83 vuotias äitini on syönyt nyt jo muutaman vuoden lääkärin määräyksestä aamuisin Primaspan tabletin, olikohan 50 vai 100mg. Onko tälle lääkkeelle vaihtoehtoa? Äitini on pahoissa ongelmissa vatsansa ja närästyksensä kanssa. Hänellä on helposti ärtyvä paksusuoli ollut ikänsä ja pahoja happovaivoja tosiaan jatkuvasti. Olen nyt miettinyt että eikö Primaspan ole juurikin vatsaa ärsyttävää.. johtuuko se ettei vatsaa tunnu saavan rauhoitettua millään nyt tuosta lääkeestä, vai onko esim. 50mg niin pieni annos ettei pitäisi vaikuttaa vatsaan? Ilmeisesti tuo primaspan on määrätty hänelle ohentamaan verta ja estämään tukoksia..hänen hb on ollut aina n 160-170 välillä. Sydämmestä / sepelvaltimoista ei ole löydetty mitään pahaa vikaa.
Vaihtoehto Primaspanille?
7
5387
Vastaukset
- 6+18
Jos ei varsinaisesti ole mitään verisuonisairauksia, verenkiertohäiriöitä, verenpainetautia tai diabetesta, lääke lienee määrätty pelkästään korkeasta iästä johtuen?
Primaspan ei kyllä sinänsä aiheuta liikahappoisuutta, sen syyt ovat muualla, mutta heikentää mahan limakalvojen kuntoa ja varmasti pahentaa närästystuntemuksia sitä kautta. Ärtyvä paksusuolihan ei liity sen paremmin närästykseen kuin liikahappoisuuteenkaan, kysymys on turvotuksesta, kivuista jne.. Tuo 50 mg annos päivittäin nautittuna riittää kyllä aiheuttamaan oireita, yksilöitähän me kaikki olemme ja vanhukset kaikista herkimpiä haitoille.
Vaihtoehtona hoidoksi voisivat olla jokin reseptillä saatava happosalpaajalääkitys (Somac, Nexium) kuuriluontoisesti tai vaihtoehtoisesti Primaspanin tauottaminen pariksi viikoksi saattaisi korjata mahan limakalvojen tilannetta olennaisesti. Apu ei tosin olisi pysyvä mutta varmasti pitkän aikaa pärjättäisiin paremmin. Primaspanille ei valitettavasti ole hyöty/haittasuhteeltaan hyvää korvaajaa olemassa.- Exembolikko
6 18
En ole kuullutkaan että jotain lääkettä määrättäisi korkeasta iästä johtuen.
Aloittajan äidillä ilmeisesti on verenkierto ongelmia tai suuri riskiniihin ja uskoisin juuri siksi hänellä olevan primaspan ,enkä kyllä missäännimessä lähtisi tauottamaan sitä, se on yleensä määrätty estämään tukoksia esim aivoissa. Jos sen teho ei riitä silloin harkitaan mieluummin jokin tehokkaampi estolääkitys enkä ainakaan omasta kokemuksesta suosittele tauottamista.
Mitähän aloittajan äiti menisilloin valittamaankun tuo lääkitys määrättiin.
Sydämmestä ei ole löytynyt mitään pahaa vikaa. Olisi kiva tietää mitä sieltä on löytynyt. Ja onko hän vielä aktiivinen ihminen, kuinka liikkuu esim. - 6+18
Exembolikko kirjoitti:
6 18
En ole kuullutkaan että jotain lääkettä määrättäisi korkeasta iästä johtuen.
Aloittajan äidillä ilmeisesti on verenkierto ongelmia tai suuri riskiniihin ja uskoisin juuri siksi hänellä olevan primaspan ,enkä kyllä missäännimessä lähtisi tauottamaan sitä, se on yleensä määrätty estämään tukoksia esim aivoissa. Jos sen teho ei riitä silloin harkitaan mieluummin jokin tehokkaampi estolääkitys enkä ainakaan omasta kokemuksesta suosittele tauottamista.
Mitähän aloittajan äiti menisilloin valittamaankun tuo lääkitys määrättiin.
