Lumilinko

Hyvä

Eli minkäkokoinen ja mitä olisi otettava huomioon kun olen hankkimassa lumilinkoa ? lingottavaa on noin 2000 M2 ja osa jyrkkää mäkeä. Onko esim. Kone glansin power 11 hv tarpeeksi iso? Minkälainen moottori on Tecumseh ? Tiedoista ja vinkeistä kiitollinen T . Ei enää kolaamista

3

1604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aemo39

      mielestäni 11 hv riittää,ehkä pienempikin. Tecumseh moottoreissa on sisäistä voitelua varten öljypumppu, voitelu alkaa toimia talvikylmässä moottorissa heti.joissakin muissa merkeissä on vain ns. roiskevoitelu mikä toimii tehokkaasti vasta moottorin lämmettyä.kaksivaihelinko on paras eli rumpu vetää lumen sisään ja propelli linkoaa.

    • jaskanmulta

      Eli siis 2000 neliötä lingottavaa? Koneen valinta riippuu alueen muodosta. Nimittäin tavallisella lingolla neliön muotoinen alue teettää vain turhaa työtä, ei jaksa heittää kerralla pois alueelta, joudut linkoamaan samaa lunta useaan kertaan. Sen sijaan tielle tms. pitkulaiselle alueelle sopii, jos heittoetäisyys ei ole yli 5 m, eli max 10 m leveälle alueelle.

      Isolle neliölle tms. sopii paremmin lumen työntävä/kantava ratkaisu, ei tarvitse samaa lunta moneen kertaan liikuttaa. Kantavat vehkeet ovat niin isoja, ettei kannata, ellei ole esim. traktorille muutakin käyttöä.

      Työntävä taitaa olla kätevin ratkaisu, varsinkin jos jyrkkää mäkeä voi työntää lumen alaspäin. Työntölevyjä saa jopa joihinkin pihajyrsimiin, mönkijöihin, traktoreihin, ruohonleikkureihin jne.

      Mutta muista, että mitä isompi kone, sitä pahemmat jäljet ja sitä enemmän "oho" - vahinkoja käyttöä opetellessa (mutta kyllä lingollakin saa vahingossa naapurin olkkarin ikkunan rikki, kokemusta on!).

      Mieti ennen investointia käyttötarve myös muuhun hommaan. Ratkaisu voi olla yllättävä, mm. itse olen hankkinut vanhan trukin ja siihen työntölevyn ja ketjut, trukkia kun tarvitaan eräässä toisessakin hommassa...

    • Eino-Olavi

      Itse ostin 5 vuotta takaperin telalingon. On turhan kankea ajettava. Tela kyllä piti, mutta naapurin pyöräversio ketjuilla paljon kätevämpi ja nopeampi. Myin telalingon pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      42
      7362
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3662
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3546
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3298
    5. 51
      2974
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      51
      2832
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2464
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      185
      1820
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1541
    Aihe