pönttökamera

tintinen

Hei!

Minun olisi tarkoitus hankkia joululahjaksi pönttökameran tarvikkeet, joten olisiko jollain ehdottaa hyvää kameraa tuohon tarkoitukseen. Ajatus olisi siis ostaa infrapunakamera, jonka voisi asentaa talon lähelle tulevaan linnunpönttöön. Netistä löytyy noita valvontakameroita aikamoisella hintahaitarilla, joten olisi mukava kuulla jos jollain olisi suosituksia siitä, mitä kannattaa harkita tai mitä ei ainakaan kannata hankkia.

2

4288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfsgsadfdsfa

      älä ainakaan maksa yhtään extraa siitä infrapuna-ominaisuudesta. se kun on kaikissa kameroissa. värikameroissa on vain linssissä suodin, joka sen suodattaa pois. kameran linssiosan saa auki esimerkiksi vaimon sellaisella sorvilla, jota käytetään kynsien hoitoon. en tiedä mikä se nimeltään on, mutta ei kuulemma tarkoitettu kameroiden modaamiseen, jäkä jäkä..
      sen suodatinkalvon kun ottaa pois, kamera näkee tosiaan infrapunavalossakin aivan hyvin. tosin päivänvalonvärit tietysti vääristyy tästä toiminnasta, mutta jos kuvan koneella muuttaa mustavalkoiseksi, se on hyvä.

      komposiittisignaalissa ongelmaksi tulee välimatka. jos puhutaan enemmän kuin joistain kymmenistä metreistä, signaali pitää muuntaa:
      http://www.ipcmax.com/product_info.php?products_id=1435
      noita on myös aktiivisia, joilla saadaan vieläkin pidempiä matkoja.
      mitään yhtään enemmän elektroniikkaa sisältävää kameraa (wlan tms) taas on turha käyttää, kun hajoaa se kuitenkin ja huoltamaanhan sitä ei pääse kun linnut on pöntössä

      niin, siihen itse kysymykseen jäi kyllä nyt vastaamatta :)
      itse suosin projekteissa tämän tyyppisiä kameroita:
      http://www.huuto.net/kohteet/mini-valvontakamera---ei-hv--/286115748
      valumuoviin tai silikoniin suojattuna niin kestää ulkokäytössäkin hyvin.
      eikä ole iso murhe, jos hajoaakin kun ne ei juuri mitään maksa.
      nyt olisi hakusessa tuon kaltainen, mutta CCD-kennolla oleva.
      kaipa sen kiinanmaalta joutuu tilaamaan?

      infrapunaledejä saa vaikka bebekiltä. pönttöön ei kovin montaa tarvitse.
      laiska laskee tarvittavan etuvastuksen tällä: http://koti.mbnet.fi/~stinger/ledcalc.php

    • kariKa55

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2083
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1906
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      66
      1559
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1212
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1202
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1152
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe