Maksoin laskun Danske-verkkopankissa. Onnistui hyvin, mutta uloskirjautuminen ei. Jäi vain jurraamaan paikalleen, siinä se symboli pyöri, eikä mennyt mihinkään. Lopulta otin (Chromessa) poita selaustiedot ensin, sitten suljin selaimen ja ajoin CCleanerin. Varmuudeksi kirjauduin pankkiin uudelleen, että näin tilitietojen olevan kunnossa ja nyt uloskirjautuminen onnistuikin, kuten pitikin.
Miksi pankkisivut, joiden pitäisi olla kaikkein varmatoimisempia, käyttäytyvät noin?
Miksi pankkisivut, joiden pitäisi olla kaikkein varmatoimisempia, käyttäytyvät noin?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tuo ongelma ei välttämättä johdu sivustosta vaan selaimessa oli jokin häikkä tai sen historiatiedoissa.
Ethän java sivulla vaan enää pankissa ole?
Javan voit poistaa tai pankki asiat hoitaa ilman javaa olevassa henkilöasiakkaat puolella.
Javaa ei käytetä enää minkään pankin verkkopankissa.
Danske Bank siirtyi jo Flashiin, ja sen sivustolla Java on käytössä vain sijoituspuolen tilastoissa.
Ei ole Flashia, vaan kilometrin korkuinen kasa Javascriptiä.
En ole sellaista väittänytkään, Java versiota tosin on edelleen mahdollista käyttää.
Hyvinhän tuo verkkopankki toimii nykyään verrattuna alkuaikoihin, jolloin turvalukukortti suorastaan lauloi.
Tuo viimeisen lauseen kysymys pitäisi osoittaa suoraan danskebankille.
Voisko tuo johtua selaimesta? Itse en pääse kirjautumaan Dansken uuteen verkkopankkiin sivun yläkohdan Kirjaudu-toiminnon kautta ollenkaan.
Samantyyppistä ongelmaa ollut S-verkkokaupassa.
Mulla käytössä Firefox, ja käytän Adblockia sekä Ghosteryä. Olisko tuossa jotain ongelmaa, ettei pääse avamaan kirjautumis tai uloskirjautumistoimintoa.
Hyvin voi tuo turha ab block vaikuttaa asiaan.
Siitä ei ole kuin haittaa, voihan sille tehdä sallimis säännön määrätyille sivuille jos sitä välttämättä haluaa pitää.
Ghostery kannattaa ottaa pois päältä pankkien sivuilla eikä niissä kannata yleensä käyttää mitään selaimen lisäkikkareita.
Itselläni toimii kirjaudu kohta vaikka Adblock on päällä Chromessa.
Omien kaukaisien kokemuksien mukaan abblock estää monia hyötypalveluitakin jos ei erikseen niitä salli.
Mitä tuollaisella edes tekee, olen ilmankin pärjännyt jo pitkään.
Nopeuttaa sivustojen selaamista kun turhat mainokset poistuvat ( Etenkin flash pohjaiset).
Mitä tekee? Nimensä mukaan mainokset poistuu. Adblockin joutuu ottamaan pois päältä vain sellaisilla sivustoilla jotka ei toimi mikäli mainokset ei näy eli esim. Ruutu.fi. Pankeissa ei ole pakkolinkityksiä mainoksiin joten adblock ei vaikuta sivujen toimintaan millään lailla.
Tiedän mitä se tekee, se vaan on täysin turha ja osaamaton ei saa palveluita auki kun ei osaa niitä päästää suodattimen läpi.
Vielä ei ole tullut yhtään sivustoa vastaan joka ei toimisi Adblockin kanssa.
Itsellä tuli veikkaus, danskebank, kela...
Nämäkin pelaa kun napsauttaa lisäkikkareesta salli.
Tänään juuri uutisissa puhuttiin jostain laajasta uhkasta,joka kohdistuu verkkopankkeihin.Joten olkaahan varovaisia kun asioitte pankeissa.Tosin se uhka taitaa olla pahinta vasta joulun alla vai miten se nyt olikaan, kun en enää tarkkaan muista.
"MTV Uutiset selvitti, millä haittaohjelmalla suomalaisia verkkopankkeja vastaan aiotaan mahdollisesti hyökätä lähipäivien aikana."
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/mtv-selvitti--tama-haittaohjelma-uhkaa-suomalaisia-verkkopankkien-kayttajia/2416416
No, onpahan niin vähän rahaa pankissa, etteivät varmaan viitsi vaivautua!