Kaksoisraskaus ja siivoustyö

Ensikertalainen

Hei!
Kaipailen kokemuksia raskaudesta ja siivoustyöstä, varsinki kaksoisodottajilta!:) Itse odotan esikoisia, erimunaisia kaksosia eli kummallakin omat vesitilat ja istukat. Olen nyt 15 4 ja raskaus on sujunut ongelmitta, ilman pahoinvintia, oksentelua tai muita väsymystä pahempia oireita.

Työni on porrassiivousta, eli olen kiinteistöhuolto firmassa töissä. Työhön kuuluu vessojen, saunojen, porrakkoiden yms kerrostalojen yhteisten tilojen siivoamista. Liikkuminen paikasta toiseen tapahtuu autolla, mutta kaikki siivousvälineet pitää kulettaa, nostella ja kantaa paikasta toiseen. Olen kertonut työnantajalleni raskaudestani jo heti ensimmäisen neuvolakäynnin jälkeen ja he ovat suhtautuneet todella hyvin ja ymmärtäväisesti. :)

Nyt kuitenkin kaipaan samassa tilanteessa olleiden/olevien kokemuksia, miten olette jaksaneet työssänne? Jouduitteko jäämään aikaisin sairaslomalle?
Olen kooltanikin aika pieni, painan alle 50kg ja olen 157cm, joten mahan kasvu tulee olemaan aika huikeaa. :D Saunoja pestessä jo nyt vihlaisee inhottavan kipeää alamahaa.

Tulipa paljon asiaa, toivottavasti saan vastauksia, on niin jännää odottaa ensimmäistä kertaa ja vielä kaksosia!:) Kiitos paljon vastauksista!

3

239

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sofia42

      Suosittelen heti juttelemista jonkun lääkärin kanssa.Olen ollut siivoustyönohjaajana ja itse pesin ikkunoita äitiyslomani alkuun. Minulla on ollut 2 kakosraskautta. Toisessa raskaudessa kielsivät 20 viikonjälkeen kaikki juoksemiset yms raskaimmat ponnistelut. Itsestä tuntuisi että työsi kiivetä rappuja ylöspäin on liianraskasta kaksosraskauteen.

    • Rennosti

      Kannattaa ottaa varman päälle. Kaksosraskaus on aina riskiraskaus. Itse jäin sairaslomalle rv 17 ja suurin raskausoire oli kauhea väsymys. Jos vain vähänkin siltä tuntuu, sairaslomaa. Ei kannata vetää itseään ihan loppuun ennen vauvoja.

    • Ensikertalainen

      Kiitos vastauksistanne! Olen nyt 20 3 ja neuvollastakin ennustelivat että ensi viikolla alettais pitkälle sauraslomalle kunhan rakenneultra on käyty. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      118
      2435
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1552
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      644
      1028
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      906
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      696
    Aihe