http://www.masennustesti.info/
"Testissä yli 12 pistettä saaneista noin puolen on todettu sairastavan masennusta, ja masennuksen todennäköisyys kasvaa pistemäärän kasvaessa."
Itse sain 17p. Tein testin kun on tuntunut pahalta viime aikoina... Lähinnä tarmoton olo ja toivottomalta vaikuttava tulevaisuus. Arvottomaksi en ole tuntenut itseäni missään vaiheessa.
Tehkää testi jos on kiinnostusta ja kertoilkaa tunnelmia...
Masennustesti
11
371
Vastaukset
- Icebug
4/30. Kaamosmasennus painaa päälle, mutta se tuntuu vain väsymyksenä ja vetämättömyytenä, ja lasken aamuja joululoman alkamiseen.
- Icebug
Niin ja kai ymmärrät hakea itsellesi apua, jos olo on tuollainen ja pisteetkin viittaavat masennuksen mahdollisuuteen?!
- zxczxcasdzxc
30/30
Paska testi - paskaaks tässä
17/30
On tässä tullut ajateltua kallonkutistajalle menoa, mutta enpä taida. Ei siitä ollut viimeeksikään mitään hyötyä.- 8+20
Kallonkutistajista yleensäkään ei ole mitään hyötyä.
- cityerakko
15/30 tuli. Tietyt vastaukset testin kysymyksiin johtuivat fyysisestä sairaudestani, josta nykyisellä lääkityksellä pitäisi päästä ajan myötä kuntoon.
Ei ole varsinaista masennusta, yksinäisyyttä kyllä, joka tuntuu pahalta silloin tällöin, varsinkin silloin kun on tullut jonkin toimesta väärin kohdelluksi, niin yksinäisyyden tunne korostuu. Alaikäisenä, yli 10v sitten itkin asiaa koko ajan, mutta olen jo vuosia tottunut yhä paremmin yksinoloon, sen tärkeys on kasvanut ja sosiaaliset suhteet tulleet vieraammiksi. - 5+4
25/30, mutta minulla on masennusdiagnoosi. Oikea masennustesti sisältää muistaakseni lähes tuplasti enemmän kysymyksiä.
- väsyttää
Juu ei tuollaisia toki kannata minään lääketieteellisinä kyselyinä pitää vaan korkeintaan suuntaa-antavina. Oikeat testit on sitten erikseen.
- toivotonta
26/30
ja olen masentunut. Herään, syön ja ulkoilen. Ja haluan takaisin nukkumaan. - Oxwpb
23/30 ja keskivaikea masennus. Paljon paremmin voin jo kun ei enää vaikeaa masennusta. Lääkkeet auttaneet ja odotan pääsyä psykiatrille ja toivottavasti terapiaan.
- niin se vaan on
4/30, kesällä 2012 psykoottinen masennus.
Lääkkeitä söin 3 kk:n ajan jotka vain pahensivat oloani. Lopetin lääkkeet, huilasin kotona vuoden tehden vain kodin pikku askareita.
Kun kotona makaaminen alkoi tympiä lähdin töihin, jossa parantumiselle tuli loppusilaus.
Ja tuosta testistä ja yleensäkin masennustesteistä, olen aina siis jo vuosikymmeniä saanut pistemääräksi vaikean masennuksen pisteet, silti olen työni tehnyt kiitettävästi, hoitanut kodin ja lapset.
En usko masennukseen sairautena, loppujen lopuksi kyseessä on ajattelumalli joka ruokkii itse itseään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073215GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831152
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531092Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351032- 67878
- 45867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862- 53857
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24851