenrekisterin hoitaminen Excelillä
Kyselevä
2
203
Vastaukset
tietolomake ..
oli itelläkin hukassa versiossa 2010, mistä sen napin löytää (koodilla mä yleensä....)
http://www.addintools.com/documents/excel/where-is-data-form/where-is-data-form.html
Keep EXCEling
@Kunde- Kyselevä
Kyllä se lomake löytyy kuin löytyykin Excel Ohjeen perusteella. Sen saa pikatyökaluriville. Omassa se oli jopa aktivoituna ( voi pyhä yksinkertasuus ). Ellei se ole voi sen lisätä sinne.
Aloittaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 892036
- 1281372
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231320Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau271271- 661192
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3361017- 85929
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?53858- 121777
- 82766