mikä ois kiva ja hyvä harrastus ihmiselle
joka on aika kiireinen, ei pidälukemisesta
teline voimistelusta, hevosista tai miettimsestä eikä koti läksystä ja on 11 vuotta ja tyttö
kiitoos!!
joka on aika kiireinen, ei pidälukemisesta
teline voimistelusta, hevosista tai miettimsestä eikä koti läksystä ja on 11 vuotta ja tyttö
kiitoos!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
moi...
mä aattelin vastaa sulle...
sun pitää kokeilla erillaísii harrastuksii
ja päättää sitten!!!
elikkä soittamaan. niin, jotain instrumenttia.
Ala vaikka harrastamaan ammuntaa (11-vuotias ei saa ampua muuta kuin ilma-aseilla)ilmakiväärillä tai ilmapistoolilla. Voi kuulostaa tylsältä mutta on todella kiinnostavaa kannattaa ainakin kokeilla jos on mahdollisuus. Seuran aseella/aseilla saa varmaan ampua jos seura omistaa sellaisen/sellaisia. Suosittelen.
Ja jos ammunta ei kiinnosta pätkääkään niin kannattaa kokeilla jotain itsepuollustus lajia esim: karate, taek won do, judo, aikido... yms
kokeile edes jompaakumpaa noista(mutta ensikädessä ammuntaa) niin melko varmasti löydät uuden kivan ja kiehtovan harrastuksen.
Terveisin: zone_93
voi myös jousipyssyllä, joka on kiehtova harrastus. Kokeile.
yleisurheilu.
Moi
Olen joskus ennenkin suositellut tekemistä kaipaaville seuraavaa:
- hae kotipaikkasi kulttuuritoimistosta luettelo paikkakunnan kulttuurijärjestöistä
- hae liikuntatoimistosta urheilu- ja nuorisojärjestöjen tiedot
Tämä jaottelu vaihtelee hieman eri kylissä.
Sitten levität paperit iloisesti ympäri kämppääsi ja heität tikkaa. Vaihtoehtoja on satoja ja harrastuksissa yksinäiselle ihmiselle tärkeintä on toiset ihmiset ja kyllä se harrastus suttaantuu sinä sivussa...
Mun 13-v tytär harrasti ed. paikassa cheerleader-toimintaa. Ei pelkää tanssityttönä matseissa, vaan oikeaa joukuelajia> porukalla harjoitellaa ohjelma, akrobatiaa, nostoja, joustavuutta, notkeutta, yhdessä oloa ja lujaa joukkuehenkeä.
Perustetaan tänne Hämeenlinnaankin oma joukkue samanhenkisille nuorille; tytöille ja pojille(heitä tarvitaan heittoihin ja kiinniottoihin).
On kilpailuja; SM, EM jopa MM-kisoja.
Älä ole yksin, tehdään porukalla jotain !!
Puutyöt on aina leppoisa ja mukava harrastus.
...käsitöistä? jos ei oo ompelukonetta, niin lankaa ja puokot tai virkkukoukun saa aika halvalla ja niillä voi tehä vaikka mitä! Niinku vaikka vaateita itelle tai lahjoje porukoille... Se on hauskaa!