Lentoni lähtee lauantaiaamuna 8.15. Minulla olisi mahdollisuus kahdella bussilla lentokentälle, toinen olisi perillä 5.35 ja toinen 6.35. Ehdinkö hyvin baggage droppiin jos teen lähtöselvityksen jo etukäteen netissä sekä ehdinkö turvatarkastuksen jälkeen portille? Lento on siis Helsingistä eurooppaan. En ole koskaan aiemmin lentänyt aamulla, vain iltapäivisin kun ihmisiä on melko paljon ja silloin jopa 2h aiemmin kentällä on joskus ollut liikaa, joten riittääkö tuo 1h 40min mielestänne? Lentopäivä on 7.12. jos se mitään merkitsee.
Lentokentälle saapuminen APUA
4
336
Vastaukset
- aloittaja!
Tulipas huonoa suomea. Siis olisi mahdollisuus SAAPUA kahdella jne. Ja ehdinkö siis jos tulen tällä myöhäisemmällä bussilla.
- Ajoitus
7.2 ei ole bisnesmatkaajia pahemmin, veikkaan että kentällä on suhkoht rauhallista, ellei lähtösi ole T2sta ja satu olemaan jonkin ison kaukolennon lähtöselvitys juuri silloin ja laumaa vaikka kinuskeja ihmettelemässä...
Suurempi riski on jos bussi sattuu myöhästymään. - aloittaja!
Lähtö on nimenomaan T2, joten siksi kyselin ja siellä ainakin päivällä on aina pientä ruuhkaa. T1 olen lentänyt vain kerran ja ns. kävelin suoraan lähtöselvityksestä turvatarkastuksen läpi portille odottamaan sen 1,5h mikä jäi sitten aikaa.
Taidan siis ottaa sen aiemman bussin sinne kentälle, ei ainakaan sitten ole pelkoa myöhästymisestä ja voin juoda vaikka kallista kahvia kentällä. - 19+9
Kannattaa ottaa aiempi. Kelikin voi olla huono, ja mieluummin ainakin itse joisin kahvia kentällä kuin hermostuneena vilkuilisin kelloa. Isot kaukolennot taitavat lähteä alkuillasta, mutta tuohon aikaan lähtee muuten paljon koneita. Bisnesmiehet eivät juurikaan edes baggage dropia tarvitse, ja tasokorttilaiset/bisnesluokan matkustajat pääsevät omaa linjaa turvatarkastukseen, joten heidän puuttumisensa ei välttämättä paljoa vaikuta. Täyttyy se terminaali lomamatkailijoistakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?931851- 851292
- 1101143
- 761027
- 113961
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36772
- 47771
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48731- 33693