Apua tyhmälle, miten akvaariokasvien osto

Akvaarioperustaja

Apua, miten akvaariokasvien ja kalojen osto käytännössä tapahtuu? Marssinko vain akvaarioliikkeeseen ja sanon mitkä haluan? Haaviiko myyjä kalat pusseihin? Miten kasvit kuljetetaan?

2

2215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Määä.
    • kalafrendi <3

      Parhaiten selviää kun menet ja lompsit kauppaan! Ensin kerrot minkä kokoinen allas sulla on ja esität toiveesi myyjälle. Kannattaa jo hakea kaloista tietoa ennestään koska monesti myyjät eivät ajattele ihan kalojen parasta... :( No sitten kun olette löytäneet sopivan lajin valitset sopivat yksilöt ja myyjä haavi ne vettä täynnä olevaan muovipussiin. Talvisin pussin ympärille kääritään sanomalehtiä. Kuljetat kalat kotiin ja noudatat tarkkoja ohjeita miten kalat vapautat. Kasvit valitset ja myyjä laittaa ne pussiin minkä pohjalle on laitettu hieman vettä. Tuot kasvit kotiin, huuhtelet kasvit juoksevan veden alla ja puhdistat juurista sen "huovan". Istutat kasvit hiekkaan, laitat kasviravinteet ja ihailet kauniista akvaariostasi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      130
      3510
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      128
      2556
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2106
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      14
      1984
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      24
      1580
    6. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1570
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1545
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      30
      1001
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      952
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      906
    Aihe