Jouduin ihosairauden takia käyttämään päänahkaankin vahvaa kortisonia. Se oli vesimäistä litkua, joka yön aikana valui myös otsalleni. Tästä syystä tuon kuurin aikana otsani yläosan iho muuttui hyvin ohueksi, kuin silkkipaperimaiseksi. Se menee jokaisessa ilmeessäni hyvin tiheille rypyille ja tuntuu kummalta, paperimaiselta tai tunnottomalta. Kuuri loppui pari viikkoa sitten. Tosin vahvan kortisonin käyttö muualle jatkuu yhä ja antibioottikuuria on vielä reilut 2kk edessä.
Palautuuko otsani iho millään? Onko jotain, joka auttaisi selvästi ohentuneen ihon palautumiseen? Minusta tuntuu että otsani vanheni 10 vuotta parissa viikossa.:( Olen reilu 30v.
Kiitos pienestäkin avusta. Ei ole kivoja nää ihosairaudet. Höh.
Palautuuko otsani iho millään? Onko jotain, joka auttaisi selvästi ohentuneen ihon palautumiseen? Minusta tuntuu että otsani vanheni 10 vuotta parissa viikossa.:( Olen reilu 30v.
Kiitos pienestäkin avusta. Ei ole kivoja nää ihosairaudet. Höh.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei. Kokeile sinkkivoidetta ja syö B12-vitamiinia.
Korjaantuu ajan kanssa.
Oikealla ravinnolla saat kaikki, mitä iho tarvii.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm