Myyjiltä on turha kysyä.
"Saako tähän kasin?" = "Ethän halua myydä mulle uuta konetta?"
Onko tietoa kokeiluista? Ja/tai teknistä tietoa/perusteluja mahdottomuuksille?
wanhaan pc:hen windows8?
12
225
Vastaukset
Windows 8 laitevaatimukset voi lukea täältä: http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows-8/system-requirements
Lisäksi tämän ohjelman avulla voi testata että toimiiko Win8 koneessa: http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows/buy
( Paina "päivitä nyt" kohtaa jolloin tukiohjelma latautuu. Se tarkistaa koneen yhteensopivuuden Win 8 kanssa).Vautsi! KIITOS !
Siis toisaalta on näyttöä että kasi ainakin on kevyempi kuin seiska.
Mutta myyjien järkähtämätön asenne on että AINA tarvitaan uutta rautaa :(- Win-7 Pro
Win-8 on todellisuudessa "seiska", siis jos seiska pelaa siinä koneessasi, niin kyllä pelaa myös kasi, mutta testaa kone, kuten "vapunen" ehdotti !
Tämänhetkiset "kandidaatit" ovat/olisivat XP-koneita.
Tämä nyt näpyttelemäni 179€ maksanut läpäisi testin loistavasti
Jarruna lähinnä tappelut Steinbergin eLicencerin kanssa :(
Muissa on muistia alle 1GB
(Muistia saa kaupasta mutta... Mutta kannattaako 100€ koneeseen ostaa... )- älä asenna..........
##(Muistia saa kaupasta mutta... Mutta kannattaako 100€ koneeseen ostaa... ) ##
Ei kannata ......................
Kannattaa mikäli muistia saa halvalla.
- Ei kannata asentaa
6 Vuotta ja vanhempi kone joutaa kaatopaikalle, tai sitten se puppu-linux joka pyörii museo koneissakin, mutta kasi tarvii uudemman "laatikon"!
Vanhoilla rähjillä konstailu on linux hihhulien harrastus, eikä Windowsin käyttäjien tyyliä ! - micro$office
> Kannattaa mikäli muistia saa halvalla.
Eräs kannattavuustekijä on asennetut ohjelmat. m$-office on niin saastuttanut asiakirjakentän että ilman on vaikea olla - aiheesta poiketen !
micro$office kirjoitti:
> Kannattaa mikäli muistia saa halvalla.
Eräs kannattavuustekijä on asennetut ohjelmat. m$-office on niin saastuttanut asiakirjakentän että ilman on vaikea ollaTarkennappa tuota vastaustasi, sillä se meni "yli hatun" aloittajan aiheesta !
- way_off_topic!
"... meni "yli hatun" aloittajan aiheesta ! "
Totta.
Loppupuoli ketjusta on ollutkin vanhan pc:n romuttamistarvepohdintaa- Win-7 Pro
Tulee aika ennemmin tai myöhemmin uusia koneet, sillä XP-koneilla ei "pyöri" nykyiset käyttöjärjestelmät tuottavasti, mutta monelle se XP,stä luopuminen on vaikeaa !?
Vaan jokainen "taaplaa tyylillään", joten........................?
On olemassa esim kevyitä Linux jakeluita kuten Lubuntu. Se on jopa kevyempi kuin Xp.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442797Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 591360
- 941253
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138- 471129