Ikeasta kasveja?

Onko kellään kokemusta Ikean vedessä pidettävistä kasveista, ovatko "myrkyllisiä" kaloille, menestyvätkö akvaariossa? Hinta ei ole paha, alle kolme euroa, valinnanvaraakin oli lajeissa. Saisiko niistä täydennystä akvaarion kasvimaailmaan?
52216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itselläni on Ikeasta hankittu konnanlehden näköinen kasvi sekä toinen joka muistuttaa rotalaa. Reilun viikon verran olleet akvaariossa ja ainakin vielä ihan hyvissä voimissa.
Mitä olen kuullut, niin kasvi joka muistuttaa papukaijalehteä, ei olisi menestynyt pitkään. Ilmeisesti ne Ikean vesikasvit ei kaikki ole oikeasti veteen tarkoitettu.
Mutta kannattaa kokeilla. :)

Äänestä

Tuota, ei millään pahalla ikeaa tai sen laatutasoa kohtaa, mutta akvaarioon en ihan välttämättä suosittelisi kasvien hankkimista sieltä. Paitsi jos ihan varmasti tiedät mitä olet ostamassa. Latinan kieliset nimet on parhaita. Ja silloinkin pitäisin kotona kasveja vedessä ennenkuin pistäisin ne akvaarioon. Ikean varaston kierto on niin iso ja asiakasmäärät niin suuret, että tuntuu täysin uskomattomalta että siellä olisi täysin terveitä ja hyviä kasveja akvaarioon. Lisäksi asiakkailla on ikävä tapa siirrellä vahingossa tietoja kasveista. Jotkut kalat syövät kasveja ja on ikävä siinä vaiheessa huomata ettei kasvi olekaan se minkä sen piti olla.

Muuten ikea on ihan kiva paikka!

Äänestä
  • Tuota vaan, että kasveilla ei ole latinalaiset- vaan tieteelliset nimet...

    Äänestä

Osta vaan jos varmasti tiedät mitä olet ostamassa. Kaikki kasvit eivät ole välttämättä vesikasveja, mutta toisaalta kyllä akvaariokaupoissakin niitä myydään ihan samalla lailla kuivanmaankin kasveja.

Itse en välttämättä maksaisi sitä hintaa pikkuisesta pätkästä argentiinanvesiruttoa tai viuhkalehteä. Akvaariokaupassa hinta on n. tuplat, mutta ompa kasvinippukin kookkaampi mitä sillä rahalla saa ( saat tietää minkä kasvin ostit). Mitään harvinaisuuksia ei Ikean valikoimista löydy, yleensä ovat juuri sellaisia kasveja, joita saisit harrastajilta ihan ilmaiseksi tai akvakaupasta pikkurahalla.

Äänestä
  • Sanoisin että melkeimpä halvemmaksi tulee ostaa akvaarioliikkeestäkin kuin Ikeasta. Kasvinippu voi toki maksaa vaikka 5 euroa, mutta enemmän siinä on kasveja.

    En lähitisi Ikeaan ihan vain kasvien takia. :)

    Tuo minulla oleva "rotala" on kasvanut aika paljonkin parissa viikossa ja ihan nätin näköinen on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Halvalla menee kirjoitti:

Onko kellään kokemusta Ikean vedessä pidettävistä kasveista, ovatko "myrkyllisiä" kaloille, menestyvätkö akvaariossa? Hinta ei ole paha, alle kolme euroa, valinnanvaraakin oli lajeissa. Saisiko niistä täydennystä akvaarion kasvimaailmaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu