Lakkouhan jälkeen saa sitten YT

HS 23.11.13: "Finnair aloittaa YT-neuvottelut".
Siinä sitten oli lakkouhan hyödyt.
7105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tarkoitatko ehkä että uusia YT-neuvotteluita ei olisi aloitettu jos kaikkiin aikaisemmin ehdotettuihin säästöihin olisi suostuttu?

Säästöohjelmia on aloitettu ja viety loppuun ja silti aina vain alkaa uusi säästöohjelma. Säästöihin suostunutta henkilökuntaa on irtisanottu satamäärin. Miksi jäljellä olevan henkilökunnan kannattaisi suostua lisäsäästöihin?

Paljonko Finnairin johtaminen on tullut maksamaan, sanotaan 2008-2013? Minkälaisen tulos- ja kurssikehityksen kalliisti maksatetulla johtamisella on saanut?

Jeni ja kerosiini maksavat ihan saman verran Finnairille kuin sen kilpailijoillekin.
Muodostuneessa tilanteessa jokainen Finnairin työntekijäryhmä ottaa sen mikä otettavissa on. Kaikki varmasti näkevät mihin suuntaan yhtiön tilanne on kehittymässä.

Äänestä

Todennäköisesti säästöillä on vältetty konkurssi, tosin voi olla että konkurssi olisi ollut parempi vaihtoehto kuin tuo jatkuva kituminen ja kädenvääntö. Henkilöstö vastustaa rakennemuutosta henkeen ja vereen, joten käytännössä selviämismahdollisuus pidemmällä aikavälillä on aika pieni.

Kerosiini muuten ei todellakaan ole samanhintaista kaikille.

Äänestä
  • Mitä arvelet että rankat säästökuurit läpikäynyt ja sitten irtisanottu henkilökunta ajattelee lisäsäästämisistä? Varmuudella ajatus kulkee siihen suuntaan että säästäminen ei kannattanut. Samaan aikaan kun työväki säästää, herrat palkitsevat itseään mitä moninaisemmin keinoin. Mistä muusta herrojen palkkiot kumpuavat kuin valvonnan puutteesta. Yhtiön tilanteen ei pitäisi kannustaa erityispalkitsemisiin. Mutta niinhän se vain on että herrat palkitsevat itsensä sekä huonoina että hyvinä aikoina, sekä joka välissä vielä erikseen. Rahalla ei ole saanut Finnairiin hyvää johtamista. Lakkoaltis firma, jossa paljon tyytymättömiä työntekijöitä. Asiakaskunta hajaantumassa ja liikeidea hukassa.

    Äänestä

  • Laulun loppu kirjoitti:

    Mitä arvelet että rankat säästökuurit läpikäynyt ja sitten irtisanottu henkilökunta ajattelee lisäsäästämisistä? Varmuudella ajatus kulkee siihen suuntaan että säästäminen ei kannattanut. Samaan aikaan kun työväki säästää, herrat palkitsevat itseään mitä moninaisemmin keinoin. Mistä muusta herrojen palkkiot kumpuavat kuin valvonnan puutteesta. Yhtiön tilanteen ei pitäisi kannustaa erityispalkitsemisiin. Mutta niinhän se vain on että herrat palkitsevat itsensä sekä huonoina että hyvinä aikoina, sekä joka välissä vielä erikseen. Rahalla ei ole saanut Finnairiin hyvää johtamista. Lakkoaltis firma, jossa paljon tyytymättömiä työntekijöitä. Asiakaskunta hajaantumassa ja liikeidea hukassa.

    Tähän asti 140milj/€ säästökuuri on maksanut Finnairille 170milj/€.

    Kyllä se Finnairin johto on osannut ryssiä aika pahasti!

    Äänestä

  • down periscope kirjoitti:

    Tähän asti 140milj/€ säästökuuri on maksanut Finnairille 170milj/€.

    Kyllä se Finnairin johto on osannut ryssiä aika pahasti!

    Kuinka päädyit tuohon lukuun?

    Vuodesta 2000 Lufthansan pörssiosakkeen arvo tullut -31 % alas, Finnairin -33 %, KLM-Air Francen -58 %, SAS:n -99 %.

    Äänestä

Katsotaanpa mitä esimerkiksi SAS teki syksyllä 2012. Konkurssin partaalla lentävien palkkoja leikattiin. Sen jälkeen heitä ei ole vielä koskeneet YT:t eikä irtisanomiset. Itseasiassa SAS teki Q3/2013 teki voittoa (tulos ennen veroja).

Eli voidaan arvioida, ettei erikoisemmin tarvittaisi irtisanomisia ja näkisimme elinvoimaisemman Finnairin. Valitettavasti en usko Finnairin tulevaisuuteen itsenäisenä yrityksenä.

Toisaalta ymmärrän, että osa työntekijöistä on valmiit puolustamaan saavutettuja etujaan vaikka konkurssiin asti. Se on työntekijän oikeus, mutta mikä on järkevää.
Henkilöstökulut ovat Finnairin ainoa kuluosa, mihinkä voivat itse vaikuttaa. Kerosiinin hinta määräytyy maailmanmarkkinoilla ja siihen AY voi vaikuttaa suojauksella (Fuel Hedging), mutta sekin maksaa ja on Finnairin ostomäärillä kallista.

Äänestä
  • Kas kumma kun johto ei itse ole ikinä tehneet Finnairin puolesta vaan kupannut enemmän bonuksia itsellensä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


20e palkankorotus kirjoitti:

HS 23.11.13: "Finnair aloittaa YT-neuvottelut".
Siinä sitten oli lakkouhan hyödyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu