Apua tyhmälle, miten akvaariokasvien osto

Akvaarioperustaja

Apua, miten akvaariokasvien ja kalojen osto käytännössä tapahtuu? Marssinko vain akvaarioliikkeeseen ja sanon mitkä haluan? Haaviiko myyjä kalat pusseihin? Miten kasvit kuljetetaan?

2

2295

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Määä.
    • kalafrendi <3

      Parhaiten selviää kun menet ja lompsit kauppaan! Ensin kerrot minkä kokoinen allas sulla on ja esität toiveesi myyjälle. Kannattaa jo hakea kaloista tietoa ennestään koska monesti myyjät eivät ajattele ihan kalojen parasta... :( No sitten kun olette löytäneet sopivan lajin valitset sopivat yksilöt ja myyjä haavi ne vettä täynnä olevaan muovipussiin. Talvisin pussin ympärille kääritään sanomalehtiä. Kuljetat kalat kotiin ja noudatat tarkkoja ohjeita miten kalat vapautat. Kasvit valitset ja myyjä laittaa ne pussiin minkä pohjalle on laitettu hieman vettä. Tuot kasvit kotiin, huuhtelet kasvit juoksevan veden alla ja puhdistat juurista sen "huovan". Istutat kasvit hiekkaan, laitat kasviravinteet ja ihailet kauniista akvaariostasi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2496
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      52
      946
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      62
      866
    4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      52
      740
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      733
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      10
      644
    7. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      607
    8. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      593
    9. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      47
      588
    10. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      47
      587
    Aihe