Moi,
Olisiko kellään tallessa kotilämpökoneen asennus/käyttöohjetta?
Lähinna kiinnostaa missä kyseisessä kaapissa ja kesä/talvi säätö?
Ohjeen voisi lähettää [email protected] mikäli se joltain löytyisi, kiitos!
Olisiko kellään tallessa kotilämpökoneen asennus/käyttöohjetta?
Lähinna kiinnostaa missä kyseisessä kaapissa ja kesä/talvi säätö?
Ohjeen voisi lähettää [email protected] mikäli se joltain löytyisi, kiitos!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kokeilepa tästä osoitteesta:
http://www.ilmalammitys.net/tiedostot.html
Meillä oli kaapin yläpuolella kaakeleissa "salaluukku" jossa ko. vaihtopellit
meiltä se pelti löytyi kaapin yläpuolella olevasta laatikosta, johon tulee kanavat ullakolta ja ulkoa. ihmettelen vielä suuresti tämän mallin paljetoimintoa jonka tulisi säätää raittiin ilman määrää. ainakin meillä tuo paljeella automaattisesti säätyvä pelti pojottaa aina samassa asennossa huolimatta siitä miten paljon poistoilmaa puhalletaan ulos. ideana lienee että raitista ilmaa otetaan sisään poistoilmaa vastaava määrä
Tässä B-1000 mallissa ei ole paljetoimintoa. Meidän täytyy itse säädellä peltejä ja korvaus-, sekä poistopuhallustehoa. Lisäksi meiltä puuttuu varsinaiset tuloilmakanavat. Ilmaa tulee Nilcon elementtilaattojen alta, ohuesta lattian välitilasta. Tässä systeemissä on etunsa, mutta ainakin tämä meidän tuntuu olevan täysin karvalakkimalli. Kuinka älytön on mahtanut olla A-1000....
En ymmärrä kyllä kuka kokee olevansa niin tervekeuhkoinen että on varaa hengitellä ullakon ilmaa...
Kyllä tässä C1000 mallissa saa myös juosta säätelemässä lämpimän ilman määrää puhaltimen nopeuspotikasta. Yleensä se on pakkasilla 2 mutta lämpötilan laskiessa alle -20 asteen niin puhallin tulee olla jo 3. kiertoilman kyseinen vekotin ottaa eteisen ja lämmönjakohuoneen välisen säleikön kautta. ainakaan meillä raitista ilmaa ei tule tarpeeksi kiertoilman sekaan koska raitisilmakanavan puhallin puuttuu kyseisestä mallista. periaatteessa systeemi pyörittää tällä hetkellä samaa ilmaa päivästä toiseen.
Jakolaatikon olen päällystänyt äänieristyslevyllä. Lasivillan jätin alle. Jos alkuperäisessä 80 luvun moodissa, niin melko varmasti lasivillaa pääsee lämpimän ilman sekaan sekä tietenkin myös samalla hajua.
Patterissa meillä on kiinni oraksen stabila termostaatti jossa kiintoanturi kiinni asennettuna kiertoilmasäleikön lähelle. käsisäätö kyllä pelaa mutta tuo kiintoanturi tuntuu olevan pelistä pois. pystyyköhän tuota anturia vaihtamaan vai täytyykö koko termostaatti vaihtaa??
Poistopuolella on G4 luokan suodatin ja tulopuolella F5.
Täytynee puhdistaa LTO jossain vaiheessa kunhan keksin että miten se irroitetaan nätisti.
Kaikin puolin olen tyytyväinen lämmityspuoleen mutta ilman laatu saisi olla parempi. Mikäli kanavointi on tehty huolellisesti sekä eristykset siten että villapölyä ei pääse mistään sekaan niin järjestelmä on todella hyvä
Heh, meillä tulopuhallus on vain 2 tehoinen. "Kiertoilmasysteemi" on pelkästään iv-kaapin seinässä oleva luukku joka johtaa seinän välitilaan. Tuo ilma tulee luukusta kennon alapuolelle johon tulee raitisilmakin. Eli sama puhallin hoitaa molempia, raitisilmaa ja kiertoilmaa... Periaatteessa ihan hyvä, mutta tuo välitila on pölyinen ja saunan vieressä. Kun rakenteet lämpiää niin kiertoilma haisee tympeältä.
Pidän myös kaiken kaikkiaa nerokkaana lämmitysjärjestelmänä. Harmi tosiaan että ilma ei ole niin puhdasta kuin se olisi jos tulisi suoraan ulkoa. Harkitsenkin korvausilmaventtiileitä tuuletusluukkuihin.
Tuosta anturistai ei ole tietoa. Täällä palstalla on parikin asiantuntijaa joilla löytyy valmet tai vastaava... Missäköhän luuraavat inssi' ja kumppanit..
Ps. Itse sain apua tästä sivustosta, vaikka omaa mallia ei löytynytkään:
http://www.ilmalammitys.net/tiedostot.html
Tuolla siis Valmet Kotilämmön ohjekirjoja.
Heh, en huomannut että joku oli jo tuon linkittänytkin.
Mitenkäs c 1000 mallissa saa sen LTO:n irti putsausta varten? Onnistuiko Arpoja? Meillä ei ole muuta kuin imuroitu, vaikka käyttöohjeessa neuvotaan irroittamaan ja pesemään muutaman vuoden välein. Ei huoltomieskään osannut sitä irroittaai. Laite ollut jo 35 vuotta käytössä, muttei edellinen omistajakaan sitä ollut puhdistanut.
Hei voiko joku auttaa ilmalämmitys ja valmet kotilämpö tuloilmapuhallin rikki, miten saadaan irti ja pois sieltä luukusta, onko kukaan vaihtanut,,,,,,,,,,,,,, meidän järki ei saa otettua pienemmästä luukusta pois mitä puhallin on AUTTAKAA. Aika vaikeasti tehty juttu, mutta kait se joskus hajoo muiltakin .
Moi,
Minulta löytyy tuo LTO purkuohje, suunnitteluohje sekä asennusohje jos joku haluaa. Spostilla voipi kysellä ketjun alkupäästä löytyvästä osoitteesta.