Mitä tämä voisi olla?

mitämitämitä

Siis minulle tulee aina muutaman kuukauden välein herpes-rakkuloita joko korvien seudulle tai hartioille/olkapäihin. Tätä rakkulointia edeltää aina kipu, ei kauhean kova, mutta häiritsevä kuitenkin. Ja tätä on nyt jatkunut useamman vuoden. Olen itse diagnosoinut tämän joksikin herpes-virukseksi, mutten voi olla varma. Huuliherpeskin minulla on joskus ollut, mutta se ei itse huulissa ainakaan oireile juuri koskaan. Sen sijaan (varmaan atooppisen ihoni vuoksi) se on joskus levinnyt koko kasvojen ja kaulan alueelle parikin kertaa. Kyseessä ei ole voinut olla mikään märkärupi, vaan ihan selkeät herpes-rakkulat. Voisiko tämä olla tuo niinkutsuttu huuliherpesvirus joka olisi vain levinnyt muualle kehoon? Vai jotain muuta? Noita herpes-viruksia kun on useampia, niin mistä sen voi tietää? Alkaa vaan kyllästyttää jatkuva oireilu, tälläkin hetkellä on ja jo kolmatta kertaa tänä vuonna!

5

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --------------------

      sinuna menisin lääkäriin, kun oireet iskevät. Siis heti kun rakkulat ilmestyvät, eivät saa kuivua, jotta voi ottaa näytteen. oikeassa olet, herpesviruksia on useita. lääkitystä kannattaa myös miettiä jos usein oireilet.

    • kookosjookkos

      Onko stressiä?

      Se laukaisee herbeksen. Itellä on ollut nenässäkin niitä rakkuloita.

      Apua atopiaan tässä:
      Onko atopiasi allergiaa?

      Kuuntele tämä:

      [23.18] Paleo vs. THL:n viralliset ohjeet. Terveys ja ruokavalio.

      https://soundcloud.com/helsinki-paleo/helsinki-paleo-podcast-episode23



      Atopia on yksi monista sairauksista, joiden edessä virallinen lääketiede on aivan voimaton. Näin sairausteollisuuden toimesta atopia onkin julistettu parantumattomaksi sairaudeksi. Totuus on kuitenkin ihan jotain muuta, sillä atopia on ainakin useimmissa tapauksissa täysin parannettavissa oleva ongelma. Itse asiassa jo hyvin pienillä teoilla voi saada aikaiseksi dramaattista apua tähän ikävään vaivaan. Jos itselläni olisi atopia, niin toimisin seuraavasti:

      1. Huolehtisin riittävästä D-vitamiinin saannista. Itselleni tuo riittävä tarkoittaa noin 100 µg päiväannoksia.

      2. Atopia voi liittyä maksan vajaatoimintaan ja entsyymien puutokseen (etenkin lipaasi). Suosisin mahdollisimman paljon raakaruokaa ja rasvoista erityisesti kookosöljyä ja avokadoa. Maksaa voi hoitaa myös vähentämällä myrkkyjen käyttöä, ulkoilemalla enemmän ja myös maarianohdakkeen sekä voikukanjuuren avulla.

      3. Gluteeniviljat pois! Tämän neuvon voi antaa melkein minkä sairauden kohdalla tahansa ja se toimii. Koita ja hämmästy.

      4. Prosessoitu maito pois.

      5. Ihmisille uskotellaan, ettei atopia johdu millään tapaa kivennäisaine- tai vitamiinivajareista. On kuitenkin erittäin tyypillistä, että atopiaa sairastavilla on tosi ankara vitaaliaineiden puute. Eli kannattaa harkita perusteellista tankkausta, jossa käyttää apuna esimerkiksi spirulinaa, chlorellaa, laadukasta viherjauhetta, runsaasti hyvää C-vitamiinia jne…

      6. Valkoinen sokeri kokonaan pois ja tavallisen pöytäsuolan tilalle raffinoimaton merisuola.

      7. Inkivääri ja kurkuma osaksi jokapäiväistä elämää. Ovat sen verran tehokkaita tulehdusten hillitsijöitä.

      8. MSM!


      Kuuntele:

      http://www.terveydentukipilarit.fi/radio-ohjelma/mediasali/

      29.09.13

      Osa 1/5 (5:26)
      Osa 2/5 (4:42)

      Kannattaa huomioida, että mitään koetta ei ole olemassa, joka näyttäisin yliherkkyyden gluteiiniviljoille ja/tai prosessoidulle lehmänmaidolle.

      Ainoa koe on oma välttämiskoe, jolla saa selville, jos viljat ja/tai maito ei sovi. Prosessoidut kasvirasvat eivät ole terveysruokaa.


      Osta kookosöljyy ja syö sitä ja laita iholle.
      http://www.primifit.fi/artikkelit/kookosoljy.html

      • hilja.maitotyttö...

        Pitääkö kirjautua että terveydentukip.voi kuunnella ? Ainakaan en päässyt kuunteluun???


      • kookosjookkos
        hilja.maitotyttö... kirjoitti:

        Pitääkö kirjautua että terveydentukip.voi kuunnella ? Ainakaan en päässyt kuunteluun???

        Ei.

        Klikkaat vaan hiirellä vihreää linkkiä esim. Osa 1/1 ja sitten alkaa ääni kuulumaan.

        Tietääkseni toimii kaikilla selaimilla.

        Tosin mun koneella on uusimmat selaimet ja uusin Adobe Flash Player.

        http://get.adobe.com/flashplayer/?promoid=JZEFT

        Muista ehdottomasti ottaa ruksi pois kohdasta:

        Yes, install Google Chrome as my default browser and Google Toolbar for Internet Explorer.

        On ihan turha lisäkilke.

        Uusin jakso on 1 osassa ja sen päiväys on 01.12.13


      • kookosjookkos
        hilja.maitotyttö... kirjoitti:

        Pitääkö kirjautua että terveydentukip.voi kuunnella ? Ainakaan en päässyt kuunteluun???

        Onko koneellasi asennettuna Java?

        Sen saa tästä:

        http://www.java.com/en/


        Java ja Adobe Flash Player ovat nettiselaiminen lisäosia, joita yleensä monet nettisivustot käyttävät.

        Osa sivustoista herjaa, jos java tai flash puuttuu, mutta on myös sivustoja, jotka eivät herjaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe