Agadir oli kokemisen arvoinen paikka.

sy Snoopy

Käytiin siellä takavuosina ja retkeiltiin myös myös Marrakechissa. Mieleen jäi se torien "pakkomyynti", joka ylitti kaikki ennakkovaroitukset. Merivesi oli talvella viileähköä ja tuuli niin vietävästi. Vain purjelautailijat olivat innoissaan. Kalahalli oli ihmeellisyyksiä täynnä. Päivällispöydässsä erehdyin saksalaisten mukana ottamaan aimo annoksen katkarapusalaattia majoneesilla ja sairastin elämäni pahimman vatsataudin. Sitä kesti pari päivää ja kuumettakin oli 38,5*C. Muuten paikka oli O.K., mutta ajat ovat muuttuneet, eikä Marokkokaan taida olla enää niin turvallinen kuin oli ennen. Lisää maapallonympärimatkailua löytyy kotisivuilta: www.snoopy.fi

2

564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tivoli hotelliin

      Olin 13 vuotta sitten Agadirissa. Tuolloin päätin, ei ikinä enää. Nainen ei voinut yksin poistua hotellista, heti poritlla jo autot tyyttäsivät ja miehet tuijottivat. Vaikka käytin huivia ja pitkää hametta ja tunikaa...kyllä ne pohjoismaalaisen erottaa. Poikani kanssa menin paikalliseen soukiin (tori?) pelotti todella paljon. Näiden kokemusten jälkeen olimme vain hotellin vartioidulla alueella.

      Nyt tekisi mieli lähteä, koska Marrakech jäi kokematta.
      Onko Tivoli-hotellista kokemuksia.
      Ottaisin all inclusiven.

    • Marokon asukki

      Kylla Agadir on paikoista huonoin suositeltavaa Marokossa, oikea turistirysa.
      Marrkech ja siita en ymparilla paivaretket kannattaa.

      Agadir tuhoutui taysin maanjaristyksessa, ja on uudelleen rakennettu. Ranta mitaansanomaton. Kylma ja persoonaton kaupunki.

      Kokeakseen todellisen Marokon kannattaa menna muualle, etelampaan.

      Ruokamyrkytykseen voi sairastua missa vain, sen ei valttamatta tarvitse olla missa syo. Muista pesta kasia koko ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7463
    2. 83
      5092
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4889
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4288
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      43
      2632
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2267
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2243
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1860
    Aihe