Anniskelu ilman kassaa

Tarjoilija-ammatti

Olen uudessa työpaikassa ja ongelmana on että pitää myydä drinkkejä antamatta kuittia. Olen ammattitarjoilija siis työni ja kuulun ammattiliittoon. Kerran kauan sitten olin ravintolassa jossa ei käytetty kassakonetta ja lisää viinaa haettiin viinavarastosta. Mitään kuitteja eikä viinakirjanpitoa ollut. Seuraus: kun viinaa hävisi, kaikkia epäiltiin! Siis näistä drinkeistä ei pidetä mitään kirjanpitoa. esim. laitettaisiin lukumäärä kuinka monta kossua, jallua, viskiä, olutta... Joskus on useita tonneja lippaassa käteistä, jos työkaverilla on kiusaus laittaa vaikka satanen omaan taskuun, kukapa sitä voi mistään tarkistaa!

Hirveän ikävä tilanne, kun tiedän, että jos kieltäydyn tekemästä näin, minulle ei enää työtä tule. Heti aluksi minulla oli hankaluuksia saada sopimusten mukaisia korvauksia ylitöistäkin. Taukoja ei saanut pitää. Yritettiin teettää sairauspoissaolot niin että olisin tehnyt työkaverinkin hommat (lounasvalmistelut keittiössä ja tiskit) oman salityön ohella. Kun salissa on kiire, niin koskaan ei tiskari tai kokki tule meille avuksi, vaikka heillä ei olisikaan hommia.

2

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+4

      Ota ihmeessä yhteyttä PAMiin ja kysy onko tuo edes laillista ! Itse en tommosta vastuuta ottais omille harteilke enkä tosiaankaan luota aina työpaikkojen "sääntöihin" palkanmaksusta, korvauksista etc. Oon vielä niin tuore tarjoilija että kun palkkakuitissa luki 10,50e tuntipalkka (a-oikeudet) niin osasin epäillä ettei tuo ihan tessin mukanen palkka ole, tarkistin pamista ja sieltä tuli että on juuri noussut 10,86e/h :) sain sitten takautuvasti loppupalkan takasin, jota oli ehtiny kertyä jtn 30-40e jo. Mutta kyllä ravintola alalla löytyy työpaikkoja, ja kyllä aika karulta kuulostaa jos ei kuitteja saa eikä ilmeisesti tilitetäkkään ?

    • Harmaata taloutta

      Kiva että joku vastaa. Tämä kuititon myynti tarkoittaa myös työpaikkojen vähenemistä. Käyhän kauppa nopeemmin kun kassaa ei tarvi käyttää.
      Edellisessä työpaikassa piti kirjoittaa selvitys jopa ekasta vaahto-olluestakin.
      Työpisteellä oli valvontakamerera jossa näkyi työskentely baaritiskin takana. Toisaalta vähän ärsyttävää kun tiesi että pomo voi katsella työskentelyäsi...Kassastahan ravintola täsmäyttää viinavaraston ja maksaa veroja? Kuinka paljon joka drinkistä menee veroa. Ei ole tullut mieleen katsoa!

      Olen ollut kyllä sellaisessakin paikassa jossa myytiin ilman kuittia, mutta palkkakin saatiin ilman kuittia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe