Äänestin perussuomalaisia

Vaan enpä tiedä äänestänkö enää. Valtakunnallisesti on mielestäni tullut enemmän jonnin joutavaa teatteria ja räksytystä kuin varsinaisia rakentavia tekoja. Paikallisesti oli kova tohina viime vaalien alla ja oltiin niin kovaa poikaa että. Vaalien jälkeenpä ei sitten olekaan esim. omasta ehdokkaastani kuulunut pihaustakaan.

Demarit on aivan selviö ja niitä äänestän ihan viimeiseksi, tai jätän mieluummin äänestämättä. Sama juttu kaikilla puna- ja vihernutuilla. Eihän täällä voi äänestää kuin kepua ja sitäkin ihan pakon sanelemana.
1884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Perussuomalaisten toimet ovat viime vuosina olleet rakuttamista tekojen sijaan.

Äänestä

Itse en äänestänyt PS:a, mutta ajattelin vaalien jälkeen seurata heidän tekemisiään avoimin mielin. Ihan varmasti siellä on joukossa asiallisia politikkoja (eduskunnassa) kaikissa puolueissa, mutta PS:ten julkisuuskuva on nyt jo sellainen, ettei sitä halua olla jakamassa. Sen ei ehkä pitäisi vaikuttaa, mutta se vaikuttaa suhtautumiseen ja erityisesti siihen otetaanko PS:t vakavasti. Voisi olla hyvä, jos nämä ääriajattelijat perustaisivat oman puolueen. Se olisi rehellisempää äänestäjiä kohtaan. Ymmärrän, ettei näin tehdä, koska puolueen koko putoaisi ainakin kolmanneksen.

Juuri päinvastainen kehitys on ollut Sipilän ansiosta Keskustalla. En tule äänestämään Keskustaakaan, ainakaan vielä. Tunnustaa täytyy, että asiallinen johtaja heillä ainakin on. Hän saa viestinsä perille ihan ilman mekkalointi.

Voidaan olla tyytyväisiä, että on valinnanvaraa niin puoluissa kuin henkilötyypeissäkin.

Äänestä

Minäkin äänenstin perussuomalaisia ja seuraavissa vaaleissa on taas kaksi vaihtoehtoa! A. Joko äänestän perususomalaisia tai B. En äänestä ollenkaan!

Äänestä
  • Minulla on ruuan kanssa sama asia, syön äitin lihapullia tai en ollenkaan.

    Äänestä

PS:n julkisuuskuvaa on kyllä kaikin voimin yritetty huonontaa median toimesta. Hyvä esimerkki on tämä meneillään oleva juttu.

Kepulaisten johtaja syyllistyi melkoisen populismiin tässä Kevan jutussa julistaessaan, että nyt loppuvat poliittiset virkanimitykset! Kepu ja SDP ovat kahmineet eniten poliittisia virkanimityksiä tässä maassa. Uskokoon ken tahtoo, että ne loppuisivat. Kepu pettää aina. SDP on muuttunut porvaripuolueeksi. Kokoomus ajaa vain eliitin etuja. Jäljelle ei jää kuin perussuomalaiset, joita voi äänestää.

Äänestä
  • Olet aivan oikeassa nykyiset valtapuolueet yrittää peittää jälkensä ennen seuraavia vaaleja ; ) Kepu toilailee tasaiseti ,oliko hallituksessa tai ei.! Mutta mieluummin ei M.Pekkarinen Fortum optioineen kävi kyllä syvällä kansan taskussa, muuta vaikutusta ollut että säkön hinta pysyy korkealla..! Maanviljelijöitähän tää ei koske ; ) KEVA johtajan käytännöt ei paljon eroa Pekkarisen touhuilusta, erona vaan se että Pekkarinen järjesti kavereilleen etuja, ei itselleen. Mutta kyllähän se palkitaan jossain vaiheessa... ; ) Ei ihme että puoluejohtaja haluu irti poliitisista virkanimityksistä sivuvaikutuksineen.. Saatta jossain ruveta haisemaan ja kovasti .Demarit on tään maan murheenkryyni ensin meni äänestäjät, heti lähtee pakkoruotsi jäljelle jää vain mamut ja Lipposet ..; ) Ei näytä ruusuiselta heidänkän tulevaisuus, toisaalta se voi olla onni tälle maalle...!

    Äänestä

  • Ole varovainen ettei sinulle käy samalla tavalla kuin lieksalaisille demareille on käynyt. He kun eivät näe oman puolueensa töppäilyjä lainkaan, vaan äänestävät aina samaa puoluetta, tapahtuipa mitä hyvänsä. Tuo sinun uskosi vaikuttaa vähän saman suuntaiselta. Kepun johtajan populismi on vielä aika pientä Perussuomalaisten pomon populismiin. Kumpikin yököttää.

    Äänestä

  • Ei hyvä kirjoitti:

    Ole varovainen ettei sinulle käy samalla tavalla kuin lieksalaisille demareille on käynyt. He kun eivät näe oman puolueensa töppäilyjä lainkaan, vaan äänestävät aina samaa puoluetta, tapahtuipa mitä hyvänsä. Tuo sinun uskosi vaikuttaa vähän saman suuntaiselta. Kepun johtajan populismi on vielä aika pientä Perussuomalaisten pomon populismiin. Kumpikin yököttää.

    Tuleeko Backman rankaisee vai kuka ..? ; ) Te olette säälittäviä ensin hukasitte aateen, sitten äänestäjät ja nyt on tullut todellisuus vastaan, siinä muodossa ettei ole enää äänestäjiä kun ei ole työpaikkojakaan.. ; ) Heinäluoma on pönöttäjä ja muut isot miehet siinä porukassa, luuletteko että koolla pärjää politiikassa vai..? ; )
    Ehkäpä sieltä tulee mamukortti vielä esille , mutta kannattaa valmentaa se ensi esiintymistä varten. Etenkin sitä kysymystä verten joka kuuluu= Kannatatteko pakkoruotsia ; )

    Äänestä

  • demarin bemari kirjoitti:

    Tuleeko Backman rankaisee vai kuka ..? ; ) Te olette säälittäviä ensin hukasitte aateen, sitten äänestäjät ja nyt on tullut todellisuus vastaan, siinä muodossa ettei ole enää äänestäjiä kun ei ole työpaikkojakaan.. ; ) Heinäluoma on pönöttäjä ja muut isot miehet siinä porukassa, luuletteko että koolla pärjää politiikassa vai..? ; )
    Ehkäpä sieltä tulee mamukortti vielä esille , mutta kannattaa valmentaa se ensi esiintymistä varten. Etenkin sitä kysymystä verten joka kuuluu= Kannatatteko pakkoruotsia ; )

    Et taida ymmärtää lukemaasi lainkaan, tai sitten et viitsi lukea kirjoituksia joihin vastaat, joten kanssasi on turha keskustella mistään :-D

    Äänestä

  • Ei hyvä kirjoitti:

    Et taida ymmärtää lukemaasi lainkaan, tai sitten et viitsi lukea kirjoituksia joihin vastaat, joten kanssasi on turha keskustella mistään :-D

    Me ollaan eri planeetalla..! Sinä demareiden helvetissä ja minä yritän kaapia toimeentuloni jostain ja mahdollisuuksia on vähän..! Tuo työpaikka jäsenkirjan mukaan näkyy joka paikassa eikä vain KEVA:ssa Nyt maksetaan korkeata hintaa siitä että kyvyttömät johtaa sokeita..! Ainut usko oli perussuomalaisiin mutta sekin alkaa näyttää pikkku merkkejä myrskyyn joutumisesta..! Huom. Perussuomalaiset on syyttömiä tähän menoon mikä nyt on agentalla, siitä vastaa nykyinen ja entiset hallitukset ; )

    Äänestä

Aloittajalle: minä äänestin ja äänestän edelleenkin.

Kysymys on paljolti siitä, onko vaihtoehtoja?, ei niitä ole. Jos luullaan, että Keskustalaiset ovat vaihtoehtona, niin epäilen, että kun ovat samalla aaltopituudella nykyhallituksen kanssa, niin ne muutokset, joita Keskustalta odotetaan häipyvät saman tien.

Juuri EU vastaisuus heiltä puuttuu ja myös heidän kantansa on sama muissakin asioissa hallituksen kanssa, he myöskin tulevaisuudessa takaavat sen, että eurohuuma jatkuu ja velat kasvavat. Se, että köyhiä kusetetaan ja ikään kuin kaikki olisi heidän syytänsä, niin pudotetaan sosiaalisesti heidän toimeen tuloaan, siunaamalla leikkaukset. Nytkin köyhät ovat toimeentulo loukussa, jonka aiheuttajat istuvat Arkadian mäellä käsikädessä siunaamassa koko sen hallituksen saaman katastrofaalisen lopun alun. Siinä kun on aatesuunnaltaan yhteneväisiä, mutta samalla myös tunnusten väriä, joka kuvainnollisesti kilpistyy Vasemmistoliiton sateenkari väreihin, joihin liitetään ensikaudella myös Kepun vihreätä.

Toisaalta en usko, että aloituksen tekijä ole ollut missään vaiheessa vetämässä "punaista viivaa" PS. puolueelle. kirjoittaa, jotta joku uskoisi hänen olevankaan mikään ps. puolueen kannattaja. mutta hälläväliä sillä. Ps. nousee!

Äänestä
  • Minäkäin todella äänestin, mutta seuraavissa vaaleissa täytyy miettiä tarkaan mitä teen. Sanalla sanoen persut ovat olleet suuri pettymys. Oli mahdollista tulla suuri muutos persujen myötä, mutta näyttää siltä että puolueesta tuleekin samanlainen hajuton ja mauton puolue kuin kaikista muistakin. Menettikö persut jo mahdollisuutensa muuttaa asioita? Kas siinäpä suuri kysymys. Kepun ja persujen puheenjohtajat ovat kumpikin julkiuskovaisia, eikä se välttämättä ole hyvä yhdistelmä, siis politiikka ja uskonto. Edelleenkään demarit eivät ole vaihtoehto missään tapauksessa. On hyvin mahdollista etten äänestä mitään puoluetta. Erittäin huonoja vaihtoehtoja tarjolla.

    Äänestä

Keskustalla on tulossa vanhoja politikkoja ehdokkaiksi? Mutta miten Jäätteenmäkikin uskaltaa vielä ruveta, uskottavuus meni viimetöppäilyissä aika nollille? Miten sitten jos sattuu vielä asiat tulemaan "täytenä yllätyksenä" niinkuin aiemmin? Pitäisihän asiat olla tiedossa ettei ne tule yllätyksenä!
Paavo on jo aika luikurin näköinen velmu? Vastusti EU:ta henkeen ja vereen mutta kuinka ollakkaan, sinne vaan hommiin meni! Niin se kelkka aina kääntyy!
Muta politiikka on politiikkaa ja pashaa puhutaan aina joka puolueen taholta!

Äänestä

ovat hyviä ja mahottoman viisaita nänmä miehet ja naisia arvostaavat kyllä äänestän

Äänestä
  • Äänestäkää ketä äänestätte, mutta kysykää ehdokkaanne kanta siihen, pitäisikö Lieksaan ottaa lisää somaleja?

    Äänestä

  • päättäjät päättää kirjoitti:

    Äänestäkää ketä äänestätte, mutta kysykää ehdokkaanne kanta siihen, pitäisikö Lieksaan ottaa lisää somaleja?

    Siihen tuskin kukaan ehdokas osaa vastata yhtään mitään. Aika hiljaa persutkin olleet ex-pomoaan lukuun ottamatta vai kuinka? Kukaan muu tainnut hiiskua sanaakaan siitä aiheesta? Ei ainnakaan viime vaalien jälkeen...

    Äänestä

  • päättäjät päättää kirjoitti:

    Äänestäkää ketä äänestätte, mutta kysykää ehdokkaanne kanta siihen, pitäisikö Lieksaan ottaa lisää somaleja?

    Olis hyvä tietää missä valtuustonkokouksessa päätattiin ottaa Lieksaan maahanmuuttajia äänestettiinkö ja miten äänet jakautui.? Kukaan ei uskalla kertoa totuutta.

    Äänestä

  • Siunausta suomelle kyllä tarvitaan jos Anneli ja Paavo pääsee takaisin valtaan? Muistatteko Ahon hallituksen, tuhoa tuli ihan kylliksi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei hyvä kirjoitti:

Vaan enpä tiedä äänestänkö enää. Valtakunnallisesti on mielestäni tullut enemmän jonnin joutavaa teatteria ja räksytystä kuin varsinaisia rakentavia tekoja. Paikallisesti oli kova tohina viime vaalien alla ja oltiin niin kovaa poikaa että. Vaalien jälkeenpä ei sitten olekaan esim. omasta ehdokkaastani kuulunut pihaustakaan.

Demarit on aivan selviö ja niitä äänestän ihan viimeiseksi, tai jätän mieluummin äänestämättä. Sama juttu kaikilla puna- ja vihernutuilla. Eihän täällä voi äänestää kuin kepua ja sitäkin ihan pakon sanelemana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu