ettei ulosotto sitä vie??
Muistaakseni markoissa oli joskus jotain 10 000.
Kuka tietää!!?
Ongelmahan se ei ole, toisen nimillehän sen saa, mut ois kiva, ellei tarviis ketään vaivata asialla.
Varsin kun mitään huippukallista ei tässä olla hankkimassa.
Ite suunnittelin jotain 1000euron autoo.
Muistaakseni markoissa oli joskus jotain 10 000.
Kuka tietää!!?
Ongelmahan se ei ole, toisen nimillehän sen saa, mut ois kiva, ellei tarviis ketään vaivata asialla.
Varsin kun mitään huippukallista ei tässä olla hankkimassa.
Ite suunnittelin jotain 1000euron autoo.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pari vuotta sitten yrityn tarjota U-miehelle ulosmitattavaksi 1980 - luvun Volvoani, josta olin maksanut 6000 mk. Ei kelvannut. Siitä voisi päätellä, että 1000 euron auton voisi omistaa.
sehän riippuu velkasi määrästä,jos auton arvo on suurempi kuin velkasi vouti tarttuu täkyyn heti.tietysti voit yrittää estää pakko myynnin perustelemalla tarvetta kulkuneuvolle esim, työmatkat.muuten älä hanki velallisena mitään omiin nimiisi.
Täsmennykseksi että en ole ulosottoviraston kanssa leivissä mutta työssä jossa törmää paljon heidän käytäntöihinsä.
Häilyvä raja on todellakin tuo n. 10 000 mummonmarkkaa auton arvona edelleen. Juuri ja juuri rajan menevänkin auton ottaminen on aikalailla tilanne ja paikkakuntakohtaista. Iso tekijä on esim. se onko kyseisen paikkakunnan voudinkonttorilla tiloja autojen säilytykseen.
Tuo pelkkä rahallinen arvo ei siis ole ainut kriteeri vaan sekin onko auto millainen menemään kaupaksi. Jos nyt on yleisesti odotettavissa että kaupaksisaaminen on samaa luokkaa kuin jollain pienellä lehti-ilmoituksella niin voi olla että hiukan arvokkaampaankaan autoon ei kosketa, etenkään jos ei ole tiloja mihin se laittaa. Monesti pienemmillä paikoilla ja kaupungeillakaan ei ole.
Toinen tekijä on myös se että jos nyt auto jonkin verran meneekin rajan ylitse niin "lypsävää lehmää" ei tapeta jos auto on tärkeä töiden hoitamisen kannalta. Monestihan on että auto viedään=työt vaikeutuvat tai muuttuvat liki mahdottomiksi hoitaa ainakaan samalla tavalla kuin sillä hetkellä=vouti/velkojat eivät saa sitäkään vähää rahojaan. ELi siis tarveharkinta on myös oleellinen tekijä.
Oikeastaan voi sanoa että "varmasti" aletaan autoa katsella jos haarukka pyörii tuolla n. 3000-4000 euron kieppeillä ja siitä ylitse. Vähäarvoiseenkin esim. siinä tapauksessa että henkilö on työtön ja vaikkapa vielä viettää sellaista elämää että todella katsotaan että auto, ainakaan sen hintaluokan on täysin turha kapistus. Vaikka korttikin hyllyllä yms...Moni asia vaikuttaa. Plus tietenkin velkojen suuruuskin. Harvoinpa nyt muutamaan tuhannen euron peliin kosketaan samantien jos velat ovat vaikka satojatuhansia euroja.
Usein on niin että vähän suhteutetaan viennin realisoimisen vaivaakin plus haittaa velalliselle siihen millaiset velat ovat kyseessä. Sanotaan näin ympäripyöreästi että mitä kohtuullisemmat velat ja ns. mitä enemmän arvoa velan hoitoon pienelläkin viennillä niin sitä enemmän tutkitaan nuo autojututkin.
Tosin sillä erotuksella että jos nyt velkasi ulosotossa ovat vaikkapa 2000e ja autosi arvo juuri jokin 1500-2000e haarukassa korkeintaan niin kyllä vaikka itse tarjoaisit niin sanotaan aika yksikantaan että myy itse, ei noin pientä huolita jo pelkkien kulujen ja vaivan takia.
Koko euroaikana mitä on tietooni paljonkin tapauksia tullut niin 2800e arvoinen auto "listahinnan" mukaan on halvin jonka tiedän itse viedyn. Markka-aikana taisi olla 9000mk mutta se olikin aika poikkeustapaus.
Ensimmäiselle kirjoittajalle kuitenkin suosittelisin että on hyvä ottaa huomioon se MILLÄ rahalla auto ollaan hankkimassa. Eihän siinä mitään jos nyt on selvät sävelet ja joku 1/3 pienti palkasta päällä tms. mutta on monia tilanteita joissa voi tulla topakkakin kysely että sitä sitten ostettiin 1000e auto että kuinkas semmoinen oli rahaa ostaa jos ei ole velkoja maksaa. Voudit ovat monesti aika tarkkoja näiden ylimääräisten ostojen kanssa velan ollessa perinnässä.
On siis eri asia onko auto jo olemassa kun mennään ulosottoon vai ostaako sen sinä aikana kun on toimenpiteet päällä. Varaudu ainakin selvittämään rahojen alkuperä. Jos nyt olet esim. palkasta säästellyt ja ulosotto on aina ottanut ensin omansa niin se on ihan ok kuten moni muukin tilanne. Jos nyt kuitenkin on esim. varattomuusmerkintä (joka ei oma tilanteesi ilmeisesti ole) niin silloin tuollainen 1000e äkillinen ilmaantuminen voi synnyttää melkoisen sopan.
No itselläni on vastaava tilanne ja kysyin(Turun)
Uo virastosta asiaa,niin sanoivat rajan olevan
n.2000-3000e luokkaa ennen kuin puututaan asiaan!
Ps.Olen ollut yrittäjä 14v ja velkaa jäi syistä
joihin itse en voinut vaikuttaa.n 1milj.euroa.