Nyt apua. Meille muutti hylätty 3-4kk ikäinen pentu. Löysimme sen siis pihalta, ja päätimme autta. Ongelmana oin että kissa toki käy laatikolla mutta se tahtoo unohtaa että näin kuuluu toimia. Parikertaa on nyt sitten sänkyyn laskenut alleen. Jouduimma siis täkki / lakanapyykille.
Myös kissan vatsa on hieman löysällä ja olemmekin nyt pitäneet kissaa pois märkäruualta, sekä antaneet sille atapectiiniä vatsan kovettamiseksi.
Muuten kissa on oikein pirteä ja mukava tapaus. Mitä tässä nyt sitten keksisi. Jotenkin tuntuu että kissa on laitettu merkkailun takia "ulos" pysyvästi. Kokemukset ja vinkit nyt kehiin.
kissanpentu merkkaa + ripuloi
6
190
Vastaukset
- 8+6
Ensimmäisenä kissa eläinlääkärille. Se voi olla sairas ja jokatapauksessa tuollainen löytö tapaus kannattaa käyttää eläinlääkärillä. Rokotukset kuntoon jne.
Yleensä emo opettaa pennut sisäsiistiksi ja nyt jos kerran emoa ei ole maisemissa ja pentu on elänyt ulkona niin se on sinun tehtäväsi opettaa sille että pissit ja kakat tehdään laatikkoon. Olisi myös hyvä että eläinlääkäri tarkastaa kissan mahdollisten virtsatievaivojen varalta.
Millaista hiekkaa teillä on, entä minkälainen laatikko?
Jos kissa ripuloi niin nesteytys on etenkin pennun kanssa elintärkeää joten älä ihmeessä jätä antamatta märkäruokaa tai ruokaa yleensäkkään. Päinvastoin nyt kannattaisi pistää vettä reilusti märkäruuan joukkoon tai pakkojuottaa pentua.
Kissa kannattaa myös kastroida/steriloida mahdollisimman pian. - Pentu talossa
Tää on selkeesti ollut jonkun kotikissa. Täysin ihmiskesy yms. Ilmeisesti kesäkissa hylätty tmv. Kyllä mä kotikissan ja ulkopennun erotan. Joku ei vaan jaksanut ku toi on tommonen ADHD. Kakkakin alkaa olla kiinteämpää kiitos maitohapokuurin. Herkän masun ruokaa hankittu ja ensviikolla rokotuksiin.
- Pentu talossa
Madotin kissan toissapäivänä btw.
- biologiaa
Pentu talossa kirjoitti:
Madotin kissan toissapäivänä btw.
huom. EMOKISSA EI OPETA pennuille sisäsiisteyttä, ainoastaan saaliinkäsittelyä eli hiirestystä tuomalla hiiriä, ensin kuolleita sitten eläviä. Luonnossa, josta vietit periytyvöt, kissolla ei ole mitään tarvetta opetella laatikon käyttöä.
Pentu oppii laaitikon köytön itsekseen/ ihmisen opetuksella, koska hiekkalaatikkop on ainoa paikka asunnossa, missä luontainen tarpeiden peittäminen onnistuu!
eikä 4 kk ikäinen pentu MERKKAA. se vain kakkii väärään paikkaan. merkkaus alkaa sukukypsyyden tullessa
- PÖH
Jos emo on sisäsiisti ja käy laatikolla niin pennut ottavat siitä oppia.
Toisilla sukukypsyys tulee jo nuorempana, en pitäisi mahdottomana että on alkanut jo merkkailla.
Madotus voi jo sinänsä aiheuttaa ripulia.- biologiaa
kissan merkkaus: seisoo takapuoli esin ovipielt tai sohvan selkämystä vasten ja ruiskuttaa virtsaa.
Muu virtsaus, kissa on istuma-asennossa häntä suoraan taakse, ja yrittää peittää lätäkön
Eikä se, että emo käy laatikolla, takaa pentujen käytöstä. Vastaavasti, ja kokemuksesta, olen ottanut kissan (navetasta) eikä se ollut koskaan hiekkalaatiokkoa edes nöhnyt, ja osasi tehdä asiansa oikeaan paikka, kun oli ainoa paikka mihin sai läjnsä peitettyä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082485
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401634Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1421289Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2961094Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3141046Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561012Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen22985- 55926
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S20819Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H12785