Hei. Olen käyttänyt xanoria vuoden annoksella 0.5mg/pvä ja nyt viimeisen 4kk opamoxia 15mg 1-1,5tbl/VRK. Pyysin lääkäriä vaihtamaan opamoxiin kun on paljon miedompi. Olen sairastanut paniikkihäiriötä kymmenen vuotta johon lääkkeenä ollut sepram, jonka olen nyt laskenut 10mg, alussa oli kamalaa mutta nyt ok, mutta pysyn tässä annoksessa vielä kuitenkin. Olen vaan hirveän väsynyt ja mies sanoo että oon muuttunut huonomuistisemmaksi ja oon hermostunu, voiko nuo johtua bentsojen nonkin pitkästä käytöstä vaikka annokset pieniä? Millaisia oireita muilla on jos on kauemmin käyttänyt kuin suositellaan?
bentsoista
Nellinen
6224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuntuvia muistiongelmia aiheuttavat sekä bentsodiatsepiinit, kuten alpratsolaami ja oksatsepaami että SSRI:t, kuten sitalopraami. Hermostuminen voi niin ikään seurata molemmista. Molemmat altistavat dementialle.
Olen käyttänyt Xanoria 1980-luvun lopusta saakka (muitakin kokeiltu sitä ennen ja sen jälkeen) ja pää on siinä kunnossa kuin se ylipäätään voi olla eli lääkkeillä ei ole ollut vaikutusta. Olen nyt yli kuudenkymmenen ja vaativissa asiantuntijatehtävissä, joissa pään täytyy pelata. Paniikki- ja ahdistuskohtauksia tulee lääkkeestä huolimatta eli ei se kaikkeen auta. Niidenkin kanssa täytyy vain elää, ei ole vaihtoehtoja.
Kannattaa käyttää lääkkeitä, joista on vähiten sivuoireita ja se on hyvin yksilöllistä. Ei kukaan voi automaattisesti sanoa, että joku lääke vaikuttaa niin ja niin kaikilla, jotka käyttävät pitempään.
Moi! Mulla ollu paniikkihäiriö 9 vuotta, alotettiin sepramin lisäksi synnytyksen jälkeen samalla 0,5mg/vrk xanor depot. Söin sitä muutaman kuukauden pakon edessä ja jälkeenpäin huomannu, etten siitä ajasta muista paljon mitään. Harmittaa et ipanani ensimmäiset kuukaudet on pyyhkiytyny mielestä. Vierotus oli vaikeaa, vaikka annos niin pieni. Psyykkistä riippuvuutta ei ollut, halusin xanoreista mahd. pian eroon, mutta elimistö oli yllättävän rippuvainen, fyysisiä vierotusoireita oli yllättävän paljon. Joten varmasti heikentää sen hetkistä muistia, vaikkei teekkään tokkuraiseksi!
http://www.youtube.com/watch?v=LjpD41mMG8o
Samaa mieltä, itselläkin oltava hyvä muisti työssä ja noin muutenkin esim mieheni muistaa noin puolet siitä mitä minä, vaikkei käytä edes asperiinia flunssaan.. Eli olen käyttänyt 25 vuotta xanoreja. Tosin nyt olen annosta pudotellut hiljaksiin, en ole huomannut mitään erityisiä viekkareitakaan.. kenties johtuen muusta lääkityksestä, koska ei tuo xanor minulla yksin toimi. Netti antaa väärän kuvan siitä kuinka näiden kanssa menee muisti ja näin, mutta kannattaa miettiä mikä oli olo ennen lääkitystä.. Siltä ajalta muistan vähemmän koska olin hyvin ahdistunut 24/7
On se vain kummallista, miten Xanorin käyttäjiä toistuvasti mollataan.
Arvelen, että pää olisi pehmentynyt, jos minulla ei olisi lääkitystä ollut. Ehkä kaikkein kammottavinta oli ikä 10 - 22, jolloin en saanut mitään hoitoa en tosin sitä ennenkään, koska siihen aikaan ei ollut kuin raskaita mielisairaalahoitoja. Nuoremmat saavat olla onnellsiia, kun saavat jotain apua jo kouluikäisinä.
Tässä sitä porskutetaan yli kuusikymppisenä ja otetaan vastaan uusia haastavia työtehtäviä. Joten ei se pää niin kauhean pehmeä voi olla. En ole ikinä pitänyt itseäni minään älykkönä, mutta sanoisin, että älyllinen suorituskyky on ikää myöten pikemminkin noussut. Ei riipu lääkkeistä eikä lääkkeet ole sitä myöskään vieneet alaspäin. Mistä riippuu, niin omasta elämänhallinnasta, jota ei ollut lapsena ja nuorena.