Lumilinko

Hyvä

Eli minkäkokoinen ja mitä olisi otettava huomioon kun olen hankkimassa lumilinkoa ? lingottavaa on noin 2000 M2 ja osa jyrkkää mäkeä. Onko esim. Kone glansin power 11 hv tarpeeksi iso? Minkälainen moottori on Tecumseh ? Tiedoista ja vinkeistä kiitollinen T . Ei enää kolaamista

3

1594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aemo39

      mielestäni 11 hv riittää,ehkä pienempikin. Tecumseh moottoreissa on sisäistä voitelua varten öljypumppu, voitelu alkaa toimia talvikylmässä moottorissa heti.joissakin muissa merkeissä on vain ns. roiskevoitelu mikä toimii tehokkaasti vasta moottorin lämmettyä.kaksivaihelinko on paras eli rumpu vetää lumen sisään ja propelli linkoaa.

    • jaskanmulta

      Eli siis 2000 neliötä lingottavaa? Koneen valinta riippuu alueen muodosta. Nimittäin tavallisella lingolla neliön muotoinen alue teettää vain turhaa työtä, ei jaksa heittää kerralla pois alueelta, joudut linkoamaan samaa lunta useaan kertaan. Sen sijaan tielle tms. pitkulaiselle alueelle sopii, jos heittoetäisyys ei ole yli 5 m, eli max 10 m leveälle alueelle.

      Isolle neliölle tms. sopii paremmin lumen työntävä/kantava ratkaisu, ei tarvitse samaa lunta moneen kertaan liikuttaa. Kantavat vehkeet ovat niin isoja, ettei kannata, ellei ole esim. traktorille muutakin käyttöä.

      Työntävä taitaa olla kätevin ratkaisu, varsinkin jos jyrkkää mäkeä voi työntää lumen alaspäin. Työntölevyjä saa jopa joihinkin pihajyrsimiin, mönkijöihin, traktoreihin, ruohonleikkureihin jne.

      Mutta muista, että mitä isompi kone, sitä pahemmat jäljet ja sitä enemmän "oho" - vahinkoja käyttöä opetellessa (mutta kyllä lingollakin saa vahingossa naapurin olkkarin ikkunan rikki, kokemusta on!).

      Mieti ennen investointia käyttötarve myös muuhun hommaan. Ratkaisu voi olla yllättävä, mm. itse olen hankkinut vanhan trukin ja siihen työntölevyn ja ketjut, trukkia kun tarvitaan eräässä toisessakin hommassa...

    • Eino-Olavi

      Itse ostin 5 vuotta takaperin telalingon. On turhan kankea ajettava. Tela kyllä piti, mutta naapurin pyöräversio ketjuilla paljon kätevämpi ja nopeampi. Myin telalingon pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe