Mistä susipelko johtuu?

ondn

Tietämättömyydestä.

11

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei, vaan

      Tiedosta.
      Tieto lisää tuskaa.

      Susien tappamiksi tiedetään 110 suomalaista lasta, 1800 luvulta alkaen. Vanhemmista tapauksista ei ole tilastoja.

    • kiellettyä?

      Ihmisten lähelle tulevia susia ei vaan tarvita. Niillä pitää olla peloite. Nyt ei ole, kun ampua ei saa.
      Metsään meno on jo arveluttavaa. Ihmiselle on annettu valta telluksella. Sitä on lupa käyttää. Kunhan päättäjätkin sen ymmärtäisivät ja viherpiipertäjät.

      • oweon

      • hukka perii veron
        oweon kirjoitti:

        Tässä faktaa vaarallisimmista eläimistä Suomessa.
        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013022016698165_uu.shtml

        Susi tappoi eilen koiran Perhossa. Muuta ruokaa on yllinkyllin mutta silti pitää koirat tappaa.
        Matkaa lähimpään taloon pari sataa metriä. Alueella paljon lapsiperheitä.


    • petoasiantuntija.

      Näiden susianarkistien pelko susiin johtuu siitä, että he pelkäävät susien sukupuuttoon kuolemista, vaikka viimeisten tutkimuksien mukaan susi on yksi maailman sopeutuvin petoeläin jopa intian helteisiin, missä se on lisääntynytkin räjähdysmäisesti.

    • Kysyn vaan?

      Sitä pelkää vihaista pystykorvaakin.....niin miksei sitä suttakin.....ja sudet ja karhut ovat vaarallisempia tuolla erämaassa, kun olisivat taajamissa....täällä pääsee aina asuntoon tai autoon karkuun, mutta erämaassa autosta kilometrejä kaukana asia on toisin.

      Ps. Alajärvelläkin tai jossakin eteläpohjanmaalla poliisi ilmoitti, että karhu lähti semmoiseen paikkaan missä siitä ei ole ihmiselle vaaraa.....siis meniköhän se ite eläintarhaan....vai valehteliko paikallinen poliisiviranomainen?

    • perheenjäseniä

      Sudet tarttuivat 7-vuotiaaseen poikaan Ähtärin eläinpuistossa – vammat vakavia

      Mutta, eihän susi pitänyt käydä ihmisten kimppuun, ei edes hyvin ravittuna?


      Poliisin mukaan paikalla olleet henkilöt olivat saaneet irrotettua sudet irti pojan kädestä. Poika on toimitettu hoitoon Tampereen yliopistolliseen keskussairaalaan. Kädessä olevat vammat ovat poliisin mukaan vakavia.

      – Poika ei muuten ole hengenvaarassa, mutta käden vammat ovat kuitenkin sellaisia, että ne vaativat enemmän hoitotoimenpiteitä, Marttala sanoo.

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005097139.html

      • kaksjalkanen

        No eihän ne mitään lemmikkejä ole, vanhemmat mukana?
        Tuli vain mieleen mikä se pahin peto on kautta aikojen, uutisia kun kattelee päivittäin ja lukee lehtiä ei voi kun ihmetellä mihin raakuuksiin tämä kaksjalkanen pystyy.


    • SimoToini14

      Sudesta.

    • Juurenasavuolisakea

      Suitena eläin meterologia ei ole kuitenkaan pätevä nyky-aika infrastruktuuriohjelmistoina.
      Eli se on eläin omistettavaksi ei ihmisenä esittämiseksi.

      Sutena eläin ei ole kuljetettava kaupunki-alueelle se ei ole koti-eläin lemmikki ja on melko iso.

      Sutena eläin pari-suhteena, on eläimen kaltainen infrapuna, ulkoinen ei käsiteltävissä pitkä-aikainen.

      Sutena eläin ei ole pelottava ylirasite-tilasta psykoosi-hoidon yhteydessä käyttö soveltuva pitkä-aikais, kierrätys ja vihreä liike sijaan.

      Sutena eläin, ei käsiteltävissä koti-eläin kaltaisena, vaan sen eristämisenä, eristäytymisenään,
      ylirasite-tiloin hakemalla jo apua puhe-taidoton tai kieli-kyvytön sekavuus-tilaan.
      Miksi meillä olisi varaa tällaisen teidän fobian hoitoon?

      Sutena eläin soveltuvuus, hormonaalisesti, erinomaisena kaksois-kumppanina ja pari-suhteena tämän, lääkitys eristämisenä, tahdottomuus suljettu osasto-hoito, sijaan eläin kärsiminen elinperäinen vamma, koko nisäkäs alkuperärodun koira, laaja ja koti-eläin kaltainen joksi ei ole tarkoitettu edes eristämisestä häkki, tilana.

      Susi ei verenvuodon käyttämiseen, pysäyttämisenä soveltuva ja ei ole soveltuva hirvenajoon edes eristetysti vankeutena koti-eläin roduksi.

      "Mies vastasi ettei käytä sillä tavalla se ohjelma useinkaan koska ajatteli silloin vanhanaikaisemmasti ja ei tiennyt ettei se ole eläimen susi osalta ollenkaan mahdollinen alkuperäis-eläin rodun kunnioittamiseen. "

      Hei mies joka viestit Sinille hänen tunnistamisesta voitko ymmärtää että ettet ole sen kaltainen alirotu?


      Ja naisen allekirjoittaneen osalta rotu nimetä tunniste
      ulkoinen
      ulkopuolinen
      mies
      ikä
      - Saanhan mää sekaisin olla..
      ostamiseksi
      häirintä
      kotiin tunkeutua
      laaja vahinko

      materialismiton
      ei albinismi osin
      sen ylirotu
      malli
      lyhytkestoinen
      efektiivinen
      ohjelmallinen

      Miksi mulla ei ole tullut mieleen ettei mitään näissä saa seurailla?
      osallistumaton
      auditiivisuudeton
      normittomuus kivun tuottoa, kieltona laiminlyöden

      syyttelemätön
      poissa-oleva
      kiristää toista henkilöä, käyttäen

      Koon osalta laajat skaalat vaihtelut kategoriaan.

      sivu 61
      "Dorte halusi huutaa EI! mutta leuat eivät totelleet. Niillä oli tarpeeksi työtä pureutua yhteen. Tähdet olivat todellisia! Taivas! Mutta ei tämä."

      ei me olla huonosti soveltuva rotu naisena alueella, eläimeen verrattavakaan he ovat tosiaan syntyneet siksi

      En minä koe tätä mielenterveyshoidoksi, turvallisuudeksi mutta varsinaisesti sellaista fobiaaa meillä ei ole kohdata eläintä edes turva-varustuksen ollessa, sen käsittelyyn, jo hyvin vähäinen, määrittely.

      > Tämä on psykiatriselle.
      ei allekirjoittanut, mies

    • SimoToini14

      Susipelko johtuu susista. Siellä missä ei ole susia, ei ole susipelkoakaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      26
      3308
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      17
      2254
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      130
      1884
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1276
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1137
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1022
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      40
      931
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      55
      801
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      741
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      725
    Aihe