Alkaa eläkeikä häämöttää, mutta en saa tolkkua mitä alennuksia saa eläkkeellä. Tiedän että vr:n alennus on 25% kansaneläkkeellä, mutta onko muita ? Asiallisia vastauksia pyytäisin, jos joku tietäisi. On niin sotkuista tietoa kelan ja muitten sivuilla, etten ymmärrä.
Etuudet
Ymmärtämätön
12260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Konsertit, elokuvat, En tiedä paljonko alennuksia.
Tuleeko niihin alennus?
Linja-auto 30% Juna 50% ja joissakin paikoissa myönnetään alennuksia, mutta ne tuntuu olevan harvassa. Nämä kaksi kuitenkin täysin varmoja. Kannattaa ilmeisesti hankkia eläkekortti kun tuskin saa ilman sitä, en kyllä siitä ole varma.
Junissa on alennus 50 % , kun on eläkeläiskortti. Työeläkeyhtiöiltä tulee pyytämättä, Kelasta en tiedä, kannattaa kysäistä Kelalta, jos sitä ei kuulu.
Pitkän matkan, yli 80 km muistaakseni, bussimatkoista saa alennusta 30 %.,
Siinäpä ne sitten on, muut alennukset ovat riippuvaisia kustakin kaupungista, saako uimahallissa uida puolella hinnalla, jossain jopa maksutta, saako teatterista, konsertista alennuksia.
Myös yksityiset saattavat tarjota eläkeläishintoja, joku messulippu pari euroa pienempi, kampaajalla eläkeläisalennus tms.
Kunnan palveluita, kotihoito tms käsittääkseni laskutetaan tulojen mukaan.
Joissain kaupungeissa voi olla paikallisliikenteessäkin eläkeläislippu, tietääkseni Helsingissä ainakin. Taitaa olla harvinaisempaa.
Tietysti eläkeläinen voi saada taksiseteleitä käyttöönsä, jolloin pääsee ajamaan bussilipun hinnalla, mutta niistä päättää sosiaalilautakunta lääkärin suositusten perusteella.
Kelalta voi tarkistaa eläkeläisen asumistuen.
täysväärin, ei ole semmoisia lippuja
Eläkeläiset pääsevä puolella hinnalla kello 9 ja kello 2 välillä
Kiitos. Luulin, että enemmän on mahdollisuuksia saada alennuksia, mutta hyvä kun edes eläke alkaa tulemaan.
Uimahallit, kuntosalit, leffat, teatterit ainakin antavat alennusta.
Kun on alle tuhannen euron eläke, niin sittenhän se tappelu eduista alkaakin vasta ja eläkeläisenhän pitäisi saada nauttia vapaudestaan. Onneksi voi edes jotakin tienata eläkkeen lisäksi, ettei joudu sosiaalitoimistoon menemään. Onpa hyvin asiat järjestetty eläkeläisille. Entäs jos liittyy johonkin ryhmään niin saako siitä alennuksia ? Täytyy selvittää.
Sairaseläke, Sairaseläke, Sairaseläke???
Tarkoitat varmaankin sairauseläkettä? Sellaista eläkettä ei ole kuin sairaseläke ja tuskin eläke on sairas.