Onkohan minussa jokin pahasti vialla, kun aina välillä kuulen sydämenlyöntini? En sillä tavalla kuin esim. kovan urheilun jälkeen, kun sydän hakkaa päässä, vaan yhtäkkiä vain pystyn kuulemaan lyönnit sydämen suunnalta. Pulssi ei ole mitenkään poikkeuksellisen nopea kun näin sattuu, eikä muita tuntemuksia ole - vain sellainen rytmikäs ääni. Ääntä kuuluu muutaman sekunnin ajan ja sitten se lakkaa kuulumasta. Tapaus toistuu muutaman kerran päivässä, ja sitä on nyt jatkunut parin viikon ajan. Mikä ihme tämä on?
Äänekäs sydän?
sairasko?
21413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tarkoitatko nyt lyönnin tuntemista (rintakehässä)?
Kysymyksesi oli sinänsä erikoinen, kun kielsit kuulevasi veren virtausääntä, joka pistää suonet paukkumaan. Millainen se ääni sitten on?
Itselläni oli ennen tahdistajan asettamista ihan normaalia se, että rintakehäni heilui, kun sydän löi "itsensä läpi" - fysiologisen tahdistajani myötä pompin vähän vieläkin -joskus!
Se ääni on sellainen jännä piuh piuh piuh sydämen lyöntien tahdissa, ja kuuluu siis kehon ulkopuolella eikä pään sisässä. Ja ääni kuuluu tuolta sydämen suunnalta. Ja samaan aikaa ei todellakaan kuulu tai tunnu mitään muuta, eikä pulssi tunnu erityisemmin muuttuvan näiden "kohtausten" aikana. Sitä en ole huomannut tarkkailla, tuntuisiko sydämen lyönnit rinnassa jotenkin poikkeavasti käteen.
Sitäkin mietin, josko kyse olisi jostain muusta kuin sydämestä (esim. suolistoäänistä), mutta ei sekään oikein sovi kuvaan, kun ääni kuuluu ihan pulssin kanssa samassa rytmissä. Hmm, kaikenlaista kummallisuutta :).