1. Onko hiiri seurallinen?
2.Miten hiiren voi opettaa käsikesyiksi?
3. Kuinka monta kertaa pitää siivota terrario viikossa?
4. Saako hiiriä pitää vapaana ulkona?
Ja kiitos kaikille vastaajille!
Kysymyksiä?
7
179
Vastaukset 7
1.On.
2.Käsittelemällä.
3.Minä siivoan 2-3 päivän välein.
4.Ei sitä kukaan kiellä, mutta hiiri voi vilustua tai karata.- hiirumamma
1. Mitä enemmän hiiren kanssa viettää aikaa, sitä seurallisemmaksi se tulee :) kaikki hiiret eivät kesyynny yhtä hyvin kuin toiset.
2. Hiiri kannattaa opetella kesyksi antamalla sille käsi nuuhittavaksi ja antaa hiiren tulla itse tutustumaan. Namipalat auttaa asiaa, niin kädestä jää hyvä kuva. Älä ota hiir aina väkisin tai jahtaa kädellä, odota että hiiri tulee itse tutkimaan.
3. Itse siivoan minidunan (joissa yksi asukki) sekä ison terran (8 asukkia) kerran viikossa. Ei terraa tarvitse siivota muutaman päivän välein, ellei itse halua.
4. Hiirtä ei kannata viedä ulos sillä ne voivat vilustua helposta ja saada nuhan, joka voi kehittyä mycoplasmaksi, hengitystiesairaudeksi, josta ei vält. pääse lääkkeillä eroon. Itselläni hiiret jotka ovat sairastuneet kerran, eivät ole parantuneet edes lääkkeillä. Ja hiiret karkaavat aika helposti häkistä ym jos sen sellaisessa vie ulos.
Käythän hiiret.fi sivulla jos tulee lisää kysyttävää ennenkuin otat hiiren! - hiirumamma
ei tarvitse jos hiirillä on paljon tilaa. arvasinkin että alat tuosta asiasta vääntämään. eläimiä ei kannata hankkia jos ei kestä hajuja ja pientä sotkua.
Kyse ei ole siitä etten kestä hajuja.Vaan siitä ettei eläimien tarvitse elää paskan keskellä.Eläimiä ei pidä hankkia jos niistä ei edes viitsi pitää huolta.
Ei aleta hiirumamma tappelemaan :) pyydän anteeksi.
- ei liian usein
Tosta siivouksesta, niin että jos pesee liian usein ne alkaa herkästi merkkaamaan ja stressaamaan ku ei ole tuttua hajua niin ne alkaa heti kun pääsee häkkiin merkkaamaan (niin tytöt kuin pojat) ja sitten vasta haisee ku niille tulee paniikki ku joka toinen päivä lähtee tuttu haju, että hiukan rajaa seog
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771610
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106832En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 129581
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo60502