Sorruin..taas..

Vihaanminua

Tuli sitten taas iltapalaksi vedettyä pussi sipsiä, iso paketti nuudeleita, pari leipää, pari suolakurkkua ja levy suklaata...Varmaan ois menny muutakin mut alkaa kaapit onneks ammottaa tyhjyyttään.. Yleensä ahmimisen jälkeen on pari kolme päivää itsekuri kohdallaan, nyt sorruin jo kolmatta iltaa peräkkäin... Hirveä morkkis jo nyt, pahimmillaan varmaan huomen aamulla.. Miksei mullakin vois olla hyvä itsekuri? Miks vaikka liikunta ei tuota hyvää oloa, vaikka niin hehkutetaan? Miksen pääse eroon tästä kierteestä..

3

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parantumassa

      Mene lääkäriin. Älä paastoa. Älä diettaa. Älä ruoski itseäs. Älä vihaa itseäs. Älä hauku itseäs&kehoas. Älä kiellä ruokia itseltäs. Älä liiku pakosta. Älä ajattele liikuntaa vain tapana polttaa syötyjä kaloreita.Älä ajattele: "syön nyt kaiken mahdollisen ja huomisesta lähtien laihdutan. ÄLÄ VITTU LAIHDUTA - se johtaa BED:issä (ja muissakin tapauksissa) ahmimiseen, ja bäng.. helvetti on irti ja noidankehä pyörii taas.
      Rakasta itseäs. Kehu itseäs. Usko itsees. Toivo parasta. Syö säännöllisesti -kunnon aterioita. Älä lietso pirua luovuttamalla ja vaikka lipsahtaisitkin, palaat kyllä ruotuun. Sinusta on siihen. BEDin kanssa taisteleminen tuntuu mahdottomalta mutta kun pyörä on pistetty liikkeelle, edes monet epäonnistumiset eivät sitä pysäytä. Syömishäiriöstä toipuminen on suurinpiirtein seuraavanlaista: yksi askel eteenpäin, kaksi taakse, jonka jälkeen valinta on jo paaljon helpompi.
      Toivon sydämestäni että paranet.
      Voimia, taistelu on pitkä ja raskas muttei mahdotonta voittaa.

      • Lasilintu91

        Moi "Paranemassa"! Kiitos ihanan kannustavasta viestistä. Minulla on syömishäiriö ja saan aina välillä ahmimiskohtauksia, joiden jälkeen on päällä hirveä ahdistus. Kiitos ohjeista ja neuvoista, annoit toivoa jauskoa paranemiseen!


      • parantumassa
        Lasilintu91 kirjoitti:

        Moi "Paranemassa"! Kiitos ihanan kannustavasta viestistä. Minulla on syömishäiriö ja saan aina välillä ahmimiskohtauksia, joiden jälkeen on päällä hirveä ahdistus. Kiitos ohjeista ja neuvoista, annoit toivoa jauskoa paranemiseen!

        Moi Lasilintu91! Ihana kuulla että sanoistani on hyötyä. Itse lainasin kirjastosta kirjan " Irti ahminnasta - kohti tasapainoisempaa suhdetta ruokaan " Suosittelen ! Kirja antoi vastauksia niin moneen asiaan. Ja kuten edellämainitsin, takapakkeja tulee, on vain sinusta kiinni kuinka jatkat eteenpäin. Mulla esimerkiksi lähipäivinä monesta syystä iski kohtaus mutta koska osaan käsitellä sitä, lopetin ennenkuin makasin sängynpohjalla vatsa turvonneena itsesäälin ja itseinhon vallassa. Haluan kuitenkin kertoo, nämä tuolloin meni ääntä kohti, eli siis söin n. Alle kympissä , jopa viidessä minuutissa:
        6 ehkä jopa 7 piirakanpalaa
        Pala vanilijajätskiä suklaanomparelleja
        5kaurakeksiä suklaakastiketta
        2 ruisleipää (yhdessä voi juusto tuorekurkkua ja toisessa pelkkä voi).
        Lasi kaakaota.
        Ennen söin vartissa n.:
        6 palaa ruisleipää REILUSTI voita
        Sipsipussi
        Suklaapatukka
        2 isoo annosta päivällisruokaa
        3'vaaleaa leipäpalaa taas REILUSTI voita
        Monta siivua juustoa.
        Että eiköhän sitä edistystä oo ainaki vähän tullu.
        Tsemppiä kaikille teille kanssakärsijöille
        :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      83
      3113
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      65
      2663
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      135
      2659
    4. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      5
      1964
    5. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      93
      1584
    6. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1336
    7. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      106
      1078
    8. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      87
      1058
    9. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      200
      1048
    10. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1004
    Aihe