Jos jatkojohdon kytkin katkaisee vaan toisen piuhan, onko tälläinen kytkentä laillinen? Vai mitä ongelmia eteen tulossa
Olen siis 1-wire ohjauksella kytkettävää jatkojohtoa tekemässä ja haluaisin yhdellä relekortilla nyt pärjätä, yksi napainen rele mokomassa. Tulee ohjaamaan valoa tai vastaavaa pientä kuormaa.
Jatkojohdon kytkin?
14
2639
Vastaukset
- on....
Ihan yhtä laillinen kuin pöytä- tai jalkalampunkin kytkin joka katkoo milloin nollaa ja milloin vaihetta pistotulpan asennosta riippuen.
- Laitela
Pitää katkoa molempia. Jos vahingossa menee "väärinpäin" niin voi tulla ongelmia kun pelkkä vaihe päsee laiteisiin. Elikkä laite voi mennä rikki joten unohda tommonen.
- No juu näin on!
"Jos vahingossa menee "väärinpäin" niin voi tulla ongelmia kun pelkkä vaihe päsee laiteisiin."
:D Päivän naurut. Kai olet muistanut joka kerta mitata/tarkistaa miten päin laitat laitteidesi pistotulpat pistorasiaan, ettei vain vahingossa pelkkä vaihe pääse rikkomaan laitteitasi? :D Onneksi minulla ei ole vielä yhtään laitetta mennyt rikki, siksi, että "pelkkä vaihe on päässyt laitteeseen", vaikka mahdollisuus että "pelkkä vaihe pääsee laitteisiin" on n. 50%, joka kerta kun laite kytketään pistorasiaan. Ilmeisesti tuuria ollut ilmassa. - Parempi myöhään...
Hienoa... Nyt selvisi sitten sekin miksi lamput entisessäni asunnossani kärähtelivät parin vuoden välein kun oli asennukset tehnyt joku "rane" ja kaikki valokytkimet katkoivat nollaa. Lähdettyäni tosin ilmoitin asiasta sopivalle taholle ja nyt koko vanha rintamamies talorötiskö on jo purettu.
- Eihhh....
Parempi myöhään... kirjoitti:
Hienoa... Nyt selvisi sitten sekin miksi lamput entisessäni asunnossani kärähtelivät parin vuoden välein kun oli asennukset tehnyt joku "rane" ja kaikki valokytkimet katkoivat nollaa. Lähdettyäni tosin ilmoitin asiasta sopivalle taholle ja nyt koko vanha rintamamies talorötiskö on jo purettu.
Oikeasti... Todellakaan mitään ei mene rikki, jos katkoo nollaa. Kiinteässä asennuksessa vaan sähköturvallisuussyistä pitää katkoa vaihetta. Ja kuten sanottu, jalka- ja pöytälampussa katkeaa ihan kumpi sattuu eikä laite siitä todellakaan mene rikki.
- 10 + 20
Niin siis jos katkot nollaa on aina mahdollista että nolla saattaisi osua ennen kytkintä maihin ja muodostaa virtapiirin.
Tuon vuoksi katkotaan aina vaihetta eikä nollaa.- Niin notta?
Kun olet niin viisas niin selitätkö vielä että miksi jalka- ja pöytälampussa saa olla tuurista kiinni kumpaa katkotaan. Mikään laki ei määrää että pitää olla kaksinapainen kytkin ja yksinapaisella katkotaan tuurilla kumpaa katkotaan.
- öhöhöhöhöhöhö!
keksi lisää satuja...
- 20 + 15
Siksi että ne on rakennettu joko kaksoiseristyksellä tai maadoitettu.
- noniin...
Noniin. Tästä päästäänkin alkuperäiseen kysymykseen, jossa yksinapaista kytkintä haluttiin käyttää, eli jatkojohtoko ja siihen liitettävät laitteetko eivät ole suojaeristettyjä tai suojamaadoitettuja?
- Iso-Rane
Mutta silloin, jos asentaa yksinapaisen kytkimen jatkojohtoon, ei saa enää jatkojohdon pistorasian päässä nollata.
- eeeeeeeeeeeeessss
Nollattu jatkojohto.....Melko eläväinen maadoitus....
-Yleensä töistä onnistuu 80/20 mutta isoranemallilla voipi henki olla 50/50...- Iso-Rane
Etkö, puupää, ymmärtänyt? Kirjoitin, että sitä nimen omaan EI saa nollata.
- pääpuu...
Iso-Rane kirjoitti:
Etkö, puupää, ymmärtänyt? Kirjoitin, että sitä nimen omaan EI saa nollata.
No voi vittu, silloinko sitten saa jatkojohdon nollata jos asentaa siihen kaksinapaisin kytkimen tai ei kytkintä ollenkaan, puupää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931412
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85872
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52801- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253667Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä330629Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,8624Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk57619- 53594