Sydämmestä ei ole löytynyt mitään pahaa vikaa. Olisi kiva tietää mitä sieltä on löytynyt. Ja onko hän vielä aktiivinen ihminen, kuinka liikkuu esim.Turhaan lässytät kun et mitään näköjään mistään ymmärrä. Primaspan / ASA on itsehoitolääke ja kyllä sitä määrätään varsin kevyin perustein ikäihmisille, jos ei mitään varsinaisia vasta-aiheitakaan ole hoidolle. Peruste on puhtaasti se, että tietyn ikäisellä ihmisellä on ilman muitakin riskitekijöitä olemassa riittävän suuri riski kuolla sydän- ja verisuonisairauksiin esim. 10 vuoden aikajanalla, jolloin saatavissa olevat hyödyt ohittavat lääkityksen riskit. 83-vuotiaan kuolemanriski 10 vuoden kuluessa on varmasti vähintään 50%, ihan kuten jokainen tajuaa ilman erillisiä tilastojakin. Samoin tuon ikäiseltä tuskin erikseen tarvitsee sepelvaltimotautia alkaa etsiä, se löytyy vähintään joka toiselta.
Mainitsemasi tehokkaampi estolääkitys olisi erityisesti vanhukselle melkoinen surma, kaatumisia yms. kun tapahtuu huomattavasti enemmän kuin nuorilla. Lienee sentään armollisempaa kuolla sairauteen kuin sen hoitoon, kun on ensiksi kärsinyt kaikki sivuvaikutukset?
- Omega 3
kalaöljy
- Alkup.
Se Primaspan on määrätty ymmärtääkseni vain syystä että äidin veri on niin paksua..hb vähän liian korkea. Ohentamaan verta. Varmasti on jotain kalkkeumia jo siellä täällä tuossa iässä..ainakin ilmeisesti kaulan/niskan verisuonissa oli magneetissa näkynyt kai jotain, niin kai juuri estämään tukkeumia. Jos nyt yhtään äiti on osasi selittää asiaa minulle..en itse ole ollut mukana noilla lääkärikäynneillään eikä papereissa mitä hältä löytyy mainita syytä eikä löydy varsinaista todettua sepelvaltimotautia. Nexium, Somac ym. happolääkkeet ovat olleet käytössä jo vuosia..ei ihan koko ajan, mutta siis kuureinna tuttuja ja tälläkin hetkellä syö Somacia ja koittaa välttää yleisiä happamuutta lisääviä elintarvikkeita..kahvin juontia yms. Mutta luulen myös että limakalvot ovat jo niin huonossa kunnossa ettei oikein pelkkä happohoito auta ja tarvisi tosiaan rauhoitusaikaa vatsan/suoliston limakalvoille. Pitänee kysellä äidin lääkäriltä tarkennusta tuohon primaspanin käyttöön. Sitä mietin että onhan olemassa jotain oikeitakin verta ohentavia lääkkeitä..marevan esim. , niin onko niitten toimintatapa sitten ihan erilainen ja turhan vahva verraten primaspaniin ja onko ne sitten ihan yhtä ärsyttäviä vatsalle kuitenkin..?
- 6+5
Somac ei välttämättä sovellu kaikille, monet kehuneet Nexiumia paremmaksi. Itse söin Somacia yli vuoden joka päivä ja loppujen lopuksi huomasin että se oli muuttunut omalla kohdallani ikäänkuin tehottomaksi, tuntui vain pahentavan närästysoiretta. En usko että se tehonsa olisi happosalpaamisessa menettänyt, mutta jotenkin tunne vatsassa oli vain erittäin epämiellyttävä. Alussa se toki teki ololle pelkkää hyvää. Ruoka ei myöskään sula hyvin Somacia syödessä ja vatsa turpoaa, sekin oire tuntui pahenevan ajan kanssa.
- lääkäri opiskelia
PRIMASPAN auttaa laskimotukoksiin ja Marevan valtimotukoksiin , minusta on ihan hyvä syödä primaspaania jos ei ole sydänmessä mitään rytmihäiriöitä, ei se vaarallinen ole enkä oikein usko että primaspan aiheuttaisi vatsa oireita , mutta voihan sen jättää katkolle 1 kk ja katsoa miten vatsa reakoi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as593166Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232964- 512862
- 562668
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582548Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482530On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532301Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782188- 452082
- 692078