Onko joku paljon parempaa kuin toinen,
suositteletteko ottaa pullosta tai pillereistä ?
Pidän kalanmaksaöljystä, viime talvena otin 2-3 kertaa viikossa ja lähes puoli dl kerrallaan, aivan vain dl mitasta juoden.
.
E-EPA, ym kalaöljykapselit ja vanha kalanmaksaöljy
7
598
Vastaukset 7
- Ei kai sillä ole
merkitystä miten tuotteen saa... Kauppamiehet sanovat että e-epa on parempaa mutta ne ovat kauppamiehiä...
- Yksilöllistä
Kalaöljyjen vaikutukset ovat hyvin yksilöllisiä. Sitä, mikä tähän on syynä, ei vielä tiedetä. Vaikuttaa siltä, että perintötekijöillä on osuutensa tässäkin asiassa. Joillakin kalaöljyt näyttävät vaikuttavat maksan toimintaan siten, että veren rasva-arvot muuttuvat huonommiksi, samoin kuin paastoverensokeripitoisuus.
- Kysymys ????????
Mistä tuollainen tieto löytyy;
"Joillakin kalaöljyt näyttävät vaikuttavat maksan toimintaan siten, että veren rasva-arvot muuttuvat huonommiksi, samoin kuin paastoverensokeripitoisuus."
- 9485647
Kannattaa katsoa, mikä siinä on epa-ja dha pitoisuus.
Tuo määrä kuulostaa vähän paljolta...- nestemäinen kalaöljy.
minkä verran tuota epa ja dha suositellaan otettavan päivässä?
- nestemäinen kalaöljy..
nestemäinen kalaöljy. kirjoitti:
minkä verran tuota epa ja dha suositellaan otettavan päivässä?
Supplement Facts Serving Size: 1 Teaspoonful (5 ml) Servings Per Container: 100 Each Teaspoonful Contains % D.V. Calories (energy) 40 Calories from Fat 40 Total Fat 4 g 6%* Saturated Fat 1 g 5%* Polyunsaturated Fat 2 g † Monounsaturated Fat 1 g † Cholesterol 15 mg 5% Vitamin E Natural (d-Alpha Tocopherol) 10 IU 33% Omega-3 Fatty Acids* 1,600 mg † EPA (Eicosapentaenoic Acid) 800 mg † DHA (Docosahexaenoic Acid) 500 mg † Other Omega-3 Fatty Acids 300 mg † * Percent Daily Value is based on a 2,000 calorie diet. † Daily Value (DV) not established. * Omega-3's reported as glyceride units Shipping Weight .
Olen ottanut tätä kaksi teelusikallista päivässä=10ml. Onko liikaa dha/epaa? - 1932 yritä vähäsen
nestemäinen kalaöljy.. kirjoitti:
Supplement Facts Serving Size: 1 Teaspoonful (5 ml) Servings Per Container: 100 Each Teaspoonful Contains % D.V. Calories (energy) 40 Calories from Fat 40 Total Fat 4 g 6%* Saturated Fat 1 g 5%* Polyunsaturated Fat 2 g † Monounsaturated Fat 1 g † Cholesterol 15 mg 5% Vitamin E Natural (d-Alpha Tocopherol) 10 IU 33% Omega-3 Fatty Acids* 1,600 mg † EPA (Eicosapentaenoic Acid) 800 mg † DHA (Docosahexaenoic Acid) 500 mg † Other Omega-3 Fatty Acids 300 mg † * Percent Daily Value is based on a 2,000 calorie diet. † Daily Value (DV) not established. * Omega-3's reported as glyceride units Shipping Weight .
Olen ottanut tätä kaksi teelusikallista päivässä=10ml. Onko liikaa dha/epaa?sinulla on erikoista kalaöljyä, kun ei sisällä A-vitamiiniä ?
Juuri A-vitamiinin ja Kolesterolin takia kalaöljyt ovat vähemmän suositeltavia, eikä niitä voi ottaa jos ottaa lisäksi joskuskin monivitamiineja sillä silloin tulee A-vitamiiniä liikaa ja siitä on monenlaista harmia, vii eisin yllättävä on maksasairaus.
Cholesterol 20 mg 7%
Vitamin A 850 IU 17%
nuo molemmat ovat ei toivotuja ja todella helposti imeytyviä, lisäksi molempia saa liikaa verrattuna muihin lisäaineisiin, joten em. ei pidä syödä yksinään.
mm. a-vitamiin saa ruoasta koskam moneen sitä on lisätty, ja jos haluaa lisää niin Porkkana on turvallinen, siitä saa mutta ei liikaa.
------------------------------------------------------------
"Onko liikaa dha/epaa?"
en ole kuullut että olisi liikaa tavalliselle ihmiselle, minä syön, olen syönyt 3-5 vuotta jo 3-5 kertaisia määriä, vähintään kolmesta erimerkisestä kapselista.
Se tietysti on eri asia, kannattaako aloittaa syöminen nuorena, kalliiksi tulee, paljon halvemmaksi tulee, jos välttää pahoja rasvoja, punasta lihaa, leikkeleitä, makkaroita, yms. Se ruokatottumusten muutos on muuten helppoa, kun AINA vähän yrittää, se onnistuu. Minä en ole syönyt 20 vuoden aikan kuin korkeintaa 4 kpl 100 g grillimakkaroita, kun nuorena meni 2-3 pakettia viikossa. Viinereitä meni 20 viikossa, nyt puolikas korkeintaan 2 kk välein.
Kun yrittää, joskus onnistuu, en muuten ollut ylipainoinen, mutta kolesterolit oli jo 4,5 ja halusin elää ja nähdä lastenlasten avioitumisen ja heidän lapsensa, elin heidän takiaan.
Minusta tärkeintä ei ole pillerit, tärkeintä kohtuusyöminen ja kohtuumäärä on tärkeämpää, kuin monipuolisuus ja laatu.
------------------------------------------------------------
Calories 45
Calories from Fat 45
Total Fat 5 g 8%*
Saturated Fat 1 g 5%*
Cholesterol 20 mg 7%
Vitamin A 850 IU 17%
Vitamin D3 400 IU 100%
Vitamin E (as d-alpha tocopheryl acetate, d-alpha tocopherol & mixed tocopherols) 10 IU 33%
Omega-3 Fatty Acids 1,100 mg †
DHA (Docosahexaenoic Acid) 500 mg †
EPA (Eicosapentaenoic Acid) 400 mg †
100% Norwegian Cod Liver Oil 4.6 g †
* Percent Daily Values are based on a 2000 calorie diet.
† Daily Value (DV) not established.
Reported as triglycerides.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 661110
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️42795- 69782
- 149726
- 72717
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37675Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)78663- 53647
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202576Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m115568Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19540- 52529
- 90498
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?10497Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail113494Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18490Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline112441YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25436Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65431Perussuomalaiset eiväy uskaltaneet tulla ulos bussista Helsingissä .
Perussuomalaiset erikoisessa tilanteessa Helsingissä – Eivät uskaltaneet tulla ulos bussistaan: ”Uhka käsin kosketeltavi158423