Sievitalo vastaan Kastelli mitä eroa?

Sievi vai Kastelli

Laitetaanpa Sievitalo ja Kastelli vastakkain. Molemmat rakennetaan paikan päällä, ei tehtaalla tehdyistä elementeistä.
Päälle päin saman oloisia taloja varustuksen puolesta. Sievillä jotain asioita valmiiksi hinnassa joita Kastellilla ei ole. Teräsbetonilaatalle tehtäviä molemmat.

Peruskysymys kuuluu että miksi Kastellin samankokoinen talo noin 135m2 huoneistoalalla on noin 20 000 euroa Sieviä kalliimpi?
Mitä niin paljon laadukkaampaa siinä Kastellissa on jotta se kannattaisi ostaa?

5

1698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+18

      En teidä. Rakensin kastellin ja talo on ainakin suora ja tukeva. Hinnat muuttuvat koko ajan, joten tarkkana saa olla.

      • paavo

        Onhan kastellilla aivan uusi elementtitehdas, nyt saa palikoista ja suurelementtinä.


    • varustelutaso

      Kannattaa aina tutustua tarkkaan siihen mitä talopakettiin kuuluu ja mitä ei sekä millä materiaaleilla talo on rakennettu.

      Esimerkkinä vaikka jos Kastellissa on kaksi hansgrohen sadesuihkua ja sievitalossa yksi oraksen karvalakki suihku siinä on jo ostohinnassa lähes 1000 euron ero. Näitä vastaavia vertailuja kannattaa tehdä kaikista materiaaleista.

    • ei kumpikaan

      Pintamateriaaleissa ei juurikaan eroja, rahalla saa aina laadukkaampaa ja kalliimpaa, molemmissa talopaketeissa. Sievillä hanat ja suihkut karvalakkimallia, juu se on nähty. Kastellin hanat/suihkut oli positiivinen yllätys.

      Kannattaa perehtyä toimitussisältöihin ja pyytää "avaamaan" kaikki asiat ja kohdat jos ei itse ymmärrä, jottei tule kovin paljon yllätyskustannuksia. Talotoimittajat, kun osaavat verhoilla kustannuksia minne milloinkin. Muutokset varsinkin on hinnakkaita.

      Sievitalon aliurakoitsijalla on paikoin virolaiset timpurit (joka tekee talot alusta alkaen pre-cut:sta) eli pienemmät palkkakustannukset, joten siitä syntyy ainakin vähemmän kustannuksia talotoimittajalle eli ehkä kokonaishintaa voidaan viilata alaspäin tälläkin keinolla. Kastellilla taitaa olla suomalainen asennusporukka, pääosin.

      Laatu sitten onkin oma kysymyksensä. Varmasti löytyy, niin suomalaisissa kuin ulkomaisissakin tekijöissä hyviä ja huonoja seppiä, mutta jos tutustuu pariin keskusteluun tälläkin palstalla, niin löytyy huonosti hoidettuja reklamaatioita ja ei niin hyvää laatua ja toimintaa Sievitalon suunnalta. Sama pätee Kastelliinkin.

      Ero näillä kahdella on vaan se, että Kastelli on jo vanha tekijä, sillä on markkinapaikka jo vallattu, ei ole huolta huomisesta. Sievitalo taas on pieni tekijä ja jos hoitaa hommansa näinkin nuoressa vaiheessa paikoin huonosti, niin ei voi ennustaa pitkää ikää kyseiselle firmalle.

      Yksikin huonosti hoidettu keissi on liikaa, ihmiset osaa puhua asioista ja ovat tulleet rohkeammiksi ja osaavat vaatia rahoilleen vastinetta, joka on oikein.. Internet on avannut nämä kommunikoinnin mahdollisuudet sekä tiedot kaikille mahdollisiksi. Ennen nämä jutut kulki vain suusta suuhun sekä vain jossain tietyissä piireissä asioiden todellinen puoli tuli julki, mutta nyt kaikilla on mahdollisuus etsiä tietoa sekä puhua avoimesti.

      Netti on pullollaan erinäisiä blogeja rakentamisesta joissa kerrotaan rehdisti ja suoraan kuin hommat toimineet vai ovatko toimineet. Ne on muille hyvää infoa sekä sieltä saa vinkkejä mitä kannattaa välttää, suosia, vaatia jne. Lukekaa ihmeessä niitä. Saattaa moni hämmästyä minkälaista tämä rakentaminen Suomessa oikein onkaan.

    • ei Sieville

      HUOM, kaikki joilla on ollut Sievitalon kanssa ongelmia!

      Jos haluatte vaihtaa tietoja ja kokemuksia Sievitalosta sekä heidän toimistaan ja tekemättä jättämisistään, ja olette pohtineet mitä tehdä ja kaipaatte vertaistukea, niin olkaa yhteydessä minuun. Olen saanut palautetta muutamilta tahoilta ( viranomaisilta) ja toivommekin, että rakennuttajat jotka kokevat tulleensa ko talotoimittajan osalta väärin kohdelluiksi, niin olisitte yhteydessä alla olevaan meiliosoitteeseen.

      Aikomuksena olisi pistää ko talotoimittaja vastuuseen tekemisistään. Lisätietoja suunnitelmistamme saatte, kun olette yhteydessä: [email protected]

      T: Väsynyt rakennuttaja, jota ei Sievitalon uhkailut, kiristämiset ja valheet pelota - päinvastoin, nyt se taistelu vasta alkaakin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      112
      4707
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      175
      4438
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      103
      1853
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1691
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1453
    6. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      367
      1162
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1159
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      1030
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      72
      1029
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      968
    Aihe