Eli minkäkokoinen ja mitä olisi otettava huomioon kun olen hankkimassa lumilinkoa ? lingottavaa on noin 2000 M2 ja osa jyrkkää mäkeä. Onko esim. Kone glansin power 11 hv tarpeeksi iso? Minkälainen moottori on Tecumseh ? Tiedoista ja vinkeistä kiitollinen T . Ei enää kolaamista
Lumilinko
Hyvä
31690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mielestäni 11 hv riittää,ehkä pienempikin. Tecumseh moottoreissa on sisäistä voitelua varten öljypumppu, voitelu alkaa toimia talvikylmässä moottorissa heti.joissakin muissa merkeissä on vain ns. roiskevoitelu mikä toimii tehokkaasti vasta moottorin lämmettyä.kaksivaihelinko on paras eli rumpu vetää lumen sisään ja propelli linkoaa.
Eli siis 2000 neliötä lingottavaa? Koneen valinta riippuu alueen muodosta. Nimittäin tavallisella lingolla neliön muotoinen alue teettää vain turhaa työtä, ei jaksa heittää kerralla pois alueelta, joudut linkoamaan samaa lunta useaan kertaan. Sen sijaan tielle tms. pitkulaiselle alueelle sopii, jos heittoetäisyys ei ole yli 5 m, eli max 10 m leveälle alueelle.
Isolle neliölle tms. sopii paremmin lumen työntävä/kantava ratkaisu, ei tarvitse samaa lunta moneen kertaan liikuttaa. Kantavat vehkeet ovat niin isoja, ettei kannata, ellei ole esim. traktorille muutakin käyttöä.
Työntävä taitaa olla kätevin ratkaisu, varsinkin jos jyrkkää mäkeä voi työntää lumen alaspäin. Työntölevyjä saa jopa joihinkin pihajyrsimiin, mönkijöihin, traktoreihin, ruohonleikkureihin jne.
Mutta muista, että mitä isompi kone, sitä pahemmat jäljet ja sitä enemmän "oho" - vahinkoja käyttöä opetellessa (mutta kyllä lingollakin saa vahingossa naapurin olkkarin ikkunan rikki, kokemusta on!).
Mieti ennen investointia käyttötarve myös muuhun hommaan. Ratkaisu voi olla yllättävä, mm. itse olen hankkinut vanhan trukin ja siihen työntölevyn ja ketjut, trukkia kun tarvitaan eräässä toisessakin hommassa...
Itse ostin 5 vuotta takaperin telalingon. On turhan kankea ajettava. Tela kyllä piti, mutta naapurin pyöräversio ketjuilla paljon kätevämpi ja nopeampi. Myin telalingon pois.