Missä koulutetaan vaunuporareita? Millasta vaunuporarin työ on? Puhun siis porarin työstä avolouhintatyömailla. Kallionporaus näyttää helpolta puuhalta,mitä oon katsellut. Porari seisoo siinä poran vieressä ja valvoo poraustapahtumaa.
Vaunuporariksi
6
2743
Vastaukset
- Reikäääääää
Taitaa mennä niin että vaunuporariksi pääsee todellisuudessa vain siten että ensin oot apumiehenä louhintatyömailla ja siinä sivussa opettelet porarin homman, kun pääset perille siitä mitä työmaalla oikeesti tapahtuu .. mihin kohtaan reiät tulee, mihin suuntaan jne.
Monikin työ näyttää siltä että senkun vaan on niin homma tapahtuu, mutta tuo vaunuporarin homma on louhinta-alan vaikein työ .. vaikeampi kun panostustyö.
Porarin on saatava reikää aikaan, pidettävä kone kunnossa, ja ne reiät on tehtävä oikeaan, kohtaan, oikeaan syvyyteen ja oikeaan kulmaan, sillä jos reiät eivät ole sitä mitä piti, niin louhinta ei oikein onnistu kunnolla .. kiveä lähtee liikaa taikka liian vähän.
Alalle on vaikea päästä ja vaikuttaa että sinne mennään vain suhteilla.
Ilmeisesti Outokummussa on joitakin kursseja joilla voi kouluttautua ammattiin tai on ainakin ollut - jesse18
Onkohan kaivinkoneen käyttötaidosta apua porarin hommaan?
- Pelkkää hyötyä.
Ei siitä kaivinkoneen käyttötaidosta haittaakaan ole ja onhan nykyään olemassa kaivinkone sovitteisia poralaitteita ( exca dril )
Ja nykyään on etua jos osaa monta hommaa, eli porarin olisi hyvä osata muutakin kun poraus, vaikkapa kaivinkoneen käyttöä edes sen verran että pystyy siirtämään räjäytyssuoja mattoja koneella.
- Anonyymi
Ammattikoulussa koulutetaan vaunuporareita kaivonporaukseen että avolouhintaan. Kaivoporarilla on parempi palkka kuin louhintaporarilla.
- Anonyymi
Pölyistä ja meluisaa hommaa porarin työ, en suosittele. Altistutaan pölylle, josta seuraa erilaisia sairauksia. sama on kaivonporarilla kuin vaunuporarilla
- Anonyymi
Aikoinaan porasivat käsikoneilla paljon. Toki vieläkin pikkuhommia tekevät.
Armas Kalliolla oli aikoinaan hyviä porareita hommissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411481
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770