aiemman tavan mukaan kohti Joulua?
Maailmassa aivan valtaisat määrät ihmisiä elää-kuolee olosuhteissa, joita ei oikeastaan ole.
Eriarvoisuutta paljon myös täällä.
Pisteytän muutaman - valitse - jos haluat - mitä mieltä olet-
5p kotimaan lapsiperheet (hyvä Joulumieli keräys)
4p kirkon ulkomaanapu (kehitysm. lapset-rokotusohjelmat)
3p katastrofirahasto (konfliktialueet-katastrofialueet)
2p mediheli
1p huumenuoret ( tukipalvelu-irti huumeista ohjelma)
Maailmassa aivan valtaisat määrät ihmisiä elää-kuolee olosuhteissa, joita ei oikeastaan ole.
Eriarvoisuutta paljon myös täällä.
Pisteytän muutaman - valitse - jos haluat - mitä mieltä olet-
5p kotimaan lapsiperheet (hyvä Joulumieli keräys)
4p kirkon ulkomaanapu (kehitysm. lapset-rokotusohjelmat)
3p katastrofirahasto (konfliktialueet-katastrofialueet)
2p mediheli
1p huumenuoret ( tukipalvelu-irti huumeista ohjelma)
Vastaukset 31
Vanhimmat
Joulun aikaan kuuluu mielestäni eniten Pelastusarmeijan joulukeräys.
Hyvä, että ihmisillä on valinnan varaa, kun miettivät omia tukikohteitaan. Kaikki mainitsemasi tekevät tärkeää työtä. - En osaisi laittaa niitä tärkeys- tai paremmuusjärjestykseen. Onneksi ei tarvitsekaan.
Samoin pelastusarmeijan pataan laitan roponi joulun aikaan.
Haluan auttaa jotain tarvitsevaa suoraan, ilman välistävetäjiä. Jatkuvasti saa kuulla väärinkäytöksistä, on luottamus mennyt.
Mistä sinä hänet löydät? Laitat pylvääseen ilmoituksen?
Tunnen muutamia perheitä joille olen antanut Joulurahaa. Ovat kunnon ihmisiä, on ollut liian paljon epäonnea ja joutuneet ahdinkoon.
Olisiko tuolla http://uusilastensairaala2017.fi/ välistävetoa vai ei?
Joka tapauksessa sinne roponi annoin ja nimikin näkyy siellä http://uusilastensairaala2017.fi/tukijat sen takia, että joku tuttukin provosoituisi tekemään saman.
Ei vain ole toiminut kohdallani.
Kokeilkaa te muut samaa ja paremmin tuloksin!
Oikeastaan kiinnostaa se, että ovatko esimerkki kohteet yleisesti ottaen ihmisten mielessä, sillä jaolla onko kotimaa - ulkomaa.
Joulu tietysti on meillä Suomessa perhejuhla, siksi nostin Joulumieli keräyksen ylimmäksi. Viime vuonna lähetin kahdelle tytölle koulupuku rahan Kirkon ulkomaanavun kautta ja edellisenä vuonna pari vuohta. Oma joululahjani - lastenlasten nimissä.
Ei kenellekään paineita, juuri Jouluna, kohteet kun eivät lopu koskaan.
Jostakin luin otteita Jyrki Kataisen ja Kari Mäkisen, siis arkkipiispan, keskustelusta. Katainen tietysti vannoi talouskasvun nimiin Kari Mäkinen painotti vähempään tyytymistä ja ajattelun- ja vastuun laajentamista ulos minä- ja "meidänperhekeskeisyydestä". Siihen kai nuo listatut järjestötkin pyrkivät.
Minulla on tuossa odottelemassa neljä tilisiirtoa kotimaisille vammaisjärjestöille ja Kirkon ulkomaanavulle. Katastrofiapuun muistaakseni jo laitoin roponi.
Kotimaan lapsiperheet ovat minusta arvelluttavin taho, vaikka luultavasti annan heillekin, jos keksivät kysyä. Syy kitsauteeni on se, että olen liian läheltä nähnyt heidän "hätäänsä". Suurin syy siihen on minusta puutteellinen elämänhallinta, jota rahallinen tuki ei juurikaan lisää. Äiti Teresa sanoi joskus, että länsimaissa ei ole puutetta rahasta vaan rakkaudesta. Ja sitähän ei tunnetusti rahalla saa.
Kirkon ulkomaanapu ja katastrofirahasto.
demeter1 muut
Se, että pääministeri puhuu talouden puolesta kuuluu hänen asemaansa, emme voi tehdä mitään jos rahaa valtion kirstussa ei ole tai siellä omassa pussissa myös. Se on vastuun kantoa tässä taloustilanteessa.
Kari Mäkisen tapasin keväällä yhdessä tilaisuudessa, johon osallistuimme kutsuttuina - hänen vaimonsa suvun juhla. Kari Mäkinen on selkeästi pienen ihmisen ymmärtäjä ja näkee ruohonjuuritason ongelmakentän.
Auttaa voi monella tavalla, ilman rahaakin, antamalla aikaa-pientäkin apua joka on merkityksellistä aina saajalle.
No minä ymmärsin tuon Mäkisen ajatuksen sillä tavoin, että voimme antaa omastamme, alentaa elintasoamme. Ei kaiken tarvitse tulla sieltä "valtion kassasta". Mutta kun Kataisen "lupaus" oli - ainakin jokin aikaa sitten - ,
"ei keneltäkään pois, vaan kaikille lisää" niin sitähän ei tietenkään hoideta
vapaaehtoisilla tulonsiirroilla köyhimmille.
Onhan meillä näkijöitä, jopa poliitikkojen parissa. Mutta he ovat ansassa -
Hollannin pääministerin tavoin - joka totesi: "tiedämme kyllä, mitä pitäisi tehdä, mutta jos teemme niin, meitä ei enää valita".
Mahdoton yhtälö tuo miten voi antaa kaikille lisää ja ei ottaa keneltäkään pois. Talouden kasvullakin on tietyt rajoituksensa ja sitten taas toisaalta tuntuu niinkuin melkein kaikilla on jo riittävästi kaikkea ja aika monella paljon liikaakin.
Ansassa ollaan.
Köyhyyteen on syynsä, mielestäni niihin pitäisi kiinnittää enemmän huomiota.
Miksi päättäjien mielestä lastensairaalan rakentaminen ei ole tarpeen?
Mitä halpojen hintojen takana on?
Kuuluuko lähimmäiselle tai ohikulkijoille vastuu hätään joutuneesta?
Oman ajan antaminenkin on lahja.
Samaa mieltä "Tulipa mieleen". Köyhyyden syihin tulisi kiinnittää enemmän huomiota. Jouko Karjalainen, köyhyystutkija, näyttää olevan THL:n (Terveyden ja hyvinvoinnin laitos) palkkalistoilla nykyisin. En ole lukenut hänen hänen tutkimuksiaan, muutaman lehtiartikkelin vain...
Uskon kuitenkin, että meidän ikäisillä, ainakin sodan aikana ja heti sen jälkeen syntyneillä, on myös omakohtaisia kokemuksia köyhyydestä ja kun sitä vertaa tämän päivän köyhyyteen, ei oikein käsitä, mitä kaikkea nykyihmisen perustarpeisiin luetaan. Köyhyysrajan alapuolellekin jäädään jo 1080 euron kuukausituloilla (netto). Tarkistin wikistä...
Minusta halpojen hintojen takana on aina riistoa, halpatyövoiman käyttöä.
Vastuukysymys on mielenkiintoinen. Ja se nousee varmasti lähivuosina uuden tarkastelun kohteeksi, kun "yhteiskunta" ei enää selviä velvoitteistaan. Muun muassa meidän ikäisten hoidosta...
Tuo köyhyysraja on totuutta yksin asuville pientä eläkettä nauttiville. Avioliitossa oleville se tekee yli kaksitonnia ja sillä kyllä pärjää.
Mielestäni ihmisten pitää maksaa hoitonsa ja asumisensa vanhaikodeissa eikä kerätä rahaa perikunnan käärinliinoihin.
Nythän on jo ehdoteltu suurille ikäryhmille käänteistä asuntolainaa tai omaisuuden myyntiä, näillä toimenpiteillä saamme riittävä vanhuuden turvan. Tälläiset ratkaisut tulevat eteen ikäluokallemme se on väistämätöntä.
Rahan heittäminen oulukeräyksiin olkoon sellaisten ihmisten hommaa, joilla on sellaiseen varaa.
Minäkin hämmästelin tuota köyhyysrajaa. Meikäläinen alittaa sen kirkkaasti - ja elää vielä ihan hyvin. Tosin meitä on kaksi - mutta on kyllä kaksi asuntoakin...
Samaa mieltä. Kyllä omasta hoidosta pitää maksaa itse, jos siihen pystyy.
Viime viikolla oli Hesarissa aika mielenkiintoinen artikkeli siitä, miten paljon yhden vanhuksen hoito maksaa yhteiskunnalle. Kotihoidosta oli kyse ja 4500/kk euroa oli laskettu sen hinnaksi eräässä esimerkkitapauksessa. Tietysti siihen vaikuttaa se, miten paljon hoitokäyntejä ja hoitokustannuksia kertyy, mutta usein tuon summan päälle tulee vielä niitä tukia, joita KELA maksaa.
Juu, Käänteinen asuntolaina on ihan hyvä idea. Sitähän ei tosin markkinoitu hoitomaksujen kustannuksiin vaan estämään eläkevuosien elintason laskua.
En ole ajatellut ostaa joulumieltä rahalla..
Eläkkeeni minkä saan menee omiin tarpeisiin. Järjestän lutuisen joulun läheisilleni.
Pelastusarmeijan pataan pistän euron.
Rikas antaa liiastaan, köyhä puutteestaan.
Oikein rikas ei anna mitään vaan vaatii lisää itselleen. Vaikka viimeisessä paidassa ei liene taskua.
Minusta on kumma, jos ihmiset, joilla on lapsia, puhuvat taskuttomista paidoista.
Kuka antaa mistäkin, joku ei mistään.
Voisin tietty värkätä vaatepaketin pelastusarmeijan keräykseen se täyttäisi tuon ehdon köyhä antaa puutteestaan.
Olen tyhjentänyt kaappeja ja myynyt ylimääräisiä romppeita ja tavaroita kirpparilla. Eipähän jää pojille vaivoiksi tyhjentää paikkoja ja heittää niitä roskalavalle. Samalla ole kerryttänyt matkavarantoani kun sitten käärinliinoissa pötkötellessä ei voi enää matkustella.
Kannatan joulun, tekopyhyyden, valehtelemisen, ulkokultaisuuden lakkauttamista.
En kannata mitään "hyväntekeväisyyttä", maapallolla liikaa ihmisiä jo nyt.
http://www.worldometers.info/fi/
=DW=
Johan oli juoksua, huh, huh.
Kannatan hyväntekeväisyyttä ja tuo lasten rokotusohjelma noista alku vaihtoehdoista on hyvä,Punainen Risti on saanut pienen roposen !
Googletakapa ;
Jose Muijca Taloussanomat,
tällaisiakin ihmisiä on olemassa,sanoisinko esimerkillisiä !
Jostakin syystä olen joka vuosi antanut rahaa Pelastusarmeijan joulupataan, vaikka en ole vähimmässäkään määrin uskonnollinen ihminen. Ehkä luotan, että heidän kauttaan apu menee varmemmin perille kuin kirkon kautta. Kirkon keräyksiin en osallistu missään tapauksessa, kirkolla on itsellään niin paljon omaisuutta, että se voisi antaa omistaan.
Punaista ristiä olen tukenut mm. nälkäpäiväkeräyksessä ja aina muulloinkin, kun olen kerääjiä kaupungilla nähnyt. Kerran olen ostanut "toisenlaisen joululahjan" eli antanut jollekin järjestölle (olisikohan ollut Plan) rahaa sen verran, että sillä on saatu köyhälle perheelle vuohi tai maksettu opettaja kuukaudeksi jossakin kehitysmaassa.
Tällä hetkellä sydäntä lähinnä on Planin "Koska olen tyttö" -kampanja. Naisten koulutus on varmin tapa kohentaa kehitysmaiden oloja, koska koulutetut naiset synnyttävät vähemmän lapsia ja väestönkasvu on maailman suurin ongelma.
Tuossa vanhassa linkissä http://timo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/28762-hyvantekevaisyysrahoilla-tehdaan-hyvaa-kenelle vähän siitä, minne kaikkeen ne keräysrahat menevät. Itsekukin tehköön johtopäätöksensä.
Joulu on kauppiaitten ja lasten juhla,touhotetaan hirveesti ennen joulua,onkuin olisi huumetta päässä,sitten yht äkkiä kaikki on ohi.
keräyksiin voi antaa omantunnon mukaan,antamista on monenlaista.
Vaihtoehtojakin on !
http://youtu.be/DF1pjBuic58
Heidän työtään ihailen ympäri maailmaa !
Olemme kehitäneet itselemme hyvät oltavat ja lentäneet kauas
avaruuteen nyt olisi viimein aika ruokkia nälkäiset suut !
Kotimaan lapsiperheet.
Olen vinkannut lapsenlapsilleni, jospa joistakin leluista voisi luopua ja antaa eteenpäin - jonkun ehjä hyvä vaate, lelu, astia - on tarpeellinen ja uusi jollekin toiselle - voi saada ihan ilmaiseksi vielä, eikä mene suoraan kaatopaikalle. Ehkä samalla kasvatuksen näkökulmasta - luopumista toisen hyväksi.
Muulloinkin kun Jouluna......
Lääkärit ilman rajoja
http://www.laakariliitto.fi/kehyopas/tyonhakukanavat/laakarit-ilman-rajoja/
Unicef
tai sitten mahdolisesti käväisemmen täällä jättämässä pienen joululahjan:
http://www.iosopi.org.co/
Avustustyöntekijät ottavat riskin terveytensä ja turvallisuutensa kanssa, kun menevät katastrofialueille tai konfliktien lähettyville. Täytyy kunnioittaa moista humaania suhtautumista ............
Katastrofirahasto - Punainen risti- nytkin Filippiineille, Haiti jatkuu, monet pakolaisoperaatiot - se on ihan loputonta...............