26.11.2013 7:00
Kuva: Raimo Eerola
Kotkan on ensi vuonna pakko saada taloutensa ylijäämäiseksi. Muutoin edessä on kivinen tie Suomen kaikkien aikojen suurimpana kriisikuntana, jonka rahankäyttöä kaupungin omien päättäjien rinnalla alkavat valvoa valtiovarainministeriön edustajat.
Kaupunginjohtaja Henry Lindelöfin mukaan talouden suunta on jo kääntynyt vaikkei vauhti vielä riitä viemään tulosta positiiviseksi.
— Pitämällä vuosikate plussalla ja pidättäytymällä uuden velan otosta pysymme kriisikuntien ulkopuolella, Lindelöf sanoo.
Tuoreimpien ennusteiden mukaan Kotkan vuosikate on noin kuusi miljoonaa euroa plussalla. Sitä kuitenkin verottaa joulukuussa Careasta lähtevä kahden miljoonan euron lisälasku.
Lue lisää päivän Kymen Sanomista
Kotkan talous jo umpikujassa ?
minne Pyhtää ?
0
105
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1341038- 68964
- 39897
- 71863
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54822Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774