Tunkkainen haju työhuoneessa

Työhuoneessa on huomattavan tunkkainen kellarimainen haju, jota ei poista edes tehokas tuuletin. Tuuletin tekee huoneilman välillä niin kylmäksi että joudun laittamaan sen pois päältä. Mutta huoneen tunkkainen haju on koko ajan, tuulettipa tai ei. Olen kokeillut ilmanraikastinta, johon laitetaan voimakkaantuoksuista tuoksuöljyä, mutta tunkkaisuuden vuoksi tuoksua ei havaitse ollenkaan. Nenäni on tukkoinen ja olen väsynyt, nyt on vähän kurkkukipuakin. Onko kokemuksia työskentelystä "haisevassa työtilassa"? - enkä tarkoita nyt navettaa tai sikalaa.
10395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sinulla on viimeiset hetket pelastaa terveytesi.
Onko työhuone siis työpaikalla vai kotona?

Äänestä

Itselläni samanlaisessa tilanteessa auttoi, kun join kylmää vettä, johon olin lisännyt muutaman tipan sitruunaa. Lisää tehoa vaikutti antavan lisäksi se, jos mustaan ja sokerittomaan kahviin laitoin vähän suolaa.

Muilta olen kuullut, että heinien laittaminen kenkiin siis sukan ja itse kengän väliin voi myös auttaa ja raikastaa ilmaa. Heinien tulee tietysti olla kuivia eikä kovin karkehia, muutoin ne alkaa pistelemään tai ainakin kutittaa.

Äänestä

On olemassa aivan erikoinen heinä, jota Lapissa on käytetty tallukoissa. Tallukkaheinä ei paina, ei kutita ja pitää jalat kuivina. Heinien käyttö on tosi tehokas tapa parantaa sisäilmaa, ne kun auttavat jalkoja pysymään kuivina ja kuivat jalat eivät haise eikä siten pilaa hajullaan myöskään sisäilmaa. Eli heinien käyttö on tosi ympäristö- ja läheisystävällistä.

Olisi toivottavaa, että luontaistuotekaupat ottaisivat tallukkaheinät myyntiinsä. Oikein markkinointuna niille olisi valtavat markkinat niin koti- kuin ulkomaillakin. Tietysti näitä samoja heiniä voisi olla myynnissä myös eläintarvikekaupoissa. Ei tietenkän eläinten jalkoihin vaan esimerkiksi kanien ruoaksi, koirien haavaheiniksi mahaloisien lähdettämiseksi ja miksei tätäkin reittiä ihmisten kenkiin.

Jouluna sisään tuodut heinät antavat myös ihanan maaseudun ja luonnon tuoksun. Jos on oikein ihastunut maalaiselämään voi toki ottaa sisälle vähän olkia navetan lattialta. Ne tuoksuvat aidon luonnonläheiseltä ja tulee ihan navetta mieleen.

,

Äänestä
  • Kysyjä työskentelee huoneessa, jonka hengitysilma on myrkyllistä.
    Ja te rupattelette tallukkaheinistä?

    Äänestä

  • 12+8 kirjoitti:

    Kysyjä työskentelee huoneessa, jonka hengitysilma on myrkyllistä.
    Ja te rupattelette tallukkaheinistä?

    12 8 tai miten se milloinkin menee, ei ymmärrä alkuunkaan, mistä on kysymys. Myrkyllistä sisäilmaa ei olekaan, mutta pahan hajuista ja ilettävää kylläkin. Selvästikin Tallukka on perehtynyt asiaan syvällisesti ja osaa antaa hyviä neuvoja perinteisestä ja toimivasta luonnonlääkityksestä. Itse voisin vielä lisätä sen, että heinien käytön lisäksi kannattaa jättää pois kaikki E-koodit tai tuotteet, jotka niitä sisältää. Syötynä E-koodit tarttuvat kurkkuun ja aiheuttavat kurkun ärsytystä ja punoitusta. Jos on kuitenkin vahingossa syönyt E-koodin ja se on tarttunna kurkkuun, sen voi koittaa irrottaa juomalla jotakin öljyä. Tarkoitukseen soppii tavallinen ruokaöljy tai paraffiiniöljy, mutta kaikkein paras on risiinöljy, joka poistaa kokkareiset E -koodit myös roansulatuskanavasta viimeistä sopukkaa myötensäkkii.

    Äänestä

  • Homeen puolustajat ovat täällä alkaneet häiriköimään, näköjään. Onko vaikeaa tunnustaa että homeille oireilevia on ihan oikeasti ollut, ja että olette huonolla kiinteistöjen huolloilla pilanneet monen lapsen ja aikuisen terveyden, sekä monet työkykyiset järjestetty sairaseläkkeelle. Nyt kun asiaa vihdoin on vakavasti alettu tutkimaan ja tutkimustulokset kertovat karua kieltään. Ehkä se energia pitäisi laittaa niiden homenurkkien korjaamiseen, kun mitä täällä palstoilla ironisella ivailullanne kiusaatte ihmisiä jotka ovat oikeasti hädässä homepaskojenne takia. Olette kai huomanneet myös senkin että näiden homepuolustajien monet omat lapset ja lapsenlapset ovat saaneet kallisarvoisetn kokemuksen valtakuntamme hienoista homeviljelmistä kouluissa, päiväkodeissa ja kodeissakin.

    Äänestä

  • Lestari 2 kirjoitti:

    Homeen puolustajat ovat täällä alkaneet häiriköimään, näköjään. Onko vaikeaa tunnustaa että homeille oireilevia on ihan oikeasti ollut, ja että olette huonolla kiinteistöjen huolloilla pilanneet monen lapsen ja aikuisen terveyden, sekä monet työkykyiset järjestetty sairaseläkkeelle. Nyt kun asiaa vihdoin on vakavasti alettu tutkimaan ja tutkimustulokset kertovat karua kieltään. Ehkä se energia pitäisi laittaa niiden homenurkkien korjaamiseen, kun mitä täällä palstoilla ironisella ivailullanne kiusaatte ihmisiä jotka ovat oikeasti hädässä homepaskojenne takia. Olette kai huomanneet myös senkin että näiden homepuolustajien monet omat lapset ja lapsenlapset ovat saaneet kallisarvoisetn kokemuksen valtakuntamme hienoista homeviljelmistä kouluissa, päiväkodeissa ja kodeissakin.

    Kyllä täällä löytyy noita homeenpuolustajia eli trolleja löytyy. Ei niistä pidä välittää. Trolleja on joka palstalla. Ne vähän väliä änkeävät palstoille aivopesemään ja valehtelemaan. He eivät tiedä tai välitä homeen vaaroista tai intressi siis oma mätä yrityskiinteistö tai vuokrakiinteistö pitäisi saada vuokralle tai käyttöön.He eivät halua korjauttaa kiinteistöön yms. sellaisia syitä löytyy. He ovat katkeria kun oikeasti ihmiset ovat sairastuneet heidän kiinteistössään. Raha ratkaisee. Ajattele sellaista ihmistä joka on lopunikään sairastunut sisäilmasta. Senhän kuuluu olla katkera ja saada mielipiteensä julki.

    Yleensä nämä homekorjaukset eivät aina onnistu vaan tilalle uusi kiinteistö. Onneksi tässä asiassa mennään eteen päin ja aletaan ymmärtämään homeen ja sisäilman vaaralliseset uhkatekijät ja terveysoireet. Niihin pitää puuttua ajoissa ja estää ihmisten altistuminen homeelle ja muille myrkyille.

    Äänestä

Terve työtila, asunto tms. ei haise miltään. Se tunkkainen haju on homeen haju. Sinun tulee poistaa itsesi sieltä työhuoneesta ennen kuin sairastut, ei se hajun peittely mitään auta. Usko pois, et todellakaan halua homealtistua.

P:S Teille tallukkaheinä- vitsiniekoille: on todella ala-arvoista pilkata vakavasti sairaita ihmisiä. Koittakaa nyt hyvänen aika kasvaa aikuisiksi.

Äänestä
  • Kyllä siis tunkkainen ja kellarimainen epämielyttävä haju viittaa usein sisäilmaongelmiin. JUOKSE JO KARKUUN et pelastut. Tallukkaheinävitsit eivät kuulu tälle palstalle ja ne eivät paranna homekiinteistöjä. Itse saisin varmaankin oireita ko. tallukkaheinistä. Koska olen homekiinteistössä sairastunut niin kaikki voimakkaat luonnon että kemikaaliset tuoksut aiheuttavat oireita. Minä saan oireita heinien luonnon tuoksuista ja jossa niissä on seassa vielä homeitiöitä niin elimistöni ei voi niitä sietää.

    Äänestä

Nimimerkki "uloshengitys",
jos mahdollista, laita seiniin kattoon ja lattiaan muovi. Asetut siis muovipussiin työskentelemään. Ilmanvaihdon ei sitten tarvitse olla suuri. Säästyy lämmityskulujakin. Aluksi on muovilaadusta riippuen muovin hajua.

Seinän ja muovin väliä pitäisi myös päästä hieman tuulettamaan.

Mikäli rakennus on kohta purettava muutenkin, puhalla sisään ylipaine ja hajut menee seinän ulkopuolelle. Tarvittaessa tiivistä ettei taas tule sisälle liikaa kylmää ilmaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uloshengitys kirjoitti:

Työhuoneessa on huomattavan tunkkainen kellarimainen haju, jota ei poista edes tehokas tuuletin. Tuuletin tekee huoneilman välillä niin kylmäksi että joudun laittamaan sen pois päältä. Mutta huoneen tunkkainen haju on koko ajan, tuulettipa tai ei. Olen kokeillut ilmanraikastinta, johon laitetaan voimakkaantuoksuista tuoksuöljyä, mutta tunkkaisuuden vuoksi tuoksua ei havaitse ollenkaan. Nenäni on tukkoinen ja olen väsynyt, nyt on vähän kurkkukipuakin. Onko kokemuksia työskentelystä "haisevassa työtilassa"? - enkä tarkoita nyt navettaa tai sikalaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu