Anniskelu ilman kassaa

Tarjoilija-ammatti

Olen uudessa työpaikassa ja ongelmana on että pitää myydä drinkkejä antamatta kuittia. Olen ammattitarjoilija siis työni ja kuulun ammattiliittoon. Kerran kauan sitten olin ravintolassa jossa ei käytetty kassakonetta ja lisää viinaa haettiin viinavarastosta. Mitään kuitteja eikä viinakirjanpitoa ollut. Seuraus: kun viinaa hävisi, kaikkia epäiltiin! Siis näistä drinkeistä ei pidetä mitään kirjanpitoa. esim. laitettaisiin lukumäärä kuinka monta kossua, jallua, viskiä, olutta... Joskus on useita tonneja lippaassa käteistä, jos työkaverilla on kiusaus laittaa vaikka satanen omaan taskuun, kukapa sitä voi mistään tarkistaa!

Hirveän ikävä tilanne, kun tiedän, että jos kieltäydyn tekemästä näin, minulle ei enää työtä tule. Heti aluksi minulla oli hankaluuksia saada sopimusten mukaisia korvauksia ylitöistäkin. Taukoja ei saanut pitää. Yritettiin teettää sairauspoissaolot niin että olisin tehnyt työkaverinkin hommat (lounasvalmistelut keittiössä ja tiskit) oman salityön ohella. Kun salissa on kiire, niin koskaan ei tiskari tai kokki tule meille avuksi, vaikka heillä ei olisikaan hommia.

2

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+4

      Ota ihmeessä yhteyttä PAMiin ja kysy onko tuo edes laillista ! Itse en tommosta vastuuta ottais omille harteilke enkä tosiaankaan luota aina työpaikkojen "sääntöihin" palkanmaksusta, korvauksista etc. Oon vielä niin tuore tarjoilija että kun palkkakuitissa luki 10,50e tuntipalkka (a-oikeudet) niin osasin epäillä ettei tuo ihan tessin mukanen palkka ole, tarkistin pamista ja sieltä tuli että on juuri noussut 10,86e/h :) sain sitten takautuvasti loppupalkan takasin, jota oli ehtiny kertyä jtn 30-40e jo. Mutta kyllä ravintola alalla löytyy työpaikkoja, ja kyllä aika karulta kuulostaa jos ei kuitteja saa eikä ilmeisesti tilitetäkkään ?

    • Harmaata taloutta

      Kiva että joku vastaa. Tämä kuititon myynti tarkoittaa myös työpaikkojen vähenemistä. Käyhän kauppa nopeemmin kun kassaa ei tarvi käyttää.
      Edellisessä työpaikassa piti kirjoittaa selvitys jopa ekasta vaahto-olluestakin.
      Työpisteellä oli valvontakamerera jossa näkyi työskentely baaritiskin takana. Toisaalta vähän ärsyttävää kun tiesi että pomo voi katsella työskentelyäsi...Kassastahan ravintola täsmäyttää viinavaraston ja maksaa veroja? Kuinka paljon joka drinkistä menee veroa. Ei ole tullut mieleen katsoa!

      Olen ollut kyllä sellaisessakin paikassa jossa myytiin ilman kuittia, mutta palkkakin saatiin ilman kuittia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      396
      4716
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      149
      2662
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      84
      2255
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      33
      1407
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      43
      1369
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      45
      1356
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1221
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      147
      1060
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      947
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      912
    Aihe