Missä koulutetaan vaunuporareita? Millasta vaunuporarin työ on? Puhun siis porarin työstä avolouhintatyömailla. Kallionporaus näyttää helpolta puuhalta,mitä oon katsellut. Porari seisoo siinä poran vieressä ja valvoo poraustapahtumaa.
Vastaukset 6
- Reikäääääää
Taitaa mennä niin että vaunuporariksi pääsee todellisuudessa vain siten että ensin oot apumiehenä louhintatyömailla ja siinä sivussa opettelet porarin homman, kun pääset perille siitä mitä työmaalla oikeesti tapahtuu .. mihin kohtaan reiät tulee, mihin suuntaan jne.
Monikin työ näyttää siltä että senkun vaan on niin homma tapahtuu, mutta tuo vaunuporarin homma on louhinta-alan vaikein työ .. vaikeampi kun panostustyö.
Porarin on saatava reikää aikaan, pidettävä kone kunnossa, ja ne reiät on tehtävä oikeaan, kohtaan, oikeaan syvyyteen ja oikeaan kulmaan, sillä jos reiät eivät ole sitä mitä piti, niin louhinta ei oikein onnistu kunnolla .. kiveä lähtee liikaa taikka liian vähän.
Alalle on vaikea päästä ja vaikuttaa että sinne mennään vain suhteilla.
Ilmeisesti Outokummussa on joitakin kursseja joilla voi kouluttautua ammattiin tai on ainakin ollut - jesse18
Onkohan kaivinkoneen käyttötaidosta apua porarin hommaan?
- Pelkkää hyötyä.
Ei siitä kaivinkoneen käyttötaidosta haittaakaan ole ja onhan nykyään olemassa kaivinkone sovitteisia poralaitteita ( exca dril )
Ja nykyään on etua jos osaa monta hommaa, eli porarin olisi hyvä osata muutakin kun poraus, vaikkapa kaivinkoneen käyttöä edes sen verran että pystyy siirtämään räjäytyssuoja mattoja koneella.
- Anonyymi
Ammattikoulussa koulutetaan vaunuporareita kaivonporaukseen että avolouhintaan. Kaivoporarilla on parempi palkka kuin louhintaporarilla.
- Anonyymi
Pölyistä ja meluisaa hommaa porarin työ, en suosittele. Altistutaan pölylle, josta seuraa erilaisia sairauksia. sama on kaivonporarilla kuin vaunuporarilla
- Anonyymi
Aikoinaan porasivat käsikoneilla paljon. Toki vieläkin pikkuhommia tekevät.
Armas Kalliolla oli aikoinaan hyviä porareita hommissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 131831
- 81726
- 56708
- 46603
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?40587- 60552
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71536Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44527Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35505- 26501