BMW 535d vm05-07 KOKEMUKSIA?

Autokuume

Elikkä hakusessa olis tommonen 535 tiisseli tod näk saksanmaalta onko kokemuksia autosta kiinostaisi mitä miinuksia ja plussia?

20

10885

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkenna

      Farkkuna vai sedanina?

      • hanSki0608535d

        3vko kokemuksella -08 160kkm ajettu farkku, erittäin suuntavakaa 245-40-18 hankook eilla, muutenkin OK,, jos ,,, ehjä, eka vika=
        panorama katto vuotaa= suhisee


    • Pekka-

      Kokemusta farkkuna, tosin -08 mallista.

      Ostaessani (2010) oli ajettu 100 000, nyt 175000. Sain vuoden takuun, jona aikana ei tapahtunut mitään normihuollon lisäksi, Toisena vuonna meni antennivahvistin katolta ~250 EUR merkkiliikkeessä. Sen jälkeen vain nomihuollot.

      Hieno peli, ei kaduta yhtään.

      Kannattaa kuitnekin muistaa, että merkkiin katsomatta autot ovat yksilöitä, Ostaessa kannattaa tarkistaa kaikki mahdollinen, jos Saksasta ostat niin osta viralliselta merkkimyyjältä, jolla tuon ikäisiä ei taida paljoa enää olla.

      --

      • Pekka-

        Vielä,
        Plussat: Mukavan tehokas, tilava, hyvin varusteltu (HUD, kaarrevalot, yönäkö, navi, ym)
        Miinusta: Mittasuhteiden arviointi hankalampaa kuin edellisessä korimallissa.


        En ole katunut ostoa.


    • buimuri

      rekisteröidy www.btcf.fi. Sieltä löydät kattavan listan mitä kannattaa tsekata ostovaiheessa ja muutenkin enemmän tietoa ko. autosta ja tyyppivioista (farkussa mm. panoraamakaton vedenpoistoletkut tukkeutuvat helposti, perän kompuran letkut vuotavat usein jne.. . Itselläni on 535d LCI -07 ajettu nyt n. 270 tkm mutta kilsoja ei kyllä tunne. Tuohon omaan on vaihdettu saksassa takuuseen kone aikanaan kun oli imaissut imusarjan läpät koneeseen eli ne kannattaa ainakin poistaa (jos ei ole vielä otettu pois). Itselläni on Turbotecin softa koneessa (n. 330 hv ja 680 nm). En ole parempaa matka-autoa vielä omistanut (hiljaisuus, ajo-ominaisuudet, suorituskyky jne) vaikka melkoinen määrä eri näköisiä autoja on ollutkin. Kannattaa etsiä se ns. VOLL-varusteltu yksilö niin ei jää harmittamaan hilppeiden puute :) omastani löytyy mm. dynamic drive, HUD, PRO stereot ja navi, tuuletetut comfort nahkapenkit muistilla, panoraamakatto, adaptiiviset valot...). Perushuolloilla on menty nyt kolmisen vuotta. Autot ovat toki yksilöitä mutta suosittelen silti lämpimästi! Nyt 20 tkm keskikulutus reippaassa ajossa (puolet matkaa ja puolet kaupunkia) on 6.4 l/100km. Lisäksi jos pitää vetää esim. venettä niin vetokyky on tuossa 2000 kg. Ja muuten pre-LCI:ssä on ollut paljon suutin ongelmia ja sähköhäikkiä mutta tosiaan tuolta BTCF:ltä saa hyvää tietoa.

    • ???

      mitä tarkottaa pre-LCI?

      • Pekka-

        E60/61-malleihin tehtiin facelift vuoden 2008-malleihin.

        Facelif-mallit tunnetaan LCI-malleina (Life Cycle Improvement?).

        Tehot kasvoivat, varustelu parani, pieniä muutoksia koriin. Tuolta:
        http://5series.net/information/

        sivun lopusta löytyy dokumkentti 2008 LCI Detailed Changes Bulletin


      • tsööp
        Pekka- kirjoitti:

        E60/61-malleihin tehtiin facelift vuoden 2008-malleihin.

        Facelif-mallit tunnetaan LCI-malleina (Life Cycle Improvement?).

        Tehot kasvoivat, varustelu parani, pieniä muutoksia koriin. Tuolta:
        http://5series.net/information/

        sivun lopusta löytyy dokumkentti 2008 LCI Detailed Changes Bulletin

        Eikös se ollu 2006, kun tuli se nappistarttikin?


    • Päästöt kasvaa

      tselläni on Turbotecin softa koneessa
      Mahtaa olla laiton juttu vähäpäästöisessä?

    • SSalminen

      Moro!Minulla535d-06 suomi auto ja olen auton toinen omistaja autossa kaikki varusteet autolla ajettu 303 jarapiat ja kaikki toimii..

    • Vanhatbemarit

      10-15 vuotta vanhassa autossa on sitten aina vanha tekniikka ja kaikenlaista joutuu korjailee. En ehkä noin vanhaa suosittelisi.

    • BemaristiJukka

      Eiköhän sekin bemarin rimpula pääty prässiin melko nopealla aikataululla!!

    • hanSkiR

      Itsellä 3.s 500d, nyt535d 4-08, hienostunut vielä 160tkm ajettuna, luotettava, ei katsastus-ongelmia, xenonit ok , vaihteiston toiminta esimerkillistä, kulkee 6l lla.

      • Jebbhaas

        Ai kulkee vielä kutosella, mun Volvo vääntää 9 vaihteella vielä kun panssarivaunu, taas nähdään miten BMW tulee muita jäljessä, auoilla pari vuotta ikäeroo mut vaihteilla 3, ei hyvä.


      • Hohhoijakkaa
        Jebbhaas kirjoitti:

        Ai kulkee vielä kutosella, mun Volvo vääntää 9 vaihteella vielä kun panssarivaunu, taas nähdään miten BMW tulee muita jäljessä, auoilla pari vuotta ikäeroo mut vaihteilla 3, ei hyvä.

        "kulkee 6l lla."

        Luetun ymmärtäminen ohoi. 6l = 6 litraa.


      • Anonyymi

        Volvokuskilla noin 9 lukihäiriöö.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Volvokuskilla noin 9 lukihäiriöö.

        Ja 9 cm penis.


    • MikaArvaja

      Tavis 350 Mesessä enemmän potkua ja laatua, hintaakin myös.

      • Anonyymi

        Höpö,höpö. Mersun "laatu" kestää 5-6-vuotta ja sen jälkeen merkki lupaa enemmän kuin antaa, paitsi vikavaloja aamuisin tauluun.


    • Anonyymi

      Ei maksa vaivaa, on korjaamolla useammin yötä kuin omassa pihassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      190
      1663
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      86
      1423
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1068
    4. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      16
      955
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      929
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      43
      831
    7. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      124
      693
    8. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      666
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      651
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      607
    Aihe