uusi hella vuokra-asuntoon

vuokralla

Lvis saneerauksen yhteydessä hella on ohuesti peittynyt betonipölyyn.Mulla on mahdollisuus saada uusi hella,jos niin haluan.Onko vuokranantajan velvollisuus hankkia tämä uusi hella ja kustantaa se,vaikka nykyinen hella toimisi?Asuntoa muutenkin uusitaan ja perustelin uuden hellan hankintaa asunnon arvon nousulla.Sen takia vuokrakin nousee tammikuussa.

8

4943

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuokra Lasse

      Vuokranantajalla ei ole tuollaista velvollisuutta, jos vanha edelleen toimii.

    • vuokralla

      no velvollisuus on väärä sana.mutta eikö se kuulu kuitenkin vuokranantajalle?Koska voihan vuokranantaja korottaa sitten seuraavana vuonna vuokraa jos vuokranantaja hankkii uuden hellan.

      • Vuokra Lasse

        Hellan hankkiminen harvemmin on mikään vuokrankorotusperuste. Vuokrankorotusperusteet on mainittu vuokrasopimuksessasi.
        Yleensä taloudellisesti vuokranantajan ei kannata vaihtaa toimivaa uuteen, jollei sitten kiikarissa ole yleensäkin asunnon tason nostaminen ja reilu vuokrankorotus.


    • Miksi näitä mietit?

      Vuokralaisen tuskin tarvii tuollaisia pähkäillä ja vielä vähemmän asunnon arvonnousua.

      Vuokranantaja hankkii asunnon kiinteät kalusteet ja laitteet (hella, jääkaappi jne), jos niiden uusimiselle on perusteltua tarvetta (esim rikkoutuminen). Vuokranantaja voi toki uusia kodinkoneita muutenkin, ihan vaan koska huvittaa. Vuokralainen ei sen sijaan sanele vuokranantajalle mitä on uusittava ja miksi, vaan vuokralainen ilmoittaa vuokranantajalle, jos joku kiinteä laite, tai kaluste rikkoutuu, jotta vuokranantaja tietää korjata/uusia kyseisen rikkoutuneen kalusteen/koneen sen kiireellisyyden mukaan.

    • vuokralla

      Musta on mukavaa pohdiskella asioita.Mulle vastattiin näin vuokra asioita hoitavalta taholta ."Jos katsot tarpeelliseksi, voi vuokranantaja hankkia uuden lieden".Tossa saneerauksen yhteydessä uusitaan eteisen kaapit,vaikka niissä mitään vikaa ole.Sattuvat nyt vaan olemaan alkuoeräiset kaapit 60-luvulta.Eli kalusteet uusitaan vaikka eivät ole rikkoutuneet.

    • kjkkiieieier

      No jos noin on sanottu niin kannattaa kenties hankituttaa se uusi hella. En tosin ymmärrä mitä sillä betonipölyllä on hellan uusimisen kanssa tekemistä. Pölyt pois ja hella käyttöön.
      Toki jos hella on iän ikuinen ja olet hyvä vuokralainen niin miksikäs ei vaihtaisi uutta hellaa tilalle. Sopii vain toivoa, ettei tule samanlaista perinteistä tilalle.

      Me laitoimme induktioliedet vuokra-asuntoon. Toimii nopeasti ja ovat hyvän näköiset. Harkittiin niitä perinteisiäkin kun ovat kuitenkin kestävämpiä jos vuokralainen on kovin kovakätinen.

    • vuokralla

      No toi hella on ymmärtääkseni ostettu käytettynä.ei ole alkuperäinen.kyllä mulle perinteinenkin hella käy.ja ohan se kivemman näköistä kun tulee liesituuletin ettei uusi ja vanha sodi keskenään.no vuokranantaja saa päättää.

    • Vuokralainen halusi uuden hellan, osti sen ja heitti toimivan hellan romun, lähtiessä otti hellan mukaansa, menikö ihan oikein

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      8
      1417
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1133
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1000
    Aihe