Onko jollakin ajankohtaista tietoa HOAS:n Kampin yksiöistä, esim. kuinka kauan joutuu jonottamaan? Neliöt=vuokra? Onko parveketta/saunaa? Jne jne
Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan! :)
HOAS:n yksiöt Kampissa?
5
726
Vastaukset
- On.
"Opiskelija, nämä kämpät voit unohtaa"
"Helsingin opiskelija-asuntosäätiön Hoasin asuntohakemusjonot ovat kasvaneet ennätyspitkiksi. Tällä hetkellä asuntoa jonottaa 6000 hakijaa.
- Jonot ovat ennätyksellisen suuret. 2000-luvulla ei ole tällaisia jonoja ollut, enkä pysty muistamaan, että vastaavia olisi ollut viime vuosikymmenelläkään, Hoasin toimitusjohtaja Heikki Valkjärvi kertoo.
Pitkät asuntojonot tarkoittavat, että haluttuihin Hoas-taloihin Helsingin kantakaupunkiin on entistäkin hankalampi päästä.
Valkjärven mukaan esimerkiksi vuosi sitten jonossa oli noin 5300 hakijaa, eli kasvua on tullut noin 13 prosenttia.
Syynä ennätyksellisiin jonoihin Valkjärvi pitää yleistä asuntomarkkinatilannetta: vuokra-asuntoja ei ole valmistunut siinä tahdissa kuin niille on kysyntää.
Hoasin suosituimmat asuinalueet ovat Helsingin kantakaupungissa, missä opiskelija-asuntoja on muun muassa Kampissa, Katajanokalla, Arabianrannassa ja Merihaassa.
Espooseen ja Vantaalle sekä Helsingin lähiöihin jonot ovat lyhyempiä. Esimerkiksi Itä-Vantaan Koivukylästä, Ruskeasannasta ja Korsosta löytyy heti vapaita perhe- ja kaveriasuntoja."- Van Dan
Eihän Vantaalla oo yliopistoa.
- aergea
Van Dan kirjoitti:
Eihän Vantaalla oo yliopistoa.
"Eihän Vantaalla oo yliopistoa."
Kyseessä on "opiskelija-asuntosäätiö", ei "yliopisto-opiskelijasäätiö". Tietysti voisi naputtaa vaikkapa siitäkin, että "eihän Vantaa eikä Espoo oo Helsinkii". - juuri näin
Van Dan kirjoitti:
Eihän Vantaalla oo yliopistoa.
niin, eihän vantaalta voi käydä helsingissä opiskelemassa ja töissä
- kjnkjnkj
Ei kannata mitenkään olettaa, että edes jonottamalla saisi yksiön Kampista. Sinunhan pitää ensin asua Hoasilla solussa, ja sitten voit myöhemmin hakea yksiötä.. Se, että saatko sen Kampista on ihan arpapeliä. Pelkästään Kamppia siihen ei kannata laittaa, koska silloin voi olla ettet saa yhtään mitään asuntoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 364270
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1344057- 633695
- 873551
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333527Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643341- 842906
- 542825
- 252616
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142314