Taistelin tänä huomenena keravalaisyrityksen valmistamaa jätekassia vastaan: säkkinen pysyi näet yhtä umpisuisena kuin kuulustelussa vaikeneva syyllinen. Pussi ei auennut sitä rypistellen, heilutellen tai suuta hinkaten - ei raottunut edes sen vertaa, että olisin saanut pitkän kynteni sivujen väliin.
Kyseessä ei ollut elämäni ensi kerta, kun tulin näin tylysti muovipussin torjumaksi. Onko vinkkejä: miten tällaisen jätepussin saa auki ... vai olenko ostanut erän ns. maanantaikappaleita?
Jätekassi rullalta, miten auki?
8
232
Vastaukset
- ? ?
Pohjan puolela on ainakin vaikeampi avata. Mikäli pussi on liian liukas kostuta sormet ja yritä uudestaan. Jos ei auta ota neula ja avaa sillä. Jos ei auta ota 2 teipinpalaa ja liimaa osittain molemmille puolille pussia ja vedä varovasti toisista pois päin.
Kiitos ohjeista! Noita sormienkostutus- ja aputeippiohjeita voisin kokeillakin; neuloin tulisin kenties pussin avaamisen sijasta ottaneeksi verikokeen sormenpäästäni.
- auki on
Nahka- tai kumihanskat käteen - kyllä aukee.
- nekin maksaa
"ei raottunut edes sen vertaa, että olisin saanut pitkän kynteni sivujen väliin."
-Tulkikohan ne säkit maksettua, kun itsekkin myönnät olevasi pitkäkyntinen.. - Helppoakin
Sama kikka kun "hedelmäpusseissa". Se kahva sormien väliin ja kivasti lipsauttaa niin aukeaa ilman ongelmia. Siitä pussin suusta on turha yrittää repiä. Menee vaan hermot.
- kahvataikuri
ensiksi jätekassiin tarvisi taikoa kahvat...
- Helppoakin
kahvataikuri kirjoitti:
ensiksi jätekassiin tarvisi taikoa kahvat...
Täh? Jos kyse kasseista niin onhan niissä kahvat? Vai eikö? Aloittajan ongelma oli kassin avaus. Kassissa on aina kahvat. Muuten se on pussi ja siinä ei luonnollisesti ole kahvoja. Pussi taas aukeaa samalla periaatteella pussin reunasta. EI KESKELTÄ. Mieluummin siitä reunasta joka viimeeksi irtosi edellisestä.
Pitääkö tästä kirjoittaa tietokirja.
- silmä tarkkana
Täällä on ohjeet:
http://www.katsomo.fi/?progId=140647
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä21212007- 298238
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.606398Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1785329- 585020
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai524548Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1214472- 1233998
- 833472
- 592072