TM ajoi RS:n

Rata-ajosta kommentit "moottori alustaan ja ajettavuuteen nähden jopa alitehoinen" ja "suorastaan liian helppo ajaa".

Räsässähän on paperilla 220 kaakkia, mutta epävirallisten dyno-mittausten mukaan moottorissa on todellisuudessa 250 heppaa.
18253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

ja softalla saa kivasti lisää

Äänestä

En tiedä mitä oikeastaan yritit sanoa, mutta jos kommentti on "suorastaan liian helppo ajaa" niin sehän on kehua parhaimmillaan...

Ja nyt ei sitten tähän mitään nollasta sataan - juttuja, koska ne ovat ihan turhia.

Äänestä
  • Nimimerkki on lainattu Vicky Pollardilta, sopii palstan tasoon:)

    Äänestä

Skoda nyt vaan on skoda, rimpula.

Äänestä
  • Vaikka kuinka kehuttais? Kun ei ylevä persoona anna myöten, niin ei voi auttaa. Kommariloota venäjän tundralta. On se! Onhan?

    Äänestä

  • "moottori alustaan ja ajettavuuteen nähden jopa alitehoinen" ja "suorastaan liian helppo ajaa".

    Siis tämähän tarkoittaa, että ajo-ominaisuudet ja alusta on Räsässä niin loistavat, että tehoa voisi olla vielä paljon enemmänkin.
    Octavia RS:ään kävisi siis hyvin ominaisuuksien puolesta myös juuri esitellyn Golf R:n mylly, ~300hv 2 litran TSI.

    Äänestä

  • Siinäpä oikea mainosmiehen ihannekansalainen, ei välitä mitä ostaa ja mitä maksaa kunhan brändi on oikea.

    Äänestä

Jos se auto on niin kauhian hyvä niin tarvitseeko sitä täällä enää itselleen uskotella?

Jos Skodan omistajalla olisi enemmän rahaa käytössään niin 50% ostaisi jonkun muun auton. Loppu 50% ei autot kauheasti kiinnosta muutenkaan.

Ihan hyvä ja todella järkevä valinta, mutta koittakaa nyt jaksaa elää sen kanssa jos teillä ei muihin autoihin rahat riitä.

Äänestä
  • 246 hp

    Äänestä

  • Emme me myöskään tule kysymään Teiltä asumisen tasosta tai onko kodinkoneet saksalaista premiumia. Meillä ei ole Skodan kanssa ongelmaa, mutta joillakin ilmeisesti on. Tällä kertaa Skoda, seuraavalla kerralla... kuka tietää mikä merkki. Vapaa kansalainen tekee rahoillaan mitä haluaa. Esimerkiksi säästää muuhun elämään. Autosta ei kuitenkaan ole kuin rahan menoa tiedossa, vaikka se olisi välttämätön.

    Tietysti, jos koko ajan mielessä on tehokas ja "yleisesti arvostettu" merkki, saattaa "väliaikainen" Skodan kokeilu innoittaa näihin "Skoda yhtä hyvä kuin xxx" juttuihin. Silloin kannattaa hommata se premium, ettei "pannu" kuumene liikaa. Mulle riittää TSI 1.2 tai 1.4, joten näitä "Räsällä" uhoamisia ei myöskään aina jaksa...

    Äänestä

  • Jos ostaa uuden RS:n, ja laittaa autoon näin ollen >35k€, niin aika moneen muuhunkin autoon tuo raha jo alkaisi riittämään. Vai mitä tarkoitat?

    Äänestä

  • SelitystäKaipaava kirjoitti:

    Jos ostaa uuden RS:n, ja laittaa autoon näin ollen >35k€, niin aika moneen muuhunkin autoon tuo raha jo alkaisi riittämään. Vai mitä tarkoitat?

    Toi 35k€ ei oikein tahdo riittää. Lisävarusteet kun on tuohon hinnoiteltu alakanttiin, niin mukaan tulee helposti 3k€:lla lisukkeita

    Äänestä

Ensi vuonna kaikki myydyt Ocut on RS-mallia, eikös vaan? Kukas nyt 1.2 tai 1.4 litraista enää haluaisi!

Äänestä
  • 246 hp

    Äänestä

Olen aina tykännyt kulkevista autoista mutta järkisyyt saivat aina ostamaan auton uutena max 30 th hintaluokasta. Nyt repäisin muutaman tonnin yli sen rajan ja tilattu RS hb 2,0 tsi dsg valkoisena. Nyt loppui nuhapumppu-aikakausi ja alkaa uusi.

Ma luulen että jos nyt tilaa, on tilausaika jo 8-10 kk koska itselleni luvattiin 5 kk tilausaikaa 3 viikkoa sitten...

Äänestä
  • Tosi mahtavaa, kylläpä käy kateeksi. Meillä ei ole kuin isävainaan ostama 120 LS, mutta eipä siinä kait paljoa eroa ole näihin nykypäivän autoihin. Samanlainen äänikin.
    Ja aika kolkko sisältäkin ja kylmä. Tiedä näistä.

    Äänestä

  • Skodasuku kirjoitti:

    Tosi mahtavaa, kylläpä käy kateeksi. Meillä ei ole kuin isävainaan ostama 120 LS, mutta eipä siinä kait paljoa eroa ole näihin nykypäivän autoihin. Samanlainen äänikin.
    Ja aika kolkko sisältäkin ja kylmä. Tiedä näistä.

    Jos sinulla on ajokuntoinen 120 LS, joka on siis vähintään 30 vuotta vanha, niin onhan se mahtavaa. Sillä on museoauton arvo.

    Toisaalta, voihan se tarkoittaa, että se on aution navetan takana pöpelikössä mätänemässä. Tämä selittäisi sen, kun kerrot että se on kolkko ja kylmä.

    Äänestä

alitehoisia. Niillä munitaan muun liikenteen esteenä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yes but No but... kirjoitti:

Rata-ajosta kommentit "moottori alustaan ja ajettavuuteen nähden jopa alitehoinen" ja "suorastaan liian helppo ajaa".

Räsässähän on paperilla 220 kaakkia, mutta epävirallisten dyno-mittausten mukaan moottorissa on todellisuudessa 250 heppaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu