BMW 535d vm05-07 KOKEMUKSIA?

Elikkä hakusessa olis tommonen 535 tiisseli tod näk saksanmaalta onko kokemuksia autosta kiinostaisi mitä miinuksia ja plussia?
2010908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Farkkuna vai sedanina?

Äänestä
  • 3vko kokemuksella -08 160kkm ajettu farkku, erittäin suuntavakaa 245-40-18 hankook eilla, muutenkin OK,, jos ,,, ehjä, eka vika=
    panorama katto vuotaa= suhisee

    Äänestä

Kokemusta farkkuna, tosin -08 mallista.

Ostaessani (2010) oli ajettu 100 000, nyt 175000. Sain vuoden takuun, jona aikana ei tapahtunut mitään normihuollon lisäksi, Toisena vuonna meni antennivahvistin katolta ~250 EUR merkkiliikkeessä. Sen jälkeen vain nomihuollot.

Hieno peli, ei kaduta yhtään.

Kannattaa kuitnekin muistaa, että merkkiin katsomatta autot ovat yksilöitä, Ostaessa kannattaa tarkistaa kaikki mahdollinen, jos Saksasta ostat niin osta viralliselta merkkimyyjältä, jolla tuon ikäisiä ei taida paljoa enää olla.

--

Äänestä
  • Vielä,
    Plussat: Mukavan tehokas, tilava, hyvin varusteltu (HUD, kaarrevalot, yönäkö, navi, ym)
    Miinusta: Mittasuhteiden arviointi hankalampaa kuin edellisessä korimallissa.


    En ole katunut ostoa.

    Äänestä

rekisteröidy www.btcf.fi. Sieltä löydät kattavan listan mitä kannattaa tsekata ostovaiheessa ja muutenkin enemmän tietoa ko. autosta ja tyyppivioista (farkussa mm. panoraamakaton vedenpoistoletkut tukkeutuvat helposti, perän kompuran letkut vuotavat usein jne.. . Itselläni on 535d LCI -07 ajettu nyt n. 270 tkm mutta kilsoja ei kyllä tunne. Tuohon omaan on vaihdettu saksassa takuuseen kone aikanaan kun oli imaissut imusarjan läpät koneeseen eli ne kannattaa ainakin poistaa (jos ei ole vielä otettu pois). Itselläni on Turbotecin softa koneessa (n. 330 hv ja 680 nm). En ole parempaa matka-autoa vielä omistanut (hiljaisuus, ajo-ominaisuudet, suorituskyky jne) vaikka melkoinen määrä eri näköisiä autoja on ollutkin. Kannattaa etsiä se ns. VOLL-varusteltu yksilö niin ei jää harmittamaan hilppeiden puute :) omastani löytyy mm. dynamic drive, HUD, PRO stereot ja navi, tuuletetut comfort nahkapenkit muistilla, panoraamakatto, adaptiiviset valot...). Perushuolloilla on menty nyt kolmisen vuotta. Autot ovat toki yksilöitä mutta suosittelen silti lämpimästi! Nyt 20 tkm keskikulutus reippaassa ajossa (puolet matkaa ja puolet kaupunkia) on 6.4 l/100km. Lisäksi jos pitää vetää esim. venettä niin vetokyky on tuossa 2000 kg. Ja muuten pre-LCI:ssä on ollut paljon suutin ongelmia ja sähköhäikkiä mutta tosiaan tuolta BTCF:ltä saa hyvää tietoa.

Äänestä

mitä tarkottaa pre-LCI?

Äänestä
  • E60/61-malleihin tehtiin facelift vuoden 2008-malleihin.

    Facelif-mallit tunnetaan LCI-malleina (Life Cycle Improvement?).

    Tehot kasvoivat, varustelu parani, pieniä muutoksia koriin. Tuolta:
    http://5series.net/information/

    sivun lopusta löytyy dokumkentti 2008 LCI Detailed Changes Bulletin

    Äänestä

  • Pekka- kirjoitti:

    E60/61-malleihin tehtiin facelift vuoden 2008-malleihin.

    Facelif-mallit tunnetaan LCI-malleina (Life Cycle Improvement?).

    Tehot kasvoivat, varustelu parani, pieniä muutoksia koriin. Tuolta:
    http://5series.net/information/

    sivun lopusta löytyy dokumkentti 2008 LCI Detailed Changes Bulletin

    Eikös se ollu 2006, kun tuli se nappistarttikin?

    Äänestä

tselläni on Turbotecin softa koneessa
Mahtaa olla laiton juttu vähäpäästöisessä?

Äänestä

Moro!Minulla535d-06 suomi auto ja olen auton toinen omistaja autossa kaikki varusteet autolla ajettu 303 jarapiat ja kaikki toimii..

Äänestä

10-15 vuotta vanhassa autossa on sitten aina vanha tekniikka ja kaikenlaista joutuu korjailee. En ehkä noin vanhaa suosittelisi.

Äänestä

Eiköhän sekin bemarin rimpula pääty prässiin melko nopealla aikataululla!!

Äänestä

Itsellä 3.s 500d, nyt535d 4-08, hienostunut vielä 160tkm ajettuna, luotettava, ei katsastus-ongelmia, xenonit ok , vaihteiston toiminta esimerkillistä, kulkee 6l lla.

Äänestä
  • Ai kulkee vielä kutosella, mun Volvo vääntää 9 vaihteella vielä kun panssarivaunu, taas nähdään miten BMW tulee muita jäljessä, auoilla pari vuotta ikäeroo mut vaihteilla 3, ei hyvä.

    Äänestä

  • Jebbhaas kirjoitti:

    Ai kulkee vielä kutosella, mun Volvo vääntää 9 vaihteella vielä kun panssarivaunu, taas nähdään miten BMW tulee muita jäljessä, auoilla pari vuotta ikäeroo mut vaihteilla 3, ei hyvä.

    "kulkee 6l lla."

    Luetun ymmärtäminen ohoi. 6l = 6 litraa.

    Äänestä

  • Volvokuskilla noin 9 lukihäiriöö.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Volvokuskilla noin 9 lukihäiriöö.

    Ja 9 cm penis.

    Äänestä

Tavis 350 Mesessä enemmän potkua ja laatua, hintaakin myös.

Äänestä
  • Höpö,höpö. Mersun "laatu" kestää 5-6-vuotta ja sen jälkeen merkki lupaa enemmän kuin antaa, paitsi vikavaloja aamuisin tauluun.

    Äänestä

Ei maksa vaivaa, on korjaamolla useammin yötä kuin omassa pihassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Autokuume kirjoitti:

Elikkä hakusessa olis tommonen 535 tiisseli tod näk saksanmaalta onko kokemuksia autosta kiinostaisi mitä miinuksia ja plussia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu