Palsta yhteiskunta-osioon

minun kehitysideani

Terve. Yhteiskunta -osastolla on uskonnot ja uskomukset alaosasto, mihin on pläjäytetty kaikenmoisia uskontoja, uskomuksia, lahkoja ja kirkkoja ja herätysliikkeitä, ufoista, noidista, profetioista, kreationismista ja horoskoopeista alkaen. Sieltä löytyy myös ateismipalsta.

Tämä on ihan ok sinänsä, mutta minusta parempi nimitys palstalle olisi "uskonnottomuus", "uskontokritiikki" tai "vapaa-ajattelijat", koska palstalla on ajattelu aika vapaata ja nimen omaan juuri uskontokriittistä ja väittelyä uskisten ja uskonnottomien/vapaa-ajattelijoiden kesken. Itsekin kirjoittelen sinne, koska se nyt on lähinnä sitä mistä itse haluaa kirjoitella. Vapaa-ajattelijat on yhdistys, joka ajaa uskonnottomien oikeuksia. Mutta ei kaikki tuohonkaan tunne kuuluvansa.

http://www.vapaa-ajattelijat.fi/kritiikki/

Mutta kun kaikki ihmiset, jotka sinne kirjoittaa samoista lähtökohdista ei ole ateisteja, vaan edustavat kaikenlaisia suuntauksia ateismin lisäksi, on agnostikkoa, epäilijää ja oman tien kulkijaa, etsijää, tai sellaisia jotka ei ole ateisteja, mutta eivät ole uskovaisiakaan, eivätkä usko mihinkään oikeestaan. Kun ei nämä rajat ole niin yksinkertaisia kategorioita.

Jotain tällaista on mielessä pyörinyt. Kiitos.

1

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdgfghjd gh jhg j

      Uskonnot ja uskomukset ovat mielestäni ihan hyvä kategoria. Erikseen saisi olla henkisyydestä keskusteleville palsta. Sitä ei muistaakseni ole (jkorjatkaa, jos olen väärässä). Hassua on se, että kunkin uskonnon jäsenistä ne fanaattisimmat eivät pidä "uskontona" sitä uskontoa, johon heidät on totutettu; heidän mielestään se on Totuus, ja kaikki muut ovat harhaoppeja ja vääriä uskontoja. Minusta on hyvä lukea muistakin uskonnoista, jotta ehkä vähitellen herää huomaamaan, että uskonnot on meidän ihmisten tekemiä. Eikös se Jeesuskin yrittänyt puhua juuri siitä? Omat arvot tulevat punnituiksi, kun toisenlaisiin arvoihin tottunut kyselee niistä. Ne lakkaavat olemasta totuuksia ja niistä tulee vain arvoja.

      Katolisen uskonnon kannattajille, ja tietysti kaikille muillekin suosittelen lämpimästi Karen Hudesin puheisiin tutustumista. Vatikaani ei ole sitä, mitä me olemme uskoneet. Olemme kaikki samassa veneessä - kuunnelkaa. Hudes on lakimies-ekonomisti, työskennellyt kauan maailmanpankissa. Suomi24 bannaa minut yleensä aina, kun kirjoitan Hudesista, Ted Gundersonista, Bob Fisheristä ja muista näistä asioista puhuvista. Se bannaus kertoo paljon siitä, että heidän puheensa on totista totta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      1847
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1839
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      137
      1669
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1411
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      33
      1344
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      314
      1233
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      59
      1191
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1092
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      273
      1039
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      933
    Aihe