Ministerit tuohtuu, päättäjät tuohtuu... Peustuslaista ei kukaan viitsi tietää mitään. Mihin olemme menossa?
Ketä tässä maassa kusetetaan
Äkkiä järki kätte!
579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kansaa
Totta on nyt kusetetaan kansaa oikein kunnolla, eikä perustuslaista välitetä pätkääkään.
Ääniä sataa Sipilän laariin jatkuvasti lisää ja pian on 25 prosenttia poikki. Ei ihme, että Sipilä yrittää rauhoittaa omiaan , ettei valta nouse päähän kuten nykyisellä lapsi ministeri hallituksella.
Turunkin Kokoomus on syyllistyn tuohon turhaan pullisteluun, siitä oli hyvä esimerkki Orpon puhe yrittäjä gaalassa lokomossa. Kehyskuntia laitettiin lyttyyn oikein kunnolla, tyyli oli kuin Berlusconilla, lähellä oli ettei Orpoa jo heitetty tomaateilla.
Turun jaskaa kun jauhetaan niin kehyskunnat ovat syyllisiä Turun talousahdinkoon, mikä on täyttä jaskaa. Syylliset kyllä löytyvät Turun omasta hallinnosta , mitään ei ole opittu, vaikka globaali taantuma puristaa. Satojen miljoonien raitiovaunuja pitäisi hankkia, siltoja koko Aurajoki täyteen, pian Persujen toive Aurajoen kattamisesta on toteutettu.
Maan hallituskin on pantannut koko kautensa tärkeimmän uudistuksen muutaman ministerin takataskuun - siis ei edes koko hallituksen tietoon!
Kyseessä on käsittämätön parlamentarismin periaatteiden ohitus: perustuslain vastaisesti kansalta kielletään heille lain perusteella kuuluva oikeus keskusteluun parlamentaarisessa valmistelussa olevasta asiasta. Virkamiesvalmistelun voi vielä - väljästi lakia tulkiten - katsoa salaiseksi, muttei siis demokraattista parlamentaarista valmistelua!
Maan johtava lehdistö on asettunut hallituksen taakse: jos ei maassa saada oitis radikaalia kansankusetusta aikaan, luottoluokittajat(?) laskevat meidät samaan luokkaan pahimpinen kriisimaiden Kreikan ja Italian kaa! Ja sekös tietäisi Kokoomukselle veret seisauttavaa tappiota Eurovaaleissa! Ja olis nöyrryyttävääkin?
Mihin sitä voisi olla menossa, kun politiikkaa tehdään iltapäivälehtien otsikoista saatujen tietojen pohjalta? Hirvittävä haloo ja huoli jatkuvasti milloin mistäkin asiasta ja hetki kun funtsitaan, niin mitään hätää ei oikeasti ollutkaan. Kuka vittu tätä pellilyä jaksaa? Ne iilimadot elää mun rahoilla perkele.