Haluaisin keskustella Suomen suurmiehistä tämän pohjalta

Tle mukaan!

Jorma Ollilan nuoruus: Tiedonhalua, sinnikkyyttä ja valokuvia höyrykameralla
25.10.2013, Lauri Sihvonen
Seura kävi alkuvuodesta 2008 jäljittämässä Jorma Ollilan lapsuus- ja nuoruusvuosien vaiheita Pohjanmaalla. Haastateltavaksi saatiin muun muassa Ollilan isä, serkku, entiset luokkakaverit ja opettaja. Kurikassa paljastui, että Jorma Ollila oli valokuvannut luokkakavereitaan eräänlaisella ”höyrykameramallilla”.

Seurassa 4/2008 ilmestynyt laaja juttu kartoitti Nokian ja Shellin hallituksen puheenjohtajan Jorma Ollilan viisauden alkuperää. Ollila oli tuolloin juuri valittu EU:n viisaiden puheenjohtajistoon.

Jutussa puhuu muun muassa Jorma Ollilan serkku Matti Ollila, joka luonnehtii menestyneen serkkunsa kykyä esiintyä julkisuudessa pohjalaisena.

”Jorma on osannut käyttää sitäkin hyväksi. Pohjalainen hulluus on sitä, että muutut vähitellen sellaiseksi mitä puhut”, Matti Ollila kertoo toimittaja Anssi Orrenmaan jutussa.

Entinen luokkakaveri Voitto Parkkonen taas muistelee jutussa, miten Jorma oli koulussa valokuvannut luokkakavereitaan jonkun kameralla.

”Hän antoi huumorintajuisen vaikutelman itsestään. Sanoi kameran olevan sellaista höyrykameramallia.”

Jorma Ollilan elämästä kertova, Ollilan yhdessä Harri Saukkomaan kanssa kirjoittama teos Mahdoton menestys (Otava) ilmestyi 17.10.2013. Kirjasta ilmestyy pian toinen painos. Ensimmäinen painos oli 25 000 kappaletta.

Seuran juttu Jorma Ollila – Viisauden lähteillä on luettavissa tästä linkistä.

Asiasanat: Jorma Ollila, Kurikka, lapsuus, Nokia, nuoruus, Pohjanmaa, Seinäjoki

Share on facebook

4

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ukkko

      Tampere-talon upeat puitteet mahdollistivat kaikkien aikojen

      hienoimman itsenäisyyspäivän juhlan!

      On vahinko, etteivät kaikki ymmärrä, mitä Suomen itsenäisyys merkitsee.
      (Pian saapunee taas se "nolla-apina" haukkumaan suomalaisia. Hän hokee koko ajan, että suomalaiset ovat
      nollia ja apinoita. Taitaa ite olla, se asuu Ruotsissa.)

      PISA-tutkimuksissa olemme eurooppalaista valtioista vieläkin paras,
      ja virolaiset ovat heti siinä perässämme.
      Suomensukuisten kansojen älykkyys ja luovuus kukoistavat, kun ovat viimeinkin päässeet sortajistaan eroon.

      Verenimijät heikensivät kansaamme, kansojamme, mutta nyt olemme itsenäisiä.

      Jenni Haukio sai minusta ikiystävän, sillä hän ymmärtää suomalaisuuden hienouden, hän sanoi sen ääneen.

    • Ex virkamies

      Sain juuri luetuksi "Mahdoton menestys" - kirjan. Kirjasta lukija voi nostaa esiin asioita eri näkökulmista. Ollila on kaiken kaikkiaan ollut kovan luokan tekijä ja asioiden ymmärtäjä.

      Ollilan havainnot ja päätelmät selkeyttivät ja vahvistivat minulle eräiden asioiden tärkeää yhteyttä menestyksen syntymisessä. Tärkeintä on ajatukset ja draivi, jotka löytyvät ihmisistä. Menestyäkseen tarvitsee vain löytää nuo ihmiset. Kun ihmiset on löydetty, heille täytyy löytää oikea paikka.

      En voisi myöskään olla enemmän yhtä mieltä siitä, mikä tuhoaa yrityksen tai minkä tahansa yhteisön. Yhteisö tuhoutuu sisältä päin.

    • ei voi mitään

      Hepusta saa narsistin kuvan. Niinkuin joku sanoi, kuka tahansa olisi kännyköiden nousukautena voinut menestyä... tietysti myymällä kaiken Amerikalle. Hehee, se vaatii neroutta, tosiaan...................... Hollywood joka puolella. Kaikesta tehdään Amerikkaa ja Hollywoodia. Ihanata ihanata, saa heittää aivot narikkaan ja elää glomourissa.

    • Ex virkamies

      "Ei voi mitään", et ole selvästikään lukenut kirjaa etkä tunne asiaa. Se ei estä sinua purkamasta negatiivisuuttasi sopivaan kohteeseen. 1990-luvulla kulutuselektroniikka tuotti rankasti tappiota, joten tarvittiin kännykkä, jollaista ei ollut vielä rakennettu. Nokian toimitusjohtajana Ollila oli avainasemassa Nokian pelastumisessa. Mutta Ollila ei ota siitä enempää kunniaa itselleen kuin on kohtuullista. Hän antaa kunniaa rutkasti suomalaisille insinööreille ja ns. viisikon jäsenille.

      Suomessa on vaikea olla menestynyt saamatta ilkeilyä osakseen. Jos kovaa faktaa ei löydy, niin sitten mielikuvitus avuksi. Jos se on rajoittunut.aina löytyy "joku jotakin sanonut",

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      73
      10550
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      243
      4506
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      157
      3908
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      163
      3398
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      48
      3175
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      49
      2887
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2432
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      20
      1980
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      62
      1736
    10. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      26
      1471
    Aihe