"Jos eduskuntavaalit pidettäisiin nyt, keskustaa äänestäisi 24,1 prosenttia suomalaisista. Toiseksi suosituin puolue Ylen gallupissa on kokoomus 18,3 prosentin kannatuksella ja kolmantena perussuomalaiset 17,2 prosentilla.
SDP:n kannatus on 15,4 prosenttia. Laskua on 1,5 prosenttiyksikköä edellisestä mittauksesta. Kyselyn virhemarginaali on 1,4 prosenttiyksikköä suuntaansa."
Lähde: Keskiviikko 27.11.2013 Iltalehti
SDP:n kannatus on 15,4 prosenttia. Laskua on 1,5 prosenttiyksikköä edellisestä mittauksesta. Kyselyn virhemarginaali on 1,4 prosenttiyksikköä suuntaansa."
Lähde: Keskiviikko 27.11.2013 Iltalehti
Vastaukset 17
Vanhimmat
Keskusta ei etsimällä etsi retteloita eikä myöskään tongi skandaalinkäryisesti muittenkaan puolueitten tekemisiä.
Kaikkonen?
Puheenjohtajana it-miljonääri jolla on erittäin hyvä ymmärrys sovellusalan mahdollisuuksista mm. julkishallinnon uudistamiseen liittyvissä hankkeissa.
Vastaavasti toinen puheenjohtaja, valtionvarainministeri Urpilainen, peruskoulun opettaja, lähes ummikko verkottuvassa tietotekniikassa, niinkuin opettajat yleensä, joten toiminnasta heijastuu väkisinkin omakohtaisen osaamisen puute ja näköalattomuus.
Demarithan on ollut suurin työttömyyden edistäjä Suomessa jo vuosikymmeniä.
Mites demarit tähän taas liittyy? Ei kai se Esko enää mikää demari oo?
Ai, ai kun haiset vanhalle kissalle.
Minua ainakin riidanhaluinen demaripuolue epäilyttää
Kepulaiset ovat paikallisestikin demarien vastakohta kun katsoo otsikoita kuka jarhuaa kenenkin kanssa.
Kepu keskittyy politiikkaan ja kuntalaisten asioitten hoitoon.
Sosdem puolueen alasajo käynnissä puolueen sisäisten härkkijöitten toimesta. Kaikennäköistä huilanteria joilla näyttää kuntalaisten varsinainen asioitten hoito olevan sivuseikka. Entisajan demaria on enää vain Arja K jolle hatunnosto ja kunnioitus.
Suomen kansan muisti on hyvä, mutta erittäin lyhyt. Moni on kuullut lauseen: ”kepu pettää aina” Lause nosti päätään 1990 – luvulla, kun hallitusvastuussa olevan Pääministeri Esko Ahon johdolla Suomi liittyi Euroopan unioniin. Kepu tuolloin teki sellaisia ratkaisuja, jossa Suomi syöstiin lamaan vuosikausiksi. Tämä on syytä muistaa, ennenkuin tekee johtopäätöksiä puoluevalinnasta.
Kepu pettää aina juontaa varmastikin juurensa maalaisliiton ja Kokoomuksen, sekä SDP:n välisiin kahnauksiin vuosikymmeniä sitten. Tilanne tuli uudestaan pintaan myöhemmin. Miksi se ei tulisi vielä uudestaankin?
Myös PS:ten kannatus on laskussa.
Ei haettoo, jokatappauksessa anna persuille kannatukseni, meni syteen tai saveen!
Perussuomalaisille annan minäkin ääneni ja ihan vain vastalauseena paikallisille härrävaltuutetuille.
Marjetan pitäisi laittaa porukkasa ruotuun. Lieksan rahatilanne vaatii keskittymistä asiain hoitoon eikä hiekkalaatikko leikkeihin.
Valtuutetut ovat ilmeisesti niin saamattomia, ettei mitään todella tärkeitä asioita saada käsiteltyä. Näyttää siltä että henkilökohtaiset kaunat vievät kaiken energian ja kansalaisille tärkeät asiat ovat hoitamatta. Kaupungin talouteen liittyviä asioita on pyöritelty kuukausi kaupalla ja mitään pysyvää ja oikeaa ratkaisua ei saada aikaiseksi. Ei niin kun pitää käräjiä käydä jostain hiton kahvikeskusteluista.
Jos se on niin että yksinkertaisesti ei osata tehdä valtuustotyötä ja niitä olennaisia asioita? Nimittäin silloin juuri puututaan epäolennaisuuksiin ja askarteluun politiikassa.
Tärkeintä olisi saada aikaan muutos demarikeskeiseen virkamiesvetoiseen politiikkaan, joka tuhoaa maan talouden ja rapauttaa sen rakenteet.
Demarien päätöntä touhua on katsottu hyväuskoisesti jo liian kauan.
Tuntuu olevan rehellisen olonen mies tuo Sipilä kun oli juttua tämänpäivän iltalehdessä? Oli vain epähuomiossa entisen firman osakkaat jättäny vähän huomiotta raha-asiassa! Mutta sattuuhan niitä lipsahduksia ahneellekkin!