Sodankylä 1/2014

paljonkysymyksiä

Tuonne olis tarkotus sunistaa tammikuisena pakkas aamuna, onko muita lähtiöijä? Millä mielellä porukka on lähdössä sodankylään?

Minkälainen paikka jääkäriprikaati on?

Entä tuo ennakkokysely, en tosissaan tiedä yhtään mihin joukko-osastoon sitä suuntautuis, vinkkejä?

Tarkoitus olis puolella vuodella selvitä....tähän vinkkejä?

Kiusataanko ketään armeijassa? Minkälainen alapään karvoitus olisi suotavaa?

Näenkö armeijassa naisia missään, jos niitä on, nukkuuko ne omissa tuvissa vai tekevät kaikki samat asiat kuin miehetkin?

Eniten huolestuttaa tuo poikaporukan kanssa olo 24/7, saako missään välissä omaa rauhaa?

2

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saap. erä 2/13

      JPR on ihan kiva paikka (kesäsin), talvella voi tulla kylmä. Pohjosen porukkaa käytännössä.

      Jos aikoo olla vuoden johtajana, nii mee 3.jk, puolen vuoden nakkiin kannattaa pyrkiä SISSIK.hon. Tiedustelija, tarkka-ampuja, lähetti, kirjuri tms.

      ei muuta ku rennoin mielin palvelusta suorittaan! Puol vuotta kuluu nopiaa, usko pois!

    • regegerg5rg

      Koittakaa nyt jumalauta miehistyä ja tajuta se , että teitä käytetään hyväksi valtion taholta. Opiskelunne viivästyvät, työeläkkeenne ei kartu ja Suomi ei ole ollut itsenäinen valtio vuoden 1995 jälkeen, jolloin liityimme Euroopan Unioniin.

      Päättäjät ja presidentti ovat niitä samoja kansanedustajia,jotka hymyissä suin liittivät Suomen valtion edellämainittuun valtioyhteisöön.

      Ps. En ole sivari, vaan aikoinaan samalla tavalla kusetettu varusmies kuin tekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